خبرهامطالب عمومی

طب و شاخ و برگ

یادداشت “دکتر بابک زمانی”

اخیرا مطالبی در مورد ارتباطات ووظائف پزشکان و پرسنل پزشکی که از تریبونی مهم بیان شده است در فضای مجازی میچرخد وممکن است قطع نظر از مقصود و نظر نهایی گوینده ، سو تفاهماتی بپراکند بی مناسبت ندیدم که یادداشت زیر را که سه سال پیش در این مورد و وضعیت روز امد ان در دنیا نوشته بودم مجددا منتشر کنم.

مناسبت این یادداشت برنامه اموزش تکنیسین های اورژانس و پرستاران توسط انجمن سکته مغزی ایران بود که در ان زمان تازه اغاز کرده بودیم و بعدها باعث همکاری بسیار نزدیک متخصصین مغز و اعصاب و این همکاران شد .

اگر چه هنوز هم این برنامه ادامه دارد و حتی گسترش یافته اما بنظر میرسد در یک نگاه کلی تر این همکاری همچنان مغفول مانده باشد و جا دارد که به جبران مافات مورد توجه بیشتری قرار گیرد ؛ یا حداقل انچه پدید امده تحت تاثیر اظهارتی ناصحیح و عجولانه تخریب نگردد.

تکنولوژی مدرن پزشکی با گسترش ابعاد ووجوه متنوع ان نیازمند کارشناسان ،تکنیسین ها ،پرستاران ،دستیاران منشی ها و همکاران متنوع در سطوح مختلف میباشد.

اگر کسی گذارش به بهانه ای به یکی از بیمارستان های اروپا یا امریکا بیفتد یکی از نکاتی که جلب توجه اورا میکند تعدد همکاران متنوعی است که طبیبان را در کار تشخیص ،درمان و مراقبت از بیماران یاری میدهند تعدادی قابل توجه که بیشتر به یک ناوگان یا یک گردان با تجهیزات ،مختلف میماند.

در کشور ما اگرچه در إتاق عمل و تاحدودی در کارهای بیمارستانی این نیاز احساس شده و تکنیسین هایی وجود دارند اما در سایر کارهای پزشکی بخصوص در کارهای سرپایی این نیاز تا حدود زیادی درک نشده است!

پزشکان در کشور ما مثل درختانی میمانند که بر وبار زیادی ندارند و تنها شاخه هایی بی برگ و در نتیجه شکننده تر و ناکارامد تر از زمانی هستند که کاروانی از همکاران انها را یاری میدهند.

پیدایش دستگاه های متنوعی که کار با انها ،حفاظت از انها وأحیانا حفاظت از بیماران در برابر خطرات ناشی از انها پیچیدگی های خاص خود را دارد . هریک نیازمند تربیت تکنیسین هایی است که تنها کار ، یا یکی از کارهای محدود انها کار با این دستگاه ها باشد.

در مواقع اورژانس تکنیسین های خاصی مورد لزومند که مهارت انها و تجربه انها انتقال سریع بیماران و انجام درمان های اولیه و بسیار مهم در انها باشد.

اهمیت ثبت وقایع تشخیصی و درمانی و انجام مکاتبات پزشکی در میان تخصص های مختلف دبیرخانه ای مدرن شامل کاتبانی مجهز به اخرین فنون کتابت را میطلبد.

کارشناسانی که طبیبان را در انجام پروژه های تحقیقاتی یاری میدهند تکنیسین هایی که از بیماران در منزل یا مراکز مختلف مراقبت میکنند و بسیاری تکنیسین های دیگر که مهارت های خاص انها به هیچ وجه ارزشی کمتر از کار پزشکان ندارد!

فارغ التحصیلان دانشکده های ما تعدادشان کم نیست و گفته میشود بزودی صندلی خالی در برخی از رشته ها خواهیم داشت .ایا بهتر نیست برخی از این رشته ها تمایلی در جهت این گونه کارایی ها پیدا کنند و بعد از تعریف تعرفه مناسبی به عنوان دستمزد – ونه انگونه که تاکنون با پرستاران رفتار شده -بسیاری از جوانان پرانرژی ما به کاری سازنده گمارده شوند ؟

دکتر بابک زمانی از متخصصین مغز و اعصاب ایران که در کنار طبابت گاهی دست به قلم برده و بر اساس تجربیات و خاطرات خود مینویسند از پزشکان برجسته ی پذیرش۲۴ هستند. در پذیرش۲۴ تصمیم گرفتیم این داستان های شیرین و مطالب علمی را با شما به اشتراک بگذاریم…

دریافت نوبت از دکتر بابک زمانی

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا