دارو

داروی کاربتوسین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Carbetocin

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

جلوگیری از خونریزی بعد از زایمان


Advertisement

اشکال دارویی
ویال تزریقی

اطلاعات دارویی کاربتوسین
کاربتوسین عملکردی شبیه به اکسی توسین دارد که باعث انقاباضات رحمی می‌شود. این دارو برای القای زایمان و کنترل خونریزی پس از زایمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مقدار و روش درست مصرف کاربتوسین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار مصرف Carbetocin ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. 
این دارو زیر نظر پزشک به صورت وریدی و عضلانی تزریق می‌شود. 
دوز و دوره درمان با این دارو برای هر شخص بستگی به روند درمان، وزن بیمار دارد.

موارد منع مصرف کاربتوسین

به تاریخ انقضای داروی کاربتوسین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Carbetocin را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی کاربتوسین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کاربتوسین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. از آنجایی که این دارو باعث القای زایمان می‌شود، هرگز در دوران بارداری بدون مشورت با پزشک از این دارو استفاده نکنید.
تاثیر مصرف داروی Carbetocin بر رانندگی
داروی Carbetocin نمی‌‎تواند باعث خواب آلودگی یا تاری دید در شما شود، اگر این علائم را نداشتید، نیازی نیست از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید. 
 تداخل دارویی کاربتوسین
ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
داروهای حاوی کافئین مانند داروهای درمان سردرد میگرنی، داروهای سرفه و سرماخوردگی حاوی دکونژستانت (مانند سودو افدرین (pseudoephedrine)، فنیل افرین (phenylephrine)) و داروهای درمان بیش فعالی مانند ریتالین ممکن است بر عملکرد این دارو تأثیر گذارند، حتماً به پزشک خود بگویید که از این داروها استفاده می‌کنید.
هشدار درباره مصرف کاربتوسین
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف کاربتوسین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر حامله هستید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

عوارض مصرف کاربتوسین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

درد شکمی

سکته قلبی

سردرد

افت فشار خون

سرگیجه

کمردرد

خارش یا زخم پوست

لرزش

کم خونی(زرد شدن پوست، خستگی یا ضعف غیرعادی)

اضطراب

درد قفسه سینه

تنگی نفس

درد

تاکی کاردی

تهوع، استفراغ، کمر درد، سرگیجه، تعریق زیاد: اگر این عوارض برایتان آزاردهنده شد ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Carbetocin می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد کاربتوسین ( مسمومیت با کاربتوسین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند درد، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Carbetocin

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا