خبرها

رابطه بین کار افراطی و سلامت روان

همه ما در زندگی روزمره خود نیاز به کار کردن داریم، کار کردن علاوه بر رفع نیازهای مالی، نیازهای روانی ما را نیز تامین می کند. پزشکان به پر کار بودن معروف اند، مسئولیت های زیادی که در حوزه درمان تقبل کرده اند، آن ها را به افرادی پرکار تبدیل کرده اما ذکر این نکته مهم است که پزشکان همانطور که برای سلامت دیگران وقت می گذارند باید به فکر سلامت خود نیز باشند. کار کردن زیاد نه تنها بر روی روان ما اثرات منفی جبران ناپذیری می گذارد بلکه در دراز مدت ما را از رسیدن به اهداف مالی باز می دارد.

در ادامه به توضیح خطرات ناشی از کار زیاد می پردازیم

با اضطراب، به استقبال بیماری می روید

دور باطل کار زیاد با استرس بیش از حد و خواب کم آغاز می شود. استرس در نوع خفیف خود محرک است ولی وقتی به اضطراب تبدیل شود، در واقع شما را به استقبال امراض قلبی و عروقی سوق می دهد. اگر بیشتر روزها احساس نگرانی و استرس دارید معتاد کار شده اید. اگر این مساله خیلی ادامه یاد تبدیل به به درماندگی و حس دائمی نگرانی می شود، که خود زمینه ساز بیماری هایی نظیر ناراحتی معده، فشار خون بالا و درد سینه است.

استرس دشمن خواب شیرین

همانطور که گفتیم، کار کردن زیاد شما را درگیر استرس و اضطراب می کند. استرس به طور مستقیمی بر کیفیت خواب شما اثر گذار است. به این معنا که از ساعت خواب شما کاسته شده و کیفیت آن نیز کاهش می یابد. شب هایی که از شدت استرس خواب خوبی نداشتید را به خاطر بیاورید، حالا اگر این وضعیت برای ماه ها و حتی سال ها به طول بیانجامد چه بلایی بر سر زندگی شما خواهد آمد.؟

کار زیاد روانتان را چطور آشفته می کند؟

فعالیت زیاد تاثیر منفی روی روح و روان شما می گذارد، دچار استرس و تشویش ذهنی می شوید و شاکله وجودی خود را از دست می دهید. ادامه دار شدن این داستان شما را به فردی نگران تبدیل می کند که هیچ وقت آرام و قرار نمی گیرد. کار زیاد شما را از خانواده دور می کند، دیگر وقتی باقی نمی ماند که صرف خانواده و هم نشینی با دوستان شود و این خود یک نوع انزوای اجتماعی را به همراه دارد.

چه کاری کنیم که زیاد کار نکنیم؟

برای زمان های شخصی خود ارزش قائل باشید، زمانی که صرف خوردن ناهار می کنید را فقط به ناهار فکر کنید. زمان ناهار یک فرصت برای گفت وگوی کاری با همکارتان نیست. یا مثلا زمانی که برای حضور در یک مهمانی خانوادگی در نظر گرفته اید را به بهانه های کاری کنسل نکنید، این نکته را جدی بگیرید که این بزرگ ترین آسیب را به رابطه عاطفی شما با خانواده خواهد زد.

هیچ وقت کار را فدای زندگی نکنید، ما به دنیا آمده این تا ارزش پیدا کنیم، از موهبت های الهی لذت ببریم و به معنی واقعی کلمه زندگی کنیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن