مطالب عمومیخبرهاخواندنی ها

سیب زمینی های  گندیده خواب و بیدار یک روز طولانی

 دکتر بابک زمانی از متخصصین مغز و اعصاب ایران که در کنار طبابت گاهی دست به قلم برده و بر اساس تجربیات و خاطرات خود مینویسند از پزشکان برجسته ی پذیرش۲۴ هستند. در پذیرش۲۴ تصمیم گرفتیم این داستان های شیرین را با شما به اشتراک بگذاریم…

سیب زمینی های  گندیده

روبروی من نشسته است . باچهره ای سیاه، ریشی نا مرتب ومویی ژولیده و نشسته  . چشم ها ملتهب و بیرون زده  و پلک ها نیمه بسته .
میگویم “بفرمایید”
” اقای دکتر مشکل خواب دارم . دیگه پدرم را دراورده .”
“پرخوابی یا بی خوابی ؟ “
” نمیدونم من میگم شما روش اسم بگدارید .  صبح تا شب چرت میزنم  توی اتوبوس توی تاکسی  چرت زدن به جای خود تا چرت میزنم انگار دارم  سیب زمینی گندیده  گاز میزنم . تمام دهنم  طعم سیب زمینی گندیده به خودش میگیره و از بین هم نمیره “
“خوب پرخوابی داری  . شبها  چطور میخوابی ؟ “
“شبها  تا سرم را میگذارم  خوابم میبره “
“چند ساعت ؟”
میخوابم چندساعتی “”
“چند ساعت ؟”
”  از یک و دو تا چها ر و پنج “
“اینکه سه چهار ساعت بیشتر نمیشه “
بله ساعت یازده دوازده میرسم حونه  ساعت چهار و پنج هم باید بزنم بیرون .اداره ام تو ی جاده قدیم کرجه  باید سروقت  دم سرویس باشم تا ۶.۵ تو کارخونه کارت بزنیم . ساعت دو بعد از ظهر هم باید خودم را برسونم به کارگاه  توی جاده ساوه  . یک کارگاه جوشکاریه   تا  ده و یازده اونجا کار میکنیم تا برسم نارمک  به خونه  میشه دوازده  یک . “
  ” خب یک خورده از کارت کم کن  “
“اقای دکتر تازه توی این کار جدید جا افتاده  دوزار در می ارم  تازه زندگیم داره یه خورده رو غلطک می افته ، ولش کنم؟ “
“کار صبح را کم کن “
“اونجا استخدامم اونم رسمی  بازنشستگی و…. “
“لا اقل خونه را ببر بین دوتا محل کارت بلکه وسط روز یک چرتی بزنی “
“اونکه اصلا نمیشه “
“چرا “
“باید نزدیک منزل خانومم باشیم “
“چرا ؟”
” از شرایط ازدواجمون بوده “
” خوب خانومت چرا نمیره سر کار ؟ یک شیفت هم که اون کار کنه …..”
” اینم اصلا نمیشه “
“لابد این هم جز و شرایط ازدواج بوده “
” نه همه همین طور توافق کردیم “
“همه؟”
“بله من و خانومم و خانواده خانمم “
دیگر چیزی ندارم بگویم .
*****

خواب و بیدار یک روز طولانی

خواب طبیعی از دو مرحله جداگانه تشکیل شده است . در مرحله اول مغز استراحت میکند و ما خواب نمیبینیم  در این مرحله چشم ها حرکات تندی ندارند . در مرحله بعد که مرحله حرکات تند چشم نام دارد مغز مجددا فعالیت خود را از سر میگیرد و ما خواب میبینیم اما بدن شل میشود . هردو این مراحل برای یک استراحت جسمی و فکری کامل الزامی هستند .ابتدا ما وارد مرحله بدون حرکات تند چشم   و پس از مدتی وارد مرحله بعد  میشویم .
در محرومیت مزمن از خواب از انجا که مرحله  حرکات تند چشم یا مرحله رویا  از اهمیت زیادی برخوردارا ست بلافاصله پس از به خواب رفتن  بدون طی مرحله میانی  بلافاصله وارد مرحله حرکات تند چشم میشویم و بلافاصله هم خواب میبینیم اگرچه  همین چرت زدن هم از شدت محرومیت از خواب میکاهد اما در هر حال  عوارض خاصی روی سیستم عصبی باقی خواهد ماند .سیب زمینی های گندیده کابوس بیدارخوابی روزی طولانی و پرمشغله است .
   چیزی نمیگویم . چه میتوانم بگویم . دارویی بدهم که او دیگر نخوابد یا دارویی بدهم که خواب اورا بیشتر کند ؟
یک داروی تقویتی بی ضرر بدهم تا  دقایقی بگذرند  .یا اندرزی کلی بدهم  که کار را باید کم کرد و به اندازه کافی باید خوابید و…او هم به دنبال حل اساسی مشکلش نیست .فقط اگر سیب زمینی های گندیده نباشند  از همه چیز راضی است . من هم هیچ دارویی ندارم که اگر نمیتواند سیب زمینی ها را از بین ببرد  حداقل اندکی  از بوی ناخوش انها بکاهد !!
البته این یک نمونه بسیار روشنی است .  در بسیاری از موارد ماهیت غیر پزشکی موضوع تا این حد روشن  نیست و رسیدن به این نقطه خود مستلزم اقدامات تشخیصی قابل توجهی است  اما در هر حال
 کم نیستند مسایل پزشکی ای که راه حلی  از جنس راه حل های پزشکی ندارند.ومداخله پزشکی از نوع دارو درمانی انها را بدتر میکند.
راستی  وظیفه طب و طبیب در این گونه موارد چیست ؟
متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا