خبرها

اهمیت کار تیمی در مراکز درمانی و مقایسه آن در ایران و اروپا

فرایندهای گروهی از اجزای حیاتی تشکیل یک تیم درمانی منسجم، متعهد و یکدل است. هر ساله از ارائه دهندگان خدمات پزشکی انتظار می رود تا از تعداد پرنسل کم­­تر و با امنیت درمان بالاتری استفاده کنند. کمبود پرنسل و هزینه های آموزشی، کاهش خطاهای پزشکی و افزایش روز افزون انتظارات بیماران از مواردی هستند که اهمیت داشتن یک تیم درمانی قوی و کار تیمی را گوش زد می کند.

نگاهی به تاریخچه کار تیمی

 موضوع در درجه ای از اهمیت قرار دارد که کشورهای توسعه یافته نظیر ایالات متحده آمریکا، کانادا و انگلستان آموزش کار تیمی و مفهوم مشارکت را در دستور کار آموزشی مراکز دانشگاهی علوم پزشکی خود به عنوان عاملی برای ارتقای کیفیت خدمات پزشکی قرار داده اند.

تاریخچه اهمیت به بحث کار تیمی در سلامت و درمان به سال ۱۹۲۰ باز میگردد. زمانی که انگلیسی ها در سازمان های بهداشتی و ارائه دهنده خدمات درمانی  کار تیمی را در دستور کار خود قرار دادند، نمرات بهتری در ارتقای کیفیت درمان به دست آوردند.

۸۰ درصد سیستم های درمانی را پرسنل تشکیل می دهند

تمام سیستم های درمانی و بهداشتی در سراسر جهان با افزایش روزانه چالش ها و گسترش نیازهای بهداشتی درمانی مواجه اند. این درحالی است که طبق آمار منتشر شده عمده ترین بخش سیستم های درمانی را به میزان ۸۰ درصد، پرنسل آن تشکیل می دهد. از طرفی پرستاران در خط مقدم ارائه خدمات بهداشتی درمانی قرار دارند و عملکرد آن ها به طور مستقیم بر کیفیت درمان موثر است.

کار تیمی فراتر از مکان و زمان

کار تیمی قرار گرفتن منظم افراد در یک مکان مشخص نیست، کار تیمی نیازمند سازگاری با عملکرد یکدیگر، درک درست نیازهای درمانی، توانایی پیش بینی اولویت های دیگران و سازگاری با تغییرات محیط است. کار تیمی برای مدیریت بهتر بیمار لازم است تا منجر به برقراری امنیت درمانی شود.

کار تیمی طبق تحلیل های به عمل آمده فرایندی پویا بوده که شامل دو یا چند عضو حرفه ای با تقسیم اهداف درمانی مشترک، مهارت ها و تخصص های لازم سلامت است که در فضایی کاری و صمیمی برای حل اهدافی مشخص و مشترک گرد هم آمده اند. اهمیت کار تیمی در حوزه بهداشتی و درمانی به قدری اهمیت دارد که تاکنون مطالعات زیادی در خصوص آموزش کادر درمان و مباحث تیم سازی انجام شده است.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که سازمان های استفاده کننده از کار تیمی شاهد بهبود قابل ملاحظه ای در خلاقیت، بهره وری و رضایت کار کنان داشته اند.

نتایج حاصل شده از انجام کار تیمی

از جمله نتایج به دست آمده حاصل از کار تیمی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهبود نتایج عملکردی کار تیمی
 • کاهش احتمال بستری مجدد
 • کاهش زمان اقامت بیماران
 • افزایش توانایی ایجاد ارتباط پزشک با اعضا گروه
 • تفویض مسئولیت مراقبت از بیماران
 • ارتقای سطح ایمنی درمان

عوامل بازدارنده افراد از انجام کار گروهی در اروپا

در این بین عوامل متعددی بر نگرش افراد نسبت به کارگروهی وجود دارد. در تحقیقی که در همین راستا در بین کشورهای اروپایی صورت گرفت عوامل غـرور، حسـادت، تـرس از بـه تهدیـد افتـادن موقعیـت حرفـه ای، تصور از دسـت دادن قدرت و ناتوانـی در برقـراری ارتباط و همکاری موثر با دیگران از جمله این عوامل بوده اند.

عوامل بازدارنده افراد از انجام کار گروهی در ایران

این عوامل در ایران نیز طی مطالعات انجام شده مورد بررسی قرار گرفتند. ارتباطــات درون گروهــی ضعیــف و اختالفــات شــخصی اولین عامل دوری افراد از کار تیمی عنوان شده است. تصور غلط از درخواســت کمــک دیگران، عدم آگاهی درست از وظایف کاری و نداشــتن شــناخت کافــی نســبت بــه نقــش خــود در مرکز درمانی از عوامــل مخاطره آمیــز بــرای فرآینــد کار گروهــی گــزارش شــده اســت.

چند پیشنهاد برای داشتن یک تیم درمانی قوی

 • حمایت های خود را از پرسنل دریغ نکنید، توجه به دست آوردهای کاری افراد و ارج نهادن آن نقش بسزایی در عملکرد آن ها دارد
 • کار تیمی را به افراد خود آموزش دهید و انتظار نداشته باشید که آن ها خودشان به این دانش دست یابند.
 • در ساختار سازمانی خود انعطاف داشته باشید و وظایف پرسنل را به طور جداگانه مشخص کنید.
 • پرسنل را در مدیریت سهیم کنید و از نظرات آن ها بهره مند شوید.
 • الزامــات اخــلاق گروهــی را مد نظر قرار دهید و از پایبندی افراد به اخلاقیات اطمینان حاصل  کنید.
 • عوامــل تأثیرگــذار برکارتیمــی را در در تیم خود لحاظ کنید.
 • از اهرم هــای کنترلــی لازم در مدیریت تیم خود بهره لازم را ببرید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن