اخبار حوزه سلامت

چگونه با بیمار بستری رفتار کنیم

معیار واقعی برای یک پزشک خوب بودن فقط داشتن مدرک نیست. مدرک یا مهارت صرفا نمیتواند آنچه که از یک پزشک واقعی انتظار میرود را برآورده کند. باید دید در کنار داشتن مهارت چقدر پزشک بلد است که قدر شناس باشد، با بیمارش همدلی کنید و آداب و اصول برخورد با بیمار را در شرایط گوناگون و فضاهای متفاوت بلد است. همین پرسیدن سوال های ساده مثل “بهتر شده ای ؟ ” یا “اوضاعت رو به راهه ؟” و دانستن جزییات کوچکی از بیمار و یا حتی امیدواری به بیمار برای اینکه به زودی خوب خواهد شد میتواند برای هر فردی خوشایند باشد.

آبراهام لینکلن می گوید:

” معیار واقعی ثروت ما این است که اگر پولمان را گم کنیم، چقدر می ارزیم”

شاید معیار واقعی یک پزشک هم این باشد که چقدر در کنار مهارت و تخصص انسانیت به خرج میدهد.

یکی از روزمره ترین اتفاقاتی که برای هر پزشک ممکن است اتفاق بیفتد چکاپ بیمار بستری خود است. در این شرایط بسیار مهم است که پزشک بتواند با بیمار درست و مثبت تعامل برقرار کند. در اینجا چند نکته ای را برای شما ذکر خواهیم کرد که رعایت آنها میتواند برای بیمار و پزشک متقابلا خوشایند باشد.

 

در زمان مناسب به بالین بیمار بروید

سعی کنید پزشکی نباشید که فقط در مواقع اورژانسی بالای سر بیمار می آید و یا زمان هایی که بیمار خواب است یا کاملا هوشیار نیست اورا چکاپ میکند. ملاقات کوتاه و سر زده حتی برای احوالپرسی از بیمار هم میتواند در حد چند ثانیه لبخند زدن و پرسیدن حال و اوضاع بیمار میتواند روحیه ی بیمار را بالا ببر و هچنین شما را در چشم بیمار محبوب کند.

حتما بخوانید:  وقتی بیش از نیمی از ایرانیان از اینترنت استفاده می کنند

 

به بیمار روحیه بدهید

بیماران بستری ممکن است وضعیت جسمی مناسبی نداشته باشند و یا حتی اگر وضعیتشان استیبل هم باشد احتمالا به دلیل قرار گرفتن در فضای بیمارستان روحیه ی مثبتی ندارند پس روحیه دادن به بیمار در هر شرایطی که باشد برای او خوشایند است ایمکه بیمار این امید را از پزشکش دریافت کند میتواند آلام او را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

با بیمار همدلی کنید

همدلی کردن با بیمار بستری مثل اینکه به او بگویید از میزان دردی که دارد آگاه هستید یا اینکه تمام تلاش خود را میکنید تا او را از وضعیت بدش نجات دهید یا اینکه با همراهان بیمار تعامل برقرار کنید و پیگیر فضای ارتباطی بیمار باشید شما را به یک پزشک همدل تبدیل میکند.

در نهایت آنچه که از شما تصویر یک پزشک موفق و دوست داشتنی میسازد که هر بیماری دوست دارد او را ملاقات کند با همین جزییات کوچک شکل میگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.