دارو

داروی قرص بوکال هیدروکورتیزون | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Hydrocortisone buccal tablet

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

تسکین زخم‌های دردناک دهان


Advertisement

اشکال دارویی
قرص، آمپول ، فوم ، قرص چسبناک ، پماد ، کرم

 اطلاعات دارویی قرص بوکال هیدروکورتیزون
زخم‌های دهانی زخم‌های دردناکی هستند که دهان را درگیر خودشان می‌کنند. اگر چه بسیاری از زخم‌های دهان بدون نیاز به دارو و در عرض چند روز خودشان را درمان می‌کنند، اما قرص بوکال هیدروکورتیزون می‌تواند زخم‌های دهانی را سریع‌تر درمان کند. این قرص‌های موکوسی چسبناک برای قرار دادن روی زخم ساخته شده‌اند و به آرامی در دهان شما حل می‌شوند تا درد زخم‌ها را کاهش دهند.
قرص بوکال هیدروکورتیزون را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. با این حال، اگر علاوه بر زخم دهان، علائم دیگری نیز داشتید، قبل از استفاده از قرص، با پزشک مشورت کنید.
داروی هیدروکورتیزون اشکال دارویی متفاوتی دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به پماد هیدروکورتیزون ، هیدروکورتیزون و فوم رکتال هیدروکورتیزون به صفحه مربوط به این داروها مراجعه کنید.
مقدار و روش مصرف قرص بوکال هیدروکورتیزون

قبل از شروع درمان با قرص بوکال هیدروکورتیزون ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به طرز مصرف قرص و عوارض جانبی احتمالی آن به دست آورید.
معمولاً این قرص را باید چهار بار در روز مصرف کنید تا به مرورو زمان زخم دهانتان بهبود یابد.
اگر علائم شما ظرف پنج روز بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند.

موارد منع مصرف قرص بوکال هیدروکورتیزون

به تاریخ انقضای قرص بوکال هیدروکورتیزون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز قرص بوکال هیدروکورتیزون را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی قرص بوکال هیدروکورتیزون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
اگر قرص بوکال هیدروکورتیزون را برای کودک کمتر از ۱۲ سال می‌خواهید.

مصرف قرص بوکال هیدروکورتیزون در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر قرص بوکال هیدروکورتیزون بر رانندگی و کار با ماشین آلات
اگر چه بعید است که قرص بوکال هیدروکورتیزون باعث سرگیجه و خواب آلودگی شما شود، اما قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
 تداخلات دارویی قرص بوکال هیدروکورتیزون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قرص بوکال هیدروکورتیزون
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر فکر می‌کنید ممکن است عفونت دهان داشته باشید.
اگر این قرص را برای کودک کمتر از ۱۲ سال می‌خواهید؛ این قرص‌ها برای کودکان کمتر از ۱۲ سال تنها با تجویز پزشک قابل استفاده است.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی قرص بوکال هیدروکورتیزون
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

بدتر شدن دیابت و عفونت دهان: در این صورت به پزشک مراجعه نمایید.
واکنش‌های آلرژی: اگر متوجه هر نوع علامت آلرژی در خودتان شدید، به مصرف قرص ادامه ندهید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید.
تحریک یا قرمزی موضعی در دهان و زبان : با پزشک خود مشورت کنید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از قرص بوکال هیدروکورتیزون می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد قرص بوکال هیدروکورتیزون (مسمومیت دارویی)

قرص بوکال هیدروکورتیزون را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری قرص بوکال هیدروکورتیزون

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا