خبرهاخواندنی هامطالب عمومی

“کا” یا ویزیت “دکتر بابک زمانی”

یادداشت روز سه شنبه صفحه اخر شرق

هفته گذشته دو خبر به شکل متوالی در خبرگزاری های سلامت درج شده بود
اول ؛رییس شورای بیمه سلامت صراحتا اعلام کرد تعرفه های سال اینده خدمات سلامت بستگی به بودجه بیمه ها دارد !!
دوم ؛خبر ترجمه کتاب تعرفه های کالیفرنیا که گفته میشود با زحمات و هزینه فراوان و با رعایت عدالت در بین رشته های مختلف توسط سازمان نظام پزشکی انجام شده .
مهم ترین نکته در مورد این دوخبر ارتباط عمیق بین این دو موضوع است که مغفول مانده .اگر تعیین نرخ این خدمات بستگی به جیب مهم ترین خریدارانش دارد پس سازمان نظام پزشکی یا سازمان فروشندگان دقیقا مشغول چه کاریست ؟
این سازمان فروشندگان دانسته یا نادانسته به دنبال تدوین شیوه ای نظام مند برای محاسبه نرخ خدمات پزشکی نبوده است بلکه برای کنار آمدن با أوضاعی که خریدار تعیین کننده ان است چشم بر واقعیات اشکار فروبسته و تنها به دنبال ان است که امکانات موجود را به نحوی تقسیم کند که رشته های متنفذ تر یا رشته هایی که در فرهنگ عمومی مهم تر محسوب میگردند احساس عدالت کنند !
یک بار دیگر زیر فشار مشکلات و در خوف از سنگینی وظیفه ای که جوامع پزشکی برعهده دارند ،سازمان از مهم ترین وظیفه خود یعنی تعیین تعرفه ویزیت شانه خالی میکند .
واقعیت ان است که این ترجمه کتاب کالیفرنیا همه خدمات پزشکی را شامل میشود غیر از ویزیت !

“کا” یا ویزیت

موضوع تنها این نیست که “تنها خدمت” بخش مهمی از جامعه پزشکی -بیش از نیمی از ایشان شامل پزشکان عمومی ،داخلی، اطفال عفونی و…. -بطور کل در این ترجمه استثنا شده است بلکه موضوع مهم تر ان است که تنها با تعریف وتعیین تعرفه ویزیت است که میتوان تعرفه سایر خدمات پزشکی را هم تعیین نمود . و اگر واقعی کردن و نظارت بر انجام بهینه ویزیت کار دشواری باشد نظارت بر سایر اعمال پیچیده تر به مراتب دشوار تر است .
حرف اصلی ان است که “کا” یی که اجر کتاب کالیفرنیا را تشکیل میدهد نمیتواند بجز “ویزیت ساده ” یک پزشک عمومی چیز دیگری باشد .بدون تعیین تعرفه یک ویزیت ساده تعیین تعرفه همان ویزیت در اورژانس و در نیمه شب یا تعرفه زمانی که همان پزشک عمومی اعمال ساده ای مثل بخیه زدن انجام میدهد هم غیرممکن است به همین ترتیب تعیین تعرفه برای کارهای پیچیده تر مثل انجام و تفسیر اکوکاردیوگرافی ، انجام عمل اپاندیسیت یا تعویض دربچه فلب هم غیر ممکن است . تعیین تعرفه پزشکی تنها و تنها به معنای تعرفه خدمات انسانی موجود در هر کار پزشکی است که باید با درنظر گرفتن میزان زمان لازم برای کسب مهارت ، تجربه ،میزان تکرار ، زمان لازم برای انجام ان و خطرات و عوارض احتمالی به صورت ضریبی از نرخ پایه “یک ویزیت پزشک عمومی ” محاسبه گردد.

متغیر دیگر در این محاسبه ، هزینه مکان و امکانات و دستگاه های پزشکی است که طبیعتا ارتباطی به خدمات انسانی نداشته و باید مستقلا نظیر سایر خدمات بر أساس قوانین اقتصادی محاسبه گردند.
تعیین تعرفه های پزشکی بدون تعیین نرخ پایه خدمات انسانی بخصوص در شرایطی که قیمّت دستگاه ها و امکانات پزشکی هم در هاله ای تیره و تار از نرخ های متفاوت دلار و امکانات غیر شفاف دولتی قرار گرفته اند تنها باعث تطابق با وضع موجود ، تداوم چرخش أمور و به تاخیر افتادن اصلاح میگردد .
پرداختی که در حال حاضر صرفا برای ویزیت با همین تعرفه های موجود صورت میگیرد رقمی نجومی است که بخش عظیمی از هزینه های سلامت را تشکیل میدهد .واقعی کردن به معنای افزایش ناگهانی این مبلغ ، در مجموع انچنان رقم سنگینی راتشکیل میدهد که تصور ان هم پشت تمام پرداخت کنندگان شامل بیمه ها و دولت را به لرزه درمی اورد و صعوبت این کارصورت مسیله را از دستور جلسات مجامع پزشکی بطور کلی پاک میکند .بنابراین همواره پابه پای تمام تحلیل های فوق و در خواست برای واقعی کردن تعرفه ها باید تاکید کرد که این پروسه ای کوتاه مدت نیست و جز با تعمیق و گسترش همزمان سیستم های نظارت کیفی امکان پذیر نمیباشد . چرا که مقصود اساسا میزان دریافت پزشکان نیست بلکه رفع اشکالات اساسی ساختار های سلامت مورد نظر است.

دکتر بابک زمانی از متخصصین مغز و اعصاب ایران که در کنار طبابت گاهی دست به قلم برده و بر اساس تجربیات و خاطرات خود مینویسند از پزشکان برجسته ی پذیرش۲۴ هستند. در پذیرش۲۴ تصمیم گرفتیم این داستان های شیرین و مطالب علمی را با شما به اشتراک بگذاریم…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.