خبرها

رضایتمندی بیمار و رابطه آن با عملکرد مرکز درمانی

رضایتمندی بیمار به دریافت خدمات بهداشتی-درمانی مورد نیاز وی اطلاق می شود. هرچه پاسخگویی به این نیاز بهتر، سریع تر و با کیفیت تر انجام شود، میزان رضایتمندی بیمار بیشتر و در نتیجه عملکرد مرکز درمانی نمره بالاتری دریافت خواهد کرد. عوامل زیادی بر سلامت افراد جامعه تاثیر می گذارند که می توان آن ها را به چهار دسته کلی تقسیم کرد. ارث، محیط، سبک زندگی، سازمان ها و مراکز ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی و نحوه ارائه خدمات آن ها از عواملی هستند که به میزان زیادی بر سلامت جامعه تاثیرگذارند به نحوی که هرچه این سازمان ها خدمات بهتر و مفید تری ارائه دهند تامین سلامت جامعه مطلوب تر خواهد شد.

تجربه ژاپنی ها در کسب رضایت بیماران

بنابراین باید خدمات بهداشتی و درمانی به سهولت، بدون موانع اقتصادی یا جغرافیایی و با کیفیت مناسب در دسترس گروه های مختلف درمانی قرار گیرد به نحوی که گیرنده و دهنده خدمات هردو احساس رضایت کنند. طی پژوهشی که در یکی از دانـشکده های پزشـکی شهر توکیوی ژاپن بر روی رضایت بیماران از خدمات ارائـه شـده صـورت گرفت، عوامل درمان، خـونگرمی و تعهد پزشکان، شایستگی پزشـکان، محیط بیمارستان و مشورت پزشکان از عوامـل مهـم تعیین کننده رضایت بیماران بودند.

رضایتمندی بر تصمیم گیری های بعدی بیمار برای مراجعه مجدد به مرکز درمانی تاثیرگذار خواهد بود

ارتباط مناسب و سالمی که پزشک و کارکنان مراکز درمانی با مراجعین برقرار می کنند از دیگر عوامل تاثیرگذار بر رضایتمندی بیمار است. به طوری که احساس رضایت بیمار از کیفیت برخورد کادر درمان ارتباط مستقیمی با رضایتمندی وی داشته و بر تصمیم گیری های بعدی بیمار برای مراجعه مجدد به آن مرکز درمانی تاثیرگذار خواهد بود.

رضایتمندی پدیده ای پیچیده اما قابل حل

رضایتمندی یک پدیده پیچیده چند بعدی است که تحث تاثیر عوامل مختلف فردی و اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی قرار می گیرد. ایجاد حس رضایت در بیمار پروسه ای است که از به کارگیری تکنولوژی و علم در درمان شروع و با ایجاد ارتباط سالم و موثر با بیمار خاتمه پیدا می کند. در پایان ذکر این نکته مهم است که رتبه بندی بین عوامل موثر بر رضایت بیمار صورت نگرفته و رضایتمندی حاصل مجموعه ای از عوامل است.

مطلب مرتبط
بیوگرافی دکتر حسین محمد ربیع

رضایتمندی بر تصمیم گیری های آتی موثر است

در پایان توجه به این نکته مهم است که ایجاد حس رضایت در بیماران به عنوان یکی از مولفه های سلامت اجتماعی، نه تنها در بهبود سلامت جامعه تاثیر گذار است بلکه به عنوان عاملی در شکل گیری تصویر ذهنی بیماران از آن مرکز درمانی موثر است. ابن جریان به گونه ای رقم می خورد که بیماران در نیازمندی های ثانویه خود بر اساس تجربه قبلی کسب شده تصمیم می گیرند که سراغ کدام گزینه برای حل مشکل درمانی خود بروند.

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا