دارو

داروی آباکاویر | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Abacavir

نام تجاری

Ziagen , Kivexa , Trizivir

کاربرد

درمان عفونت ویروسی نقص ایمنی اکتسابی(HIV) ، ایدز

اطلاعات دارویی : داروی آباکاویر داروی ضد رترو ویروسی می‌باشد. این دارو برای HIV (ویروس نقص ایمنی اکتسابی) تجویز می‌شود. آباکاویر سبب کند شدن روند عفونت زایی HIV می‌گردد اما درمانی قطعی محسوب نمی‌شود. ویروس HIV سلول‌هایی در بدن به نام سلول‌های CD4 را از بین می‌برد. این سلول‌ها از سلول‌های سفید خون هستند و اهمیت آن‌ها به این دلیل است که بدن را در برابر عفونت‌ها محافظت می‌کنند. اگر HIV درمان نشود سیستم ایمنی بدن به تدریج تضعیف شده و توانایی دفاعی خود را در برابر باکتری‌ها، ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها از دست می‌دهد.
آباکاویر به گروهی از داروهای ضد ویروسی به نام مهار کننده‌های نوکلئوزیدی ترانسکریپتاز معکوس (NRTIs) تعلق دارد. البته تعدادی از برندهای تجاری آباکاویر حاوی برخی دیگر از NTRIs نیز می‌باشد. آباکاویر همراه با تعدادی دیگر از داروهای ضد رترو ویروسی به صورت درمان ترکیبی تجویز می‌گردد. دو برند ®Kivexa (آباکاویر(Abacavir) با لامیوودین(lamivudine)) و ®Trizivir (آباکاویر(Abacavir) با لامیوودین(lamivudine) و زیدوودین(zidovudine)) از این داروهای ترکیبی هستند که برای درمان ایدز موثرتر می‌باشند.دریافت چند داروی مختلف ضد ویروسی به صورت هم‌زمان برای درمان HIV بسیار مؤثرتر از تجویز تنها یک نوع دارو است. تجویز ترکیبی همچنین خطر مقاومت ویروسی به داروها را نیز به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.
آباکاویر با کاهش تعداد ویروس‌ها در بدن پیشروی ویروس HIV را کند می‌کند. این فرایند سبب تقویت سیستم ایمنی شده و خطر ایجاد عفونت‌های وابسته به HIV را کاهش می‌دهد. داروی آباکاویر توسط پزشکان متخصص در زمینه HIV قابل تجویز می‌باشد.
موارد منع مصرف داروی آباکاویر
• به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
تداخل دارویی آباکاویر
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف آباکاویر باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی آباکاویر، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
• در صورت تصمیم به بچه دار شدن یا حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید
• اگر در عملکرد کبدتان اختلالی وجود دارد
• اگر دچار مشکلات حاد کلیوی هستید
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید. و مهم‌تر اینکه اگر قبلاً آباکاویر دریافت نموده‌اید و اثرات جانبی در شما پدید آورده است باید پزشک خود را مطلع نمایید.
عوارض جانبی احتمالی داروی آباکاویر
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض آباکاویر ممکن است با علائم سایر بیماری مشابه داشته باشد. از هر ۱۰ بیماری که از این دارو را مصرف می‌کنند معمولاً یک نفر ممکن است عوارض زیر را تجربه کند:
سردرد: در این مورد با پزشک مشورت نمایید و از او بخواهید که یک مسکن مناسب برایتان تجویز نماید.
احساس کسالت و ناخوشی: از خوردن غذاهای تند و پر ادویه خودداری کنید. بهتر است که با پزشکتان مشورت نمایید.
اسهال: آب زیاد بنوشید تا آب از دست رفته، تأمین شود.
راش‌های پوستی (کهیرهای پوستی) و تب: سریعاً با پزشک مشورت نمایید.
کاهش اشتها، کاهش وزن، احساس خستگی و ضعف: سریعاً با پزشک مشورت نمایید.
نحوه نگه‌داری داروی آباکاویر
• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.