دارو

داروی قطره چشم تافلوپروست | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Tafluprost eye drops

نام تجاری

Saflutan , Taptiqom

کاربرد

کاهش فشار چشم


Advertisement

اطلاعات دارویی : افزایش فشار داخل چشم می‌تواند به عصب بینایی پشت چشم صدمه بزند، که این اتفاق گلوکوم نام دارد. گلوکوم اگر درمان نشود، می‌تواند به از دست دادن بینایی منجر شود. اگر شما دچار افزایش فشار داخل چشم هستید، اما آسیبی به عصب بینایی شما وارد نشده است، این شرایط ، فشار خون بالای چشم نامیده می‌شود. افراد مبتلا به فشار خون بالا چشمی ،خطر بیشتری برای ابتلا به گلوکوم در آینده دارند. درمان با قطره چشم تافلوپروست باعث می‌شود تا فشار چشم افراد مبتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد و همچنین این قطره از آسیب‌های بیشتر بعدی در افراد مبتلا به گلوکوم زاویه باز جلوگیری می‌کند.
قطره چشم تافلوپروست با افزایش خروج مایع از داخل چشم کار می‌کند و به کاهش فشار درون چشم کمک می‌کند. گاهی اوقات، برای پایین نگه داشتن فشار چشم ، بیشتر از یک نوع قطره چشمی مورد نیاز است. در این مواقع، به جای استفاده از دو قطره مختلف،ممکن است پزشک قطره چشم ترکیبی تجویز کند. قطره چشم تافلوپروست ، به عنوان یک قطره چشم ترکیبی با تیمولول (یک بتا بلاکر) با نام تجاری Taptiqom موجود است.
موارد منع مصرف قطره چشم تافلوپروست

به تاریخ انقضای  قطره چشم تافلوپروست توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز قطره چشم تافلوپروست را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.
تداخل دارویی قطره چشم تافلوپروست را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی قطره چشم تافلوپروست
تداخل دارویی ممکن است عملکرد دارو‌ها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (از جمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف قطره چشم تافلوپروست باید در نظر گرفته شود
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قطره چشم تافلوپروست ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر مشکل تنفسی مانند آسم یا بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) دارید.
اگر عمل جراحی چشمی مانند جایگزینی یا برداشتن لنز (مانند برداشت آب مروارید) داشته‌اید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی احتمالی قطره چشم تافلوپروست
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوزش و خارش چشمی: این عارضه معمولاً بسیار شایع می‌باشد.
تغییر در رنگ قرنیه، تیره شدن پلک‌ها: این عوارض را به پزشک خود اطلاع دهید این عوارض ممکن است دائمی باشند.
حساسیت به نور: از عینک‌های آفتابی استفاده نمایید.

برخی از افراد به قطره چشم حساسیت نشان می‌دهند، به‌ خصوص هنگامی‌که قطره‌های چشمی حاوی یک ماده نگهدارنده باشند. اگر پس از استفاده از قطره چشم تافلوپروست ، متوجه قرمزی ، تورم و یا افزایش خارش در چشمتان شدید، استفاده از قطره را ادامه ندهید و برای مشاوره با دکتر تماس بگیرید.
نحوه نگهداری قطره چشم تافلوپروست

تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.
قطره چشم فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را باز کرده‌اید، قابل نگهداری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌ مانده است، از آن استفاده نکنید.

آیا می‌خواهید راجع به این قطره‌های چشمی اطلاعات بیشتری کسب کنید؟

قطره چشم تراووپروست
قطره چشم بریمونیدین
قطره چشم آتروپین
قطره چشم بیماتوپروست
قطره چشم بتازولول
قطره چشم لاتانوپروست


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا