نظام ارجاعخبرها

کاهش هزینه ها در نظام ارجاع

همانطور که در مطالب قبلی مربوط به طرح تحول سلامت ، سپاس و نظام ارجاع برای شما توضیح دادیم اهداف کلان از اجرای این طرح به شرح زیر می‌باشد :

یکی از اصلی ترین مزایایی که در اجرای این طرح می‌توان به آن اشاره کرد بحث “کاهش هزینه ها در نظام ارجاع” می‌باشد.

با توجه به اینکه یکی از مصوبات قانونی ماده ۳۵ قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر ساماندهی خدمات بیمه سلامت به صورت یکپارچه و مبتنی بر فناوری اطلاعات، توسط وزارت رفاه و تامین اجتماعی با همکاری سازمان‌ها و مراکز خدمات درمانی و بیمه ای می‌باشد ، باید این نکته را در نظر داشت که در این صورت تمام خدماتی که در این مراکز انجام می‌شود تحت پوشش بیمه قرار میگیرد.

مزایای پوشش همگانی بیمه  (کاهش هزینه ها در نظام ارجاع)

برای بیماران :

  • مدیریت هزینه های درمانی
  • بهره وری بهینه و عادلانه از منابع درمانی
  • کاهش نگرانی بیماران از هزینه های درمان
  • عدم اتلاف وقت بیماران برای رسیدگی
  • ارتقای هدفمندی درمان ها

طرح تحول سلامت

برای بیمارستان ها و مراکز درمانی :

به گفته ی وزارت محترم بهداشت و درمان کشور یکی از دغدغه های سالهای اخیر این وزارت اتلاف نیرو و انرژی پزشکان و نیروهای متخصص بیمارستانی ، عدم بهره برداری صحیح از دانش و تخصص گروه پرستاران ، بهیاران و پزشکان عمومی و عدم آگاهی کافی بیماران از سلسله مراتب صحیح درمانی می‌باشد. به این معنی که بیمارانی که با مشکلات غیر جدی و کوچک شبیه سرماخوردگی و یا آلرژی های فصلی به بیمارستان ها مراجعه می‌کنند درخواست ملاقات با پزشک متخصص و یا فوق تخصص را دارند. این مسئله باعث به وجود آمدن چندین مشکل جدی در ساختار هزینه های بیمارستانی و بیمه ای می‌شود.

این مشکلات را می‌توان اینچنین تشریح کرد :

از آنجایی که خدماتی که در بیمارستان های دولتی ارائه می‌شود تا حد بسیار زیادی از نظر هزینه ای تحت پوشش

بیمه قرار می‌گیرد پس رعایت این نکته بسیار اهمیت دارد که از منابع با ارزش پزشکان متخصص و فوق تخصص به بهترین نحو استفاده شود و همینطور این خدمات در اختیار افراد نیازمند و طبق اولویت بندی انجام بشود.

مطلب مرتبط
فراخوان، سامانه مدیریت فرآیند درمان حضوری

کاهش هزینه در نظام ارجاع پذیرش24

سلسله مراتب درمانی

زمانی که سلسله مراتب صحیح درمانی رعایت بشود به این شکل که فرد ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کرده و پس از تشخیص اولیه و در صورت نیاز به مراجع بالاتر و تخصصی ارجاع داده شود تحول عظیمی در هزینه های صرفه جویی شده کشور به وجود می‌آورد. علاوه بر این زمان کمتری از بیماران تلف می‌شود و آنها سریع تر بهبود پیدا می‌کنند و نکته ی مهمی که وجود دارد این است که بیماران اورژانسی و بیمارانی که نیاز مبرم به حضور پزشک متخصص و فوق تخصص دارند دیگر نیازی به این که معطل بمانند و یا جانشان به خاطر زمانی که در انتظار به سر می‌برند به خطر بیفتد.

با رعایت این اصول ، قواعد و سلسه مراتبی که در سیاست های کلی وزارت بهداشت و درمان در راستای اجرای طرح گنجانده شده است تغییرات مثبتی در سیستم درمانی کشور رخ خواهد داد که موجب رضایت شهروندان ، سیستم ها و پرسنل درمانی در کشور خواهد شد.

تیم پذیرش۲۴ امید دارد در راستای تحقق اهداف کلان وزارت بهداشت بتواند گامی مهم در راستای مدیریت و بهبود وضعیت سیستم بهداشت و درمان کشور بردارد و خدمتی صادقانه به مردم شریف ایران ارائه دهد.

برای خواندن مقاله های مرتبط با نظام ارجاع میتوانید به مطالب زیر مراجعه فرمایید :

سیب ، ناب و سینا ، معرفی سامانه های فعال نظام الکترونیک سلامت

پیاده سازی نظام ارجاع در پذیرش۲۴

مزایای نوبت دهی نظام ارجاع در پذیرش۲۴ برای بیمارستان ها

جایگاه پزشک خانواده در نظام ارجاع سلامت

فرآیند نوبت دهی نظام ارجاع

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا