دارو

داروی کرم فلوسینونید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Fluocinonide Cream

نام تجاری

Metosyn

کاربرد

بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت

Advertisement

اطلاعات دارویی : کرم فلوسینونید در دسته کورتیکواستروئیدهای موضعی قوی طبقه‌بندی شده است. کورتیکواستروئیدهای موضعی همان آستروئید موضعی است. استروئیدهای موضعی علاوه بر مرطوب کنندگی (نرم کننده) برای درمان بیماری‌های التهابی پوست مانند اگزما و درماتیت استفاده می‌شود. آستروئید موضعی زمانی که علائم اگزما یا درماتیت عود می‌کند، استفاده می‌شود. فلوسینونید التهاب، خارش و قرمزی را تسکین می‌دهد و از این راه عود علائم را کاهش می‌دهد. این دارو یک درمان برای بیماری نیست، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد. دوره‌های کوتاه مدت فلوسینونید نیز ممکن است برای درمان پسوریازیس مناطق کوچکی مانند پوست سر تجویز شود.
اگر چه کرم فلوسینونید برای کودکان مناسب نیست و استروئیدهای ضعیف‌تر برای تجویز به کودکان ترجیح داده می‌شود، اما گاهی دوره‌های کوتاه مدت (تا دو هفته) این دارو برای درمان اگزمای شدید دست و پا، برای کودکان نیز تجویز می‌گردد.
موارد منع مصرف کرم فلوسینونید

به تاریخ انقضا کرم فلوسینونید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز کرم فلوسینونید را به شخص دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
کرم فلوسینونید را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید.
تداخل دارویی کرم فلوسینونید را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی کرم فلوسینونید
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف فلوسینونید باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کرم فلوسینونید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که دچار عفونت پوستی هستید.
در صورتی که مبتلا به آکنه و یا روزاسه هستید.
در صورتی که باردارید و یا اینکه به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که تاکنون به داروی دیگری داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی کرم فلوسینونید
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس سوزش یا تیر کشیدن ، نازک شدن پوست ، احساس کشش دائمی ، درماتیت تماسی آلرژیک ، آکنه ، روزاسه ، رشد مو در محل استفاده ، این آستروئید ممکن است از طریق پوست شما به جریان خونتان وارد شود.

اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌ واسطه مصرف کرم فلوسینونید می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
نحوه نگهداری کرم فلوسینونید

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جای خشک، خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا