عمومی

چگونه یک سامانه نوبت دهی خوب انتخاب کنیم؟

با ظهور سامانه های نوبت دهی در سال های اخیر تحول شگرفی در سیستم های نوبت دهی مراکز درمانی ایجاد شد. یکی از مشکلات اساسی مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها، کلینیک ها، درمانگاه ها و مطب ها، فرایند نوبت دهی و مسائل پیرامون آن می باشد. صف های طولانی نوبت دهی، عدم رعایت عدالت در فراخوانی نوبت ها، نیاز به نیروی انسانی بیشتر، عدم امکان ارتباط موثر با بیماران و موارد دیگر از جمله مشکلات سیستم نوبت دهی سنتی می باشند.

سامانه های نوبت دهی به منظور رفع مشکلات ذکر شده و همچنین بهبود روابط بین بیمار و مرکز درمانی ایجاد شدند. یک نرم افزار نوبت دهی خوب باید دغدغه های بیماران و همچنین مراکز درمانی را به صورت همزمان رفع کند. برای این منظور نرم افزار های نوبت دهی باید ویژگی های خاصی داشته باشند که در ذیل به شرح این ویژگی ها می پردازیم.

ویژگی های یک سامانه نوبت دهی خوب

در این بخش به بررسی ویژگی های یک سامانه نوبت دهی خوب از دیدگاه بیماران و همچنین از دیدگاه مراکز درمانی می پردازیم.

ویژگی های یک سامانه خوب برای رفع نیاز های بیماران

 • محیط کاربری ساده
 • اطلاعات کامل از تمام مراکز درمانی
 • یادآوری نوبت به بیمار
 • امکان پرداخت آنلاین
 • روش های مختلف برای نوبت دهی از جمله تلفن همراه، سایت، اپلیکیشن و …
 • امکان گرفتن مشاوره قبل از مراجعه حضوری
 • وجود حریم خصوصی برای بیماران
 • و …

ویژگی های یک سامانه خوب برای رفع نیاز های مراکز درمانی

 • مدیریت ارتباط با بیماران
 • دسترسی به حجم زیادی از بیماران
 • امکان فراخوانی نوبت
 • امکان اتصال به خروجی های مختلف از قبیل کیوسک های نوبت دهی، بارکد خوان، پرینتر و …
 • عدم نیاز به بستر های دیگر برای راه اندازی نرم افزار
 • سیستم مدیریت ارتباط با مشتریان
 • سیستم مدیریت مالی و حسابداری
 • امکان گرفتن گزارش های مختلف از بیماران، پزشکان، تراکنش ها و …
 • ثبت پرونده الکترونیکی بیمار
 • امکان استقرار نظام ارجاع دهی
 • و …

کدام سامانه نوبت دهی را انتخاب کنیم؟

در حال حاظر سیستم های نوبت دهی مختلفی در کشور وجود دارند که بعضی از نیاز های فوق را برآورده می کنند. اما برای یک مرکز درمانی این امکان وجود ندارد که برای رفع تمام نیاز های خود از چند سامانه به طور همزمان استفاده کند. این کار باعث سردرگرمی و تداخل مراحل و فرایند ها در سامانه های مختلف می شود. همچنین وجود چند سامانه نوبت دهی به طور همزمان باعث تحمیل هزینه های مضاعف به مراکز درمانی خواهد شد. بنابراین هر مرکز درمانی نیاز دارد تا از یک سیستم جامع برای رفع تمام نیاز های خود استفاده کند.

خوشبختانه سامانه نوبت دهی پذیرش ۲۴ این امکان را فراهم کرده است تا مراکز درمانی تمام نیاز های خود را به صورت یکپارچه رفع نمایند. این سامانه تمام نیاز های مربوط به بیماران و مراکز درمانی را به صورت یکجا فراهم کرده است. بیماران می توانند تمام نیاز های خود را بدون مراجعه به سامانه دیگری رفع کنند. همچنین مراکز درمانی هر آنچه برای مدیریت فرایند نوبت دهی و مدیریت داخلی خود نیاز دارند را در دسترس دارند.

نرم افزار نوبت دهی مناسب برای مراکز درمانی کوچک

بعضی مراکزدرمانی وجود دارند که به تمام ویژگی های یک سامانه نیاز ندارند. قطعا هر مرکز درمانی به فکر گسترش خدمات و امکانات خود می باشد. با گسترش مراکز درمانی کوچک تر، نیاز این مراکز به ویژگی های جدید سامانه های نوبت دهی افزایش خواهد یافت. حال در صورتی که این مراکز از ابتدای کار نرم افزار نوبت دهی مناسبی انتخاب نکرده باشند مجبور به استفاده از نرم افزار ها و سامانه ای دیگر می شوند.

توضیح دادیم که وجود چند سامانه نوبت دهی برای یک مرکز درمانی مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. همچنین تغییر نرم افزار و سامانه نوبت دهی مشکلاتی را برای مراکز درمانی ایجاد خواهد کرد. اتلاف وقت، هزینه های مضاعف، آموزش مجدد کارکنان، از بین رفتن اطلاعات و … از جمله این مشکلات می باشد. بنابراین لازم است مراکز درمانی با در نظر گرفتن برنامه های توسعه خود نرم افزار مناسبی برای رفع نیاز های فعلی و آینده خود انتخاب کنند.

نرم افزار نوبت دهی پذیرش ۲۴ امکانات لازم برای مراکز درمانی کوچک را فراهم کرده است. همچنین در صورت گسترش این مراکز امکان استفاده از سایر خدمات این سامانه که قبلا به آن ها نیاز نبوده است، وجود دارد

نرم افزار نوبت دهی مناسب برای مراکز درمانی بزرگ

مراکز درمانی بزرگ روزانه روابط زیادی با پزشکان و بیماران متعدد دارند. همچنین تعداد کارکنان بیشتری در این مراکز مشغول به فعالیت هستند. در این مراکز تراکنش های مالی زیادی وجود دارد و همچنین این تراکنش ها از کانال های مختلف ایجاد می شود. به طور کلی مشخص است که مدیریت مراکز درمانی بزرگ پیچیده تر است. این پیچیدگی ها چه در فرایند های نوبت دهی و چه در فرایند های مدیریتی، با نرم افزار های نوبت دهی قابل مدیریت هستند.

مدیران مراکز درمانی بزرگ با توجه به نیاز های گسترده ای که دارند لازم است در انتخاب نرم افزار های مدیریتی خود همه جوانب را در نظر بگیرند. قبل تر توضیح دادیم که نرم افزار نوبت دهی پذیرش ۲۴ تمام این نیاز ها را در خود جای داده است و گزینه مناسبی برای مدیران مراکز درمانی بزرگ خواهد بود.

سخن آخر

در فضای حوزه سلامت کشور نیاز به استفاده از فناوری های دیجیتال بر کسی پوشیده نیست. این فناوری ها هم به بیماران و هم به مراکز درمانی در رفع نیاز ها کمک خواهد کرد. نرم افزار های نوبت دهی جزو فناوری های جدیدی هستند که روابط بین بیماران و مراکز درمانی را تسهیل می کنند.

در حوزه سلامت کشور که به شدت رقابتی شده است لازم است تا مراکز درمانی با ارائه خدمات سریعتر، بهتر و در دسترس تر به جذب بیماران به مراکز خود اقدام کنند. سامانه های نوبت دهی این امکان را برای مراکز درمانی فراهم خواهند کرد.

مراکز درمانی اما باید سامانه ای را انتخاب کنند که پاسخگوی تمام نیاز های آن ها باشد. سامانه نوبت دهی پذیرش ۲۴ با در نظر گرفتن تمام نیاز های مراکز درمانی کوچک و بزرگ این امکان را فراهم کرده است.

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا