خبرهانظام ارجاع

جایگاه پزشک خانواده در نظام ارجاع سلامت

بخش سلامت از مهمترین بخش های خدماتی بوده و برای اینکه بتوان در جامعه به طور عادلانه رفاه اجتماعی را توسعه داد ضروری است که عملکرد این بخش ممتاز و شاخص باشد.

در این راستا نظام مراقبت سلامت که شامل کلیه سازمان ها، نهادها و افراد ارائه دهنده خدمات سلامت می باشد به منظور کارایی و اثربخشی بیشتر به سه سطح اول، دوم و سوم تقسیم می شود، که با توجه به سطح بندی این خدمات، دسترسی افراد به خدمات تخصصی تر از طریق نظام ارجاع سلامت ممکن می شود.

اما پزشک خانواده کیست؟

پزشک خانواده فردی است که حداقل مدرک دکترای پزشکی داشته و در مرکز بهداشت یا مطب مستقر است و با مجوز معتبر به طبابت می پردازد. این پزشک به طور مستقیم با خانواده ها در ارتباط بوده و مراقبت های اولیه جسمی و روحی بیماران را بر عهده دارد.

شبکه ارجاع یا همان نظام ارجاع سلامت چیست؟

به طور کلی همه پزشکان خانواده و مراکزی که در سطوح دوم و سوم به ارائه خدماتی اعم از خدمات بهداشتی، تشخیصی، درمانی و توانبخشی به صورت سرپایی یا بستری می پردازند شبکه ارجاع را تشکیل می دهند.

اساس و پایه نظام ارجاع به این گونه است که پزشکان دارای تخصص کمتر در صورت نیاز، بیماران را به سطوح بالاتر و دارای تخصص بیشتر و تکنولوژی پیشرفته تر ارجاع می دهند.

مهمترین ارجاعات در سیستم نظام ارجاع سلامت عبارت اند از:

  • ارجاع پزشک خانواده به پزشک متخصص
  • ارجاع متخصص به فوق تخصص
  • ارجاع بیمار به داروخانه و پاراکلینیک (آزمایشگاه، تصویربرداری، فیزیوتراپی و…)
  • ارجاع بیمار توسط پزشک خانواده به مراکز پیراپزشکی (شنوایی سنجی، بینایی سنجی، تغذیه و روانشناسی بالینی)
  • ارجاع بیمار به توانبخشی (کار درمانی، روان درمانی، رفتار درمانی و…)

اما برای اینکه نظام ارجاع به اندازه کافی اثربخش باشد باید تبادل اطلاعات به صورت دوطرفه انجام گیرد به نحوی که بیمار بعد از مراجعه به سطح بالاتر به جایی که از آنجا ارجاع شده برگردد و نتیجه ویزیت و درمان خود را در اختیار پزشک خانواده قرار دهد.

در این صورت نظام ارجاع می تواند بیماران را برای دریافت خدمات تخصصی تر اولویت بندی کرده و همچنین در آموزش و هدایت کارکنان محلی موثر باشد.

مطلب مرتبط
هفت اپلیکیشن کاربردی برای پزشکان

برای خواندن مقاله های مرتبط با نظام ارجاع میتوانید به مطالب زیر مراجعه فرمایید :

سیب ، ناب و سینا ، معرفی سامانه های فعال نظام الکترونیک سلامت

پیاده سازی نظام ارجاع در پذیرش۲۴

مزایای نوبت دهی نظام ارجاع در پذیرش۲۴ برای بیمارستان ها

کاهش هزینه ها در نظام ارجاع

فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا