خبرها

“۳ درصد” کل اقدامات درمانی دنیا منجر به شکایت می‌شود

علی فتاحی در نشست خبری رئیس سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه ۳ درصد کل اقدامات درمانی دنیا منجر به شکایت می‌شود، افزود: در ایران ۱۹۸ دادسرای انتظامی داریم که نقطه شروع طرح شکایت است همچنین ۲۰۳ هیأت بدوی که نقش دادگاه را دارد و شامل ۱۳ نفر اعم از قاضی، نماینده پزشکی قانونی و پزشکان رشته‌های مختلف است، داریم.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی افزود: همچنین در کشور ۳۵ هیأت تجدید نظر وجود دارد و در صورتیکه پرونده به نتیجه نرسد هیأت عالی انتظامی تصمیم نهایی را می‌گیرد که در تهران این هیأت را فقط داریم.

فتاحی بیان داشت: در سال ۹۶ هر ایرانی ۱۰٫۶ بار به مراکز درمانی مراجعه داشته که شامل اقدامات سرپایی و بستری بوده است که ۹۰۰ میلیون بار کار درمانی در سال ۹۶ انجام گرفته که ۰٫۱ بار آن (۹ میلیون بار) مربوط به بستری و ۸۹۰ میلیون بار مربوط به مراجعه سرپایی بوده است.

فتاحی خاطرنشان کرد: از ۸۹۰ میلیون بار مراجعه سرپایی ۱۶۰۰ شکایت در دادسراهای انتظامی مطرح شده که ۶۷۰ مورد منجر به محکومیت شده است همچنین از ۹ میلیون بار بستری ۳۹۷۰ مورد شکایت مطرح شده و از این آمار ۱۶۷۰ مورد منجر به محکومیت شد.

معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی گفت: سال گذشته به طور کلی ۵ هزار و ۶۰۰ شکایت در دادسراها ثبت شد که ۴۲ درصد منجر به صدور کیفرخواست و ۵۸ درصد منجر به برائت کادر درمان شد.

فتاحی اظهارداشت: در بخش خدمات سرپایی پزشکان عمومی و دندان‌پزشکان و در بخش خدمات بستری متخصص زنان، جراحان و بخش ارتوپدی بیشترین شکایت را داشتند البته باید توجه داشت که فراوانی پزشک اورژانس بودن اقدامات و سایر نکات را در این مسئله باید در نظر گرفت.

خبرگزاری فارس

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن