دارو

داروی افدرین (قرص) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Ephedrine tablet

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

آسم


Advertisement

اشکال دارویی
قرص ، قطره بینی، آمپول

اطلاعات دارویی قرص افدرین
افدرین برای تسکین موقت تنگی نفس و خستگی ناشی از آسم و بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود. قرص افدرین یک برونکودیلاتور (گشاد کننده برونش) است. قرص افدرین تورم را کاهش داده و مجاری تنفسی را متسع کرده تا تنفس راحت‌تر شود.
اگر به کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیگر اشکال دارویی افدرین مانند قطره بینی افدرین و آمپول افدرین علاقه دارید، می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.
 مقدار و روش مصرف قرص افدرین

قبل از شروع درمان با قرص افدرین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار قرص افدرین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
سعی کنید دوزهای داروی خود را در همان زمان هر روز و سر یک ساعت منظم مصرف کنید.
اگر ناراحتی معده دارید ، بهتر است این قرص را بعد از غذا بخورید.
اگر فراموش کردید که دوز قرص افدرین روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف قرص افدرین

به تاریخ انقضای قرص افدرین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز قرص افدرین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی قرص افدرین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
این دارو را همراه با دیگر داروهای درمان آسم و مهارکننده‌های MAO (مونو آمین اکسیداز) استفاده نکنید.

مصرف قرص افدرین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید هیچ دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر قرص افدرین بر رانندگی و کار با ماشین آلات
قرص افدرین ممکن است باعث سرگیجه شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی قرص افدرین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
افدرین با مهارکننده‌های MAO تداخل دارویی جدی ایجاد می‌کنند، این تداخل ممکن است حتی منجر به مرگ شود، همراه با این دارو از مهارکننده‌های MAO (ایزوکاربوکسازید (isocarboxazid) ، لینزولید (linezolid)، متیلن بلو (methylene blue)، موکلوبماید (moclobemide)، فنلزین (phenelzine) ، پروکاربازین (procarbazine)، رازاگیلین (rasagiline)، سلجیلین (selegiline) ، ترانیل سیپرومین (tranylcypromine)) استفاده نکنید. اکثر مهارکننده‌های MAO حتی نباید تا ۲ هفته قبل و بعد از شروع استفاده از قرص افدرین ، استفاده شوند.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قرص افدرین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قرص افدرین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر باردار یا شیرده هستید.
اگر دچار بیماری‌هایی مثل دیابت، فشار خون بالا و یا بیماری‌های قلبی هستید.
اگر پرکاری تیروئید و یا هرگونه مشکل مربوط به پروستات یا کلیه دارید.
در صورتی که قبلاً به هر نوع دارویی حساسیت داشته‌اید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی قرص افدرین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

بی حوصلگی و پرخاشگری
بی خوابی
سرگیجه
لرز
سردرد
معده درد
تهوع، استفراغ و بی اشتهایی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد قرص افدرین (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تهوع، استفراغ، افزایش فشار خون، تب، ضربان قلب سریع، بی قراری، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری قرص افدرین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا