دارو

داروی اینگنول مبوتات (ژل) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Ingenol mebutate gel

نام تجاری

Picato

کاربرد

درمان کراتوز خورشیدی


Advertisement

اشکال دارویی
ژل

اطلاعات دارویی  اینگنول مبوتات
 اینگنول مبوتات برای درمان کراتوز خورشیدی یا کراتوز اکتینیک تجویز می‌شود. کراتوز خورشیدی یک ناحیه کوچک ضخیم شده و فلس مانند بر روی پوست است. این نوع آسیب پوستی شایع‌ترین نوع آسیب ناشی از نور خورشید است. کراتوز خورشیدی به کراتوز اکتینی هم معروف است. این آسیب پوستی در ناحیه‌ای از پوست تشکیل می‌شود که در معرض بیش از حد نور آفتاب قرار داشته است. پوست فلسی شده معمولاً بی خطر است اما احتمال اندکی نیز وجود دارد که این نواحی ملتهب خطر سرطان پوست را افزایش دهند.
در مواقعی که فرد دارای نواحی متعدد کراتوز پوستی باشد درمان‌های موضعی می‌تواند مفید واقع شود. اینگنول مبوتات یکی از داروهاست که به طور رایج در این مواقع استفاده می‌شود.  اینگنول مبوتات سلول‌های غیر طبیعی پوست را از بین می‌برد و به سلول‌های جدید اجازه رشد می‌دهد. یکی از برندهای اینگنول مبوتات پیکاتو است که دو دوز ۱۵۰ و ۵۰۰ میلی گرمی دارد. دوز ۱۵۰ برای درمان کراتوزهای روی صورت و دوز ۵۰۰ میلی گرمی برای درمان کراتوزهای روی سطح بدن است. 
مقدار و روش مصرف اینگنول مبوتات

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی اینگنول مبوتات، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. 
برای استفاده از این دست و منطقه مورد نظر را شستشو دهید و سپس را روی پوست خود بمالید و از وارد شدن دارو به چشم و دهان خودداری نمایید. تا ۶ ساعت به منطقه مورد درمان دست نزنید.
اگر از دوز ۱۵۰ این دارو استفاده می‌کنید باید ۳ بار در روز آن را روی صورت خود بمالید و اگر از دوز ۵۰۰ استفاده می‌کنید، ۲ بار در روز آن را روی بدن خود بمالید.
مواجهه با نور خورشید، خطر سرطان پوست را بالا می‌برد، به علائم روی پوست خود توجه کنید و در صورت مشاهده علائم مشکوکی، به پزشک مراجعه نمایید.
در صورت بروز لکه‌های صورتی و نرم در محل مصرف ، مصرف دارو باید قطع شود. 
احتمال بروز واکنش حساسیت به نور طی درمان با اینگنول مبوتات و ۲-۱ ماه پس از خاتمه درمان وجود دارد، از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید خودداری شود.

موارد منع مصرف  اینگنول مبوتات

به تاریخ انقضای این دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی اینگنول مبوتات را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف  اینگنول مبوتات در دوران بارداری و شیردهی
هرگز این دارو را در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید، اینگنول مبوتات به شدت برای زنان باردار خطرناک است.
تداخلات دارویی  اینگنول مبوتات
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف  اینگنول مبوتات
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل و حین مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به محصولات پوستی دیگری دارید.

عوارض جانبی  اینگنول مبوتات
آزردگی‌های موضعی نظیر خارش، قرمزی، احساس سوزش، لایه لایه شدن پوست و التهاب می‌تواند در ناحیه استعمال ایجاد شوند. این اثرات معمولاً طبیعی هستند و نشانگر این است که اینگنول مبوتات در حال عمل کردن است. اگر آزردگی‌ها شدیدتر شدند و یا دچار عفونت شدید با پزشکتان مشورت نمایید.
اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف اینگنول مبوتات می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
مصرف بیش از حد  اینگنول مبوتات (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری  اینگنول مبوتات

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.
به اطلاعات مربوط به تاریخ انقضای دارو بر روی بسته دقت کنید. بعد از باز شدن درب تا مدت معینی می‌توان از آن استفاده نمود پس از آن باید از جدید استفاده نمایید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا