مطالب عمومیخواندنی ها

آلزایمر کابوس یا رویا ؟!

“یادداشت های دکتر بابک زمانی”
در اوایل قرن بیستم آلویز آلزایمر بیماری را در دهه پنجم زندگی گزارش کرد که به صورت پیشرونده دچار زوال عقل و توانایی های مغزی شده بود.
بررسی مغز این بیمار بعد از مرگ اضافه بر کوچک شدن مغز رسوب ماده امیلویید را نشان میداد.
تا سال ها بعد تنها تعداد انگشت شماری بیمار مشابه او گزارش شدند و در ان سال ها بیماری ای که آلزایمر توصیف کرده بود بیماری نادری به شمار میرفت.

آلزایمر از چه زمانی پدید آمد ؟

خود این بیماری را زوال عقل قبل از پیری  presenile نام ندادند. چرا که تصورات عمومی در ان زمان زوال عقل در زمان پیری را بیماری تلقی نمی کرد علیرغم این واقعیت که همه میدانستند بسیاری از مردم به هنگام پیری دچار زوال عقل نمیشوند ! اما واقعه مهمی که این بیماری نادر را به یک باره تبدیل به یکی از شائع ترین بیماری ها نمود در دهه هفتاد میلادی رخ داد در این زمان محققین امریکایی در طی تحقیقات خود متوجه شدند که در زوال عقلی هم که در سنین پیری senile رخ میدهد پاتولوژی مغزی دقیقا شبیه تغییرات در همان بیماری است آلزایمر گزارش کرده بود ، به ناگهان تلقی عمومی از بیماری تغییر کرد و حالتی که تاکنون بخشی از روند زندگی و سالمندی محسوب میشد وارد فرهنگ پزشکی ما شد.
از أواخر قرن بیستم با پیدایش تدریجی داروهایی که واقعا  بر عملکرد بیماران مبتلا به آلزایمر اثر میکنند این تلقی هرچه بیشتر شد.
درست در همین زمان بود که اهسته اهسته با پیشرفت های درمانی در رشته های عفونی و داخلی و قلب و از سوی دیگر کنترل جمعیت و کاهش زاد وولد در بسیاری از مناطق دنیا جمعیت سالمند هرچه بیشتر و بیشتر شد.
به ناگهان جامعه پزشکی و جامعه متخصصین مغز و اعصاب خود را با مراجعات فراوانی در ارتباط با بیماری ای دید که تاىپیش از ان بخشی زندگی و سالمندی به شمار میرفت و نه تنها این بلکه مراجعات مکرر ودرخواست های فراوان از افرادی که میخواستند بدانند آلزایمر دارند یا خیر ؟ و میخواهند بدانند در اینده مبتلا  میشوند یاخیر ؟ و میخواهند بدانند چگونه میشود از بروز ان جلوگیری کنند ؟
در خواست  ها و مراجعاتی که جامعه پزشکی نمیتواند ان ها را نادیده انگارد.

بیماران مبتلا به آلزایمر تا چه حد از بیماری خود رنج میبرند ؟

آلزایمر به یک دغدغه بین المللی تبدیل شده است.
جایگاهی خاص در ادبیات وسینما پیدا کرده است و هر سال فیلم های زیادی در این ارتباط ساخته میشود اخرین انها و شاید زیباترین همین داستان “هنوز ألیس” که ضمن زیبایی میتوانست درسنامه مدرن اموزش آلزایمر هم باشد !
آلزایمر از بیرون ترسناک است تصور اینکه باشی اما نباشی  تصوری هراسناک است که الزایمر را تبدیل به نوعی کابوس در اذهانی کرده که هنوز مبتلا به الزایمر نیستند.
اما با همه این تفاصیل تا کنون کسی الزایمر را در وجود خود درک نکرده بنابراین علیرغم مشکلات اشکاری که همه میبینند این  سوال که بیماران مبتلا به الزایمر تا چه حد از بیماری خود رنج میبرند ؟ به راحتی قابل پاسخ نیست.
کسی که تعداد زیاد سالمند سالم یا مبتلا به الزایمر را ببیند بعد از مدتی ممکن است به این نتیجه برسد که درجات خفیف تر الزایمر در بسیاری از سالمندان وجود دارد درجه ای که باعث میشود تنها با یک بررسی دقیق بتوان ان را نشان داد و اینکه این بیماری خفیف زندگی را نه دشوار که حتی تسهیل میکند . واقعا نمیتوانی تصمیم بگیری که بیماران سالمند با درجه خفیفی از الزایمر راحت تر زندگی میکنند  یا با بدون وجود الزایمر !
اضطرابات و دردهای مفصلی -عضلانی بی خوابی مزمن و خاطرات تلخی که دوباره زنده شده اند  همه و همه باعث میشوند تجربه سالمندی با  درجات خفیفی از این بیماری  بهتر از این تجربه در زمانی باشد که  کوچکترین نشانه ای از الزایمر وجود ندارد.

آلزایمر یا زوال عقل کهنسالی ؟!

شاید تنها یک تصادف بود که بیمار الوییس آلزایمر یک بیمار مبتلا به الزایمر از کار در امد چرا که الزایمر به طور عمده در سنین بالاتر دیده میشود و زوال عقل  میان سالی عمدتا از ان از دیگری است که به انها هم گاه سهوا آلزایمر گفته میشود.
واقعیت این است که زوال عقل در حال حاضر علل متعدد زیادی دارد که بسیاری از مردم فقط از آلزایمر اطلاع دارند و بیماران بسیاری را به این عنوان میخوانند همانگونه که تا سال ها تما م انواع نوشابه تحت عنوان اولین برندی که وارد ایران شد خوانده میشدند هم چنین پودر ظرفشویی و بسیاری چیزهای دیگر. انواع مختلف دمانس سوای الزایمر هرکدام اگرچه شیوعشان به پای الزایمر نمیرسد ولی دارای علایم و درمان های جداگانه ای هستند که قطعا مستلزم اگاهی از وجود چنین بیماری هایی است.
در اینجا هم مقصود از آلزایمر در واقع گروه بیماری هاییست که تحت عنوان زوال عقل طبقه بندی میشوند و تفاوت های  تشخیصی و درمانی انها تا حدی هست که بتواند مطرح شدنشان در عرصه عمومی را توجیه کنند بیماری هایی مثل اف تی دی . ان پی اچ .دی ال بی دی و چندین بیماری دیگر …

مطلب مرتبط:  سامانه پذیرش 24 بزودی در لرستان شروع به کار خواهد کرد
 دکتر بابک زمانی از متخصصین مغز و اعصاب ایران که در کنار طبابت گاهی دست به قلم برده و بر اساس تجربیات و خاطرات خود مینویسند از پزشکان برجسته ی پذیرش۲۴ هستند.
تصمیم گرفتیم این داستان های شیرین را با شما به اشتراک بگذاریم…

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا