دارو

داروی کلرمادینون | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Chlormadinone

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

پیشگیری از بارداری


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی کلرمادینون

داروی کلرمادینون یک پروژستین است که به همراه داروی اتینیل استرادیول برای ساخت ‌ خوراکی برای پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. می‌توانید اطلاعات دارویی مرتبط به داروی ترکیبی کلرمادینون و اتینیل استرادیول با نام تجاری بلارا یا چاریوا را در صفحه مربوطه بخوانید.

مقدار و روش درست مصرف داروی Chlormadinone

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی کلرمادینون ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک زنان و زایمان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً روزانه یک  را باید از روز اول قاعدگی مصرف کنید.
سعی کنید دوزهای داروی خود را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید، به محض اینکه به یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید.

موارد منع مصرف کلرمادینون

به تاریخ انقضای داروی کلرمادینون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Chlormadinone را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی کلرمادینون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کلرمادینون در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری ، نباید این دارو را استفاده شود.‎۶ هفته تا ۶ ماه پس از زایمان در صورت شیردهی و ۴۲-۲۲ روز پس از زایمان در صورتی که مادر شیردهی نداشته باشد نباید از این دارو استفاده کرد.
تاثیر مصرف داروی Chlormadinone بر رانندگی
کلرمادینون باعث تاری دید و خواب آلودگی در شما نمی‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو نیازی به اجتناب از رانندگی و کار با ماشین آلات نیست.
 تداخل دارویی کلرمادینون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

هر زمانی که هر داروی جدیدی را شروع می‌کنید به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است نیاز به روش‌های کنترل بارداری دیگری داشته باشید؛ همچنین اگر دچار خونریزی یا لکه بینی شدید، حتما با پزشکتان در میان بگذارید.

 هشدار درباره مصرف Chlormadinone
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی کلرمادینون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که فکر می‌کنید باردار هستید.
در صورتی که بیماری‌های مرتبط با مثانه دارید.
در صورتی که هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
اگر مشکلات قلبی و عروقی و یا مشکل فشار خون دارید.
اگر کلسترول خون بالا دارید.
اگر دیابت دارید.
در صورتی که بیماری های التهابی گوارشی دارید.
اگر سابقه افسردگی دارید.
در صورتی که سیگار یا دخانیات می‌کشید.
در صورتی که کیست، خونریزی واژینال یا پریود نامنظم دارید.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف داروی کلرمادینون
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

خونریزی نامنظم
تهوع و استفراغ
حساسیت سینه
سردرد
درد شکمی
تغییرات وزن
تغییرات خلق و خو
افسردگی
‎افزایش فشار خون
عدم تحمل گلوکز
افزایش کلسترول خون
کاندیدیاز واژینال
افزایش وزن
کاهش میل جنسی
افزایش تعداد جوش
درد پستان

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Chlormadinone می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Chlormadinone ( مسمومیت با کلرمادینون )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Chlormadinone

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا