عمومی

یک سامانه نوبت دهی چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ (قسمت دوم)

در قسمت اول این مطلب ویژگی های یک سامانه نوبت دهی مناسب برای رفع نیاز های بیماران را توضیح دادیم. همچنین در مطلب دیگری عنوان کردیم که یک سامانه نوبت دهی خوب باید نیاز های بیماران و مراکز درمانی را به صورت همزمان رفع کند.

مراکز درمانی شامل بیمارستان ها، کلینیک ها، درمانگاه ها، مطب ها و … برای تسهیل فرایند های نوبت دهی خود به یک نرم افزار نوبت دهی نیاز دارند. هر مرکز درمانی با توجه به حجم بیماران و نوع مدیریت خود نیاز هایی را در نوبت دهی برای بیمارانش احساس می کند. سامانه نوبت دهی باید این نیاز ها را شناسایی و برآورده کند.

در این مطلب با توجه به نیاز های مراکز درمانی، ویژگی های لازم برای یک سامانه نوبت دهی را ذکر می کنیم. مراکز درمانی باید نرم افزاری را انتخاب کنند که تمام این ویژگی ها را داشته باشد.

ویژگی های یک سامانه نوبت دهی خوب برای رفع نیاز های مراکز درمانی

یکی از مشکلات اساسی مراکز درمانی صف های طولانی نوبت دهی و مدیریت مشکلات مربوط به نوبت دهی می باشد. فرایند نوبت دهی منابع زیادی را از مراکز درمانی صرف می کند. زمان، نیروی انسانی،پول، بیماران بالقوه و … جزو منابعی هستند که در فرایند های نوبت دهی سنتی از بین می روند.

یک سامانه نوبت دهی مناسب باید تمام نیاز های مراکز درمانی را در نظر بگیرد و فرایند نوبت دهی را آسان کند. سامانه نوبت دهی پذیرش ۲۴ با بررسی فرایند های نوبت دهی، مشکلات این فرایندها و نیاز های مراکز درمانی اقدام به تهیه یک نرم افزار جامع نوبت دهی نموده است. در ادامه به ویژگی های یک نرم افزار نوبت دهی مناسب برای رفع نیاز های مراکز درمانی می پردازیم.

مدیریت ارتباط با بیماران

پیتر دراکر می گوید: ” هدف هر کسب و کاری، ایجاد و نگه داشتن مشتری است. “

مراکز درمانی از هر نوع، به نحوی یک کسب و کار محسوب می شوند که نیاز های درمانی جامعه را رفع می کنند. در هر کسب و کاری ارتباط با مشتریان یکی از بخش های مهم محسوب می شود. کسب و کار های بزرگ تر واحد های مجزایی برای مدیریت ارتباط با مشتریان خود دارند. مراکز درمانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. مراکز درمانی باید برای ترغیب، گسترش، حفظ و ارائه خدمات بهتر به بیماران، از یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری استفاده کنند.

یک سامانه نوبت دهی مناسب باید شرایطی را فراهم کند تا مراکز درمانی برای مدیریت ارتباط با بیماران خود به نرم افزار دیگری احتیاج نداشته باشند. ارتباط با بیماران می تواند شامل نظر سنجی، اطلاع رسانی، بانک اطلاعاتی بیماران و … باشد.

مدیریت ارتباط با بیمارن در سامانه نوبت دهی

دسترسی به حجم زیادی از بیماران

با گسترش تکنولوژی به خصوص اینترنت و شبکه های مجازی، تعداد زیادی از افراد جامعه برای رفع نیاز های خود به فضای مجازی مراجعه می کنند. یکی از نیاز های هر جامعه نیاز به درمان و سلامت می باشد. چه بیماران و چه خانواده آن ها برای یافتن بهترین پزشکان و جدیدترین روش های درمانی در فضاهای جدید به جستجو می پردازند. این دسته از بیماران مشتریان بالقوه ای برای مراکز درمانی می باشند. یک سامانه نوبت دهی خوب باید بتواند با فراهم آوردن اطلاعات مفید و جامعی از پزشکان و روش های درمانی جدید به جذب این بیماران بپردازد.

سامانه هایی که بتوانند حجم قابل قبولی از بیماران را به سمت خود جذب کنند گزینه مناسبی برای مراکز درمانی می باشند. قطعا برای جذب بیماران بیشتر، یک سامانه نوبت دهی باید مراکز درمانی بیشتری را نیز جذب خود کرده باشد. این یک مسئله دو طرفه است که هم برای بیماران و هم برای مراکز درمانی سودمند است.

امکان فراخوانی نوبت

در فرایند نوبت دهی یک از مراحل مهم، فراخوانی نوبت در محل مراکز درمانی است. فراخوانی نوبت می تواند به روش سنتی و توسط نیروی انسانی انجام شود. سامانه های نوبت دهی باید بتوانند با اتصال به سخت افزار هایی از جمله تابلو نمایش و بلندگو به فراخوانی نوبت بپردازند.

فراخوانی نوبت در سامانه نوبت دهی

امکان اتصال به خروجی های مختلف

کارمندان مراکز درمانی نیاز به ورود اطلاعات و یا گرفتن خروجی از اطلاعات رایانه خود در قالب های مختلف دارند.در صورتی که این کار به صورت دستی و توسط نیروی انسانی انجام شود مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. اتلاف وقت، شلوغی، بی نظمی، اشتباهات انسانی و … از معایب این روش می باشد. یک سامانه نوبت دهی باید بتواند با اتصال به سخت افزار هایی، نیازهای مراکز درمانی را در این زمینه رفع نماید. این سخت افزار ها می تواند شامل بارکد خوان، پرینتر، دستگاه های pos ، نمایشگر، بلندگو، کیوسک نوبت دهی و … باشد.

با برقراری ارتباط بین نرم افزار نوبت دهی و دستگاه های ورود یا استخراج اطلاعات مشکلات ذکر شده حل خواهد شد. سرعت فعالیت ها بیشتر خواهد شد. همچنین شلوغی ها، بی نظمی ها و اشتباهات انسانی کاهش خواهد یافت.

عدم نیاز به بستر های دیگر

برخی از خدمات سامانه های نوبت دهی نیاز به برقراری ارتباط با بستر های متفاوتی دارند. به عنوان مثال برای ارسال پیام های متنی و صوتی به بیماران نیاز به برقرای ارتباط با سامانه ها و سیستم های مخابراتی می باشد. سامانه نوبت دهی باید با برقراری ارتباط با سامانه های دیگر و فراهم کردن بستر های لازم نیاز مراکز درمانی در این زمینه را رفع نماید.

در صورتی که سامانه نوبت دهی این ارتباطات و فرایند ها را ساماندهی نکند، لازم است تا مدیران مراکز درمانی، خود به ساماندهی این فرایند ها بپردازند. این امر موجب به وجود آمدن نا هماهنگی هایی بین سامانه نوبت دهی و بقیه بستر ها می شود.این نا هماهنگی ها خود باعث اتلاف وقت، صرف هزینه های مضاعف، ضعف در ارائه خدمات و موارد دیگر خواهد شد.

سیستم مدیریت مالی و حسابداری

یکی از مسائل مهم در مراکز درمانی مدیریت مالی و حسابداری می باشد. با توجه به وجود انواع بیمه ها و تعرفه های متفاوت لازم است سامانه نوبت دهی این تعرفه ها را مدیریت کند. از دیگر ویژگی های یک سامانه نوبت دهی خوب امکان پرداخت از روش های مختلف است. پرداخت از طریق اینترنت، تماس تلفنی، شبکه های مجازی و … از جمله روش های پرداخت می باشند.

یکی از نیاز های مدیران مالی و حسابداری، اخذ گزارش های مختلف می باشد. سامانه نوبت دهی باید امکان گرفتن گزارش های متععد مالی را در اختیاران مدیران قرار دهد. این گزارش ها می تواند شامل روش های پرداخت، زمان های پرداخت، میزان پرداختی ها و … باشد.

امکان گرفتن گزارش های مختلف

نرم افزار های نوبت دهی اطلاعاتی را در فرایند نوبت دهی در پایگاه های داده خود ذخیره می کنند. مدیران مراکز درمانی برای بهبود شرایط، خدمات و فرایند های خود نیاز دارند تا به گزارش های مختلفی دسترسی داشته باشند. اطلاعات ذخیره شده در پایگاه های داده امکان اخذ گزارش های مختلف را برای مدیران فراهم می کند. گزارش های مالی، گزارش های آماری نوبت دهی، گزارش های وضعیت نوبت پزشکان، گزارش های بیمه ای برای ارائه به بیمه گزار و … از جمله این گزارش ها می باشند.

سامانه نوبت دهی باید با برنامه ریزی های قبلی امکان اخذ گزارش ها را برای مدیران فراهم کند.

گزارش های آماری در سامانه نوبت دهی

ثبت پرونده الکترونیکی بیمار

یکی از مراحل مهم در هر فرایند درمانی ثبت اطلاعات مربوط به مراحل درمان می باشد. ثبت این اطلاعات باعث تسهیل فرایند درمان می شود. پزشکان و مدیران مراکز درمانی با مراجعه به پرونده بیماران می توانند از مراحل درمان آن ها اطلاعاتی را بدست آورند. کسب اطلاعات از مراحل پیشین درمانی به پزشکان در ادامه فرایند درمان کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 در مراکز درمانی عموما ثبت پرونده بیماران به صورت کاغذی و بایگانی فیزیکی صورت می پذیرد. با ظهور رایانه ها و فراگیر شدن آن، ثبت اطلاعات درمانی بیماران توسط رایانه ها و نرم افزار های بایگانی اطلاعات، صورت پذیرفت. سامانه نوبت دهی باید نیاز مراکز درمانی در این زمینه را رفع نماید. با راه اندازی یک نرم افزار نوبت دهی، مراکز درمانی باید از استفاده از نرم افزار های دیگر برای ثبت پرونده بیماران خود بی نیاز باشند.

سامانه نوبت دهی باید با ارائه فرم هایی آماده به پزشکان امکان ثبت فرایند های درمانی بیماران را داشته باشد. همچنین در هنگام نیاز، پزشکان باید بتوانند با چند کلیک ساده به پرونده بیمار خود دسترسی داشته باشند.

امکان استقرار نظام ارجاع دهی

یکی از بخش های اساسی طرح تحول سلامت، نظام ارجاع می باشد. در نظام ارجاع، بیماران باید طبق یک سلسله مراتب به مراکز درمانی مراجعه کنند. در این روش بیمار با مراجعه به پزشکان مراکز درمانی سطح یک که شامل خانه های بهداشت و مراکز بهداشت شهری می شود، فرایند درمان خود را آغاز می کند. در صورت نیاز بیمار و صلاحدید پزشک، بیمار به مراکز درمانی سطح دو و سه که خدمات تخصصی و فوق تخصصی ارائه می دهند ارجاع داده می شود. در مراحل ارجاع بیمار لازم است تا ارتباط درست و موثری بین مراکز درمانی ایجاد شود. همچنین بیمار باید بتواند به راحت ترین شکل ممکن نوبت خود را از این مراکز درمانی دریافت کند.

یکی از وظایف یک سامانه نوبت دهی خوب برقراری ارتباط بین مراکز درمانی و تسهیل فرایند اخذ نوبت توسط بیمار می باشد. در این بین وزارت بهداشت خود سامانه هایی را برای فراخوانی پرونده های الکترونیکی بیماران و مراحل ارجاع دهی آنان دارد. لازم است تا سامانه های نوبت دهی با اتصال به سامانه های وزارت بهداشت فرایند ارجاع و نوبت دهی بیماران را تسهیل کنند.

جمع بندی

با توجه به احساس نیاز مراکز درمانی به استفاده از سامانه های نوبت دهی در دو مقاله به طور دقیق به شرح ویژگی های یک سامانه نوبت دهی مناسب پرداختیم. در قسمت اول به ویژگی های سامانه نوبت دهی برای رفع نیاز های بیماران پرداختیم و در این مقاله ویژگی های یک سامانه نوبت دهی برای رفع نیاز های مراکز درمانی را شرح دادیم.

در نگاه اول انتخاب یک سامانه نوبت دهی امری ساده به نظر می رسد. یک سامانه نوبت دهی باید بتواند به بیماران نوبت بدهد و نهایتا نوبت ها را فراخوانی کند! اما همانطور که توضیح دادیم ویژگی های سامانه نوبت دهی باید فراتر از نوبت دهی و فراخوانی نوبت باشد. بنابراین لازم است تا مدیران مراکز درمانی با توجه به نیاز های فعلی و نیاز های پیش بینی نشده در آینده خود، اقدام به تهیه یک نرم افزار نوبت دهی کامل بکنند. عدم توجه به انتخاب صحیح یک سامانه نوبت دهی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مدیران خواهد شد که برطرف کردن آن ها باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه های مضاعف خواهد شد.

شرکت سپهر سلامت با توجه به تمام ویژگی های ذکر شده در این دو مقاله اقدام به ارائه نرم افزار نوبت دهی پذیرش ۲۴ کرده است. سامانه نوبت دهی پذیرش ۲۴ تمام ویژگی های مورد نیاز بیماران و مراکز درمانی را به صورت همزمان در نظر گرفته است. مدیران مراکز درمانی با انتخاب این نرم افزار می توانند با خیالی آسوده فرایند های نوبت دهی و مسائل دیگر مرکز خود را به راحتی مدیریت کنند.

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا