خبرها

همدلی و تعامل مثبت با بیمار

همه ما در اغلب محیط‌های درمانی به تعارضات ارتباطی بین بیماران و پزشکان یا کادر درمانی برخورد کرده ایم. بنا بر مطالعات صورت گرفته مشخص شده است یکی از اصلی‌ترین علل نارضایتی بیماران مستقیم یا غیر مستقیم عدم توانایی در برقراری ارتباط کارآمد، تعامل مثبت و همدلی میان بیمار و کادر درمان است.

در صورت مسئله‌ی این مشکل ما با دو گروه روبه‌رو هستیم :

۱-بیمار و همراه بیمار

بیماران و همراهان که به دلیل شرایط روحی نامناسب و احساسات منفی درونی نیاز اساسی به همدلی و درک شدن توسط کادری را دارند که در این موقعیت میتواند تنها نجات دهنده‌ی آنها باشد.

۲-پزشک و کادر درمان

کادر درمانی و پزشک که طبیعتا به دلیل فشار کاری بسیار بالا و لزوم ارتباط با بیماران متنوع با نیازهای خاص هرکدام نیازمند یک مدیریت قوی میان ارایه‌ی همزمان راهکار درمانی مناسب، تعامل متناسب با بیمار و ارتباط دوجانبه با کادر درمانی است.

 

چگونه خدمات موفقیت‌آمیز به بیمار ارایه دهیم ؟

 

۱-در مورد شرایط کلی درمان به آن ها توضیحات ارایه دهید

آگاهی بیمار از وضعیت درمانی که پیش رو دارد او را از سردرگمی و کلافگی ناشی از آن نجات می‌دهد و می‌تواند بر طبق آن آمادگی‌های روحی و جسمی کسب کرده و علاوه بر رضایت درونی ناشی از همدلی کار پزشک و کادر درمانی را نیز تسهیل کند.

 

۲-در مورد امکانات و خدماتی که می‌توانید به آن‌ها ارائه دهید صحبت کنید

دانش بیمار درباره‌ی سطح خدمات درمانی که بیمار یا مرکز قادر به ارائه‌ی آن است می‌تواند او را در مسیر درستی از تصمیم‌گیری قرار دهد که به پزشک و کادر درمانی این امکان را می‌دهد که از نارضایتی‌هایی که بیماران در مورد عدم مشارکت آن‌ها درروند درمان دارند اجتناب کند.

 

۳-در مورد زمان موردنیاز برای بخش‌های مختلف درمان مثل زمان انتظار، زمان حضور پزشک، مدت‌زمان احتمالی طول درمان به بیمار و همراهانشان توضیح دهیم

یکی از نگرانی‌های اصلی بیماران عدم آگاهی از زمانی است که قرار است تحت درمان قرار بگیرند یا پزشک را ملاقات کنند، کادر درمان و پزشک می‌توانند با زمان‌بندی تقریبی که به بیمار ارائه می‌دهند سطح رضایت بیماران را افزایش دهند.

۴-همدلی و همدردی با بیمار و همراهان

واضح و روشن است که افرادی که در محیط درمان قرار می‌گیرند چه به‌عنوان بیمار و چه به‌عنوان همراه در شرایطی حساس و پرالتهاب قرار دارند و عدم توجه مناسب و بی‌حوصلگی در برخورد از جانب پزشک و کادر درمان می‌تواند احساسات منفی را برانگیزاند و موجب نارضایتی  به شکل‌های مختلف در آن‌ها شود که تبعات مختلفی را می‌تواند برای کادر درمانی، پزشک و یا مرکز داشته باشد.

۵-مدیریت بر برخوردهای نامناسب

تعارضات در فضای درمانی امری طبیعی است و اصول رفتاری و اخلاقی مناسب یکی از شروط موفقیت در کار و رضایتمندی بیمار است. در شرایطی که بیماران یا همراهان رفتارهای نامناسبی دارند در مرحله‌ی اول می‌توان با دعوت آنان به حفظ آرامش درباره‌ی علل نارضایتی از آن‌ها سؤال کرد و سعی کرد تا جای ممکن موضوع را شفاف توضیح داد، عموم نارضایتی‌ها در همین مرحله می‌تواند حل شود اما اگر این اتفاق نیفتاد می‌توان به‌صورت قاطعانه‌تر و با کمک مراجع بالاتر سعی در حل مسالمت‌آمیز مشکل داشت.

به طور کلی هر مولفه‌ای که به بهتر شدن ارتباط میان پزشک و بیمار منجر شود میتواند موجب رضایتمندی هر دو گروه شود

نرم افزار نوبت‌ دهی پذیرش۲۴ با ایجاد زیر ساخت های تعاملی و همچنین خدمات آسان و کاربردی به بیمار و پزشک آنهارا در فرآیند نوبت‌دهی یاری می‌کند

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن