خبرها

ممنون که جانم را نجات می‌دهی

۲۴ خرداد ماه روز جهانی اهدا خون ، روزی برای تقدیر و ستایش از کسانی است که بی دریغ به دیگران “زندگی” هدیه میدهند.

این روز هر ساله به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاینر ، کاشف گروه های خون و برنده جایزه نوبل گرامی داشته میشود.

اهدا کنندگان خون سرمایه های سلامت هستند. کسانی که بی هیچ چشم داشتی بخشی از خون خود را اهدا کرده و ناجی پنهان انسان های بی شماری میشوند که هرگز آن هارا ندیده و نمیبینند.

«ممنون که جانم را نجات می‌دهی!» این شعار کمپین روز جهانی اهداکنندگان خون در سال ۲۰۱۵ است. شعاری ساده و صمیمی از طرف آنهایی که خون‌های اهدایی را می‌گیرند.

با توجه شعار روز جهانی اهدا خون در سال ۲۰۱۷ “نیاز به خون همیشگی است ، اهداکننده مستمر بمان ” همیشه از اهدا کنندگان خون تقاضا میشود که اهدا کننده مستمر باشند.

اهداکنندگان مستمر افرادی هستند که بیش از دوبار طی یکسال اقدام به اهدا خون نموده اند. آقایان حداکثر ۴ بار و خانم‌ها حداکثر ۳  بار در سال می‌توانند خون اهدا کنند.

 

سهم ایران از اهدای خون

در حالی که ۷۰ کشور دنیا هنوز به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند، اما ایران از معدود کشورهایی است که از سال ۲۰۰۷ به اهدای خون صد درصد داوطلبانه دست یافته است.

اهدای خون سالم موضوعی که همواره مورد توجه سازمان انتقال خون و وزارت بهداشت قرار داشته و دارد. به همین دلیل تلاش مدیران سازمان انتقال خون کشور ، همواره بر این این اساس بوده که روش هایی پیدا کنند تا خون سالم به رگ های بیماران تزریق شود.

پذیرش۲۴ این روز را به تمامی اهداکنندگان خون تبریک عرض مینماید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن