دارو

داروی بوسولفان | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Busulfan

نام تجاری

Myleran

کاربرد

درمان لوسمی میلوئید مزمن – آمادگی برای پیوند سلول‌های بنیادی

Advertisement

اشکال دارویی
قرص، کپسول، قرص جویدنی، شربت

 اطلاعات دارویی فروس سولفات
فروس سولفات یک مکمل آهن است که برای درمان یا جلوگیری از کمبود آهن در بدن (به عنوان مثال در کم خونی یا حاملگی) استفاده می‌شود. آهن یک ماده معدنی مهم برای تولید گلبول قرمز است که سلامت بدن شما را حفظ می‌کند.
مقدار و روش مصرف داروی فروس سولفات

قبل از شروع درمان با داروی فروس سولفات ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی فروس سولفات ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
دارو را به صورت منظم مصرف کنید.
اگر قرص یا کپسول فروس سولفات را استفاده می‌کنید، ۱۰ دقیقه بعد از مصرف دارو دراز نکشید تا دچار حالت تهوع نشوید.
بیشترین میزان جذب آهن زمانی است که با معده خالی مصرف شود، به همین دلیل باید این دارو را ۲-۱ ساعت بعد از صرف غذا مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر خیلی دیرتر از زمان معمول، به یاد آوردید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی فروس سولفات

به تاریخ انقضای فروس سولفات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز فروس سولفات را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی فروس سولفات را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف فروس سولفات در دوران بارداری و شیردهی
در صورت نیاز پزشک این دارو را برای شما در دوران بارداری و شیردهی،تجویز می‌کند. نباید دارو را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.
تاثیر فروس سولفات بر رانندگی و کار با ماشین آلات
فروس سولفات یک مکمل است و بعید است که این مکمل باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود اما قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی فروس سولفات
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
قبل از مصرف فروس سولفات، پزشک یا داروساز خود را از تمام داروهایی که مصرف می‌کنید، مطلع نمایید، بخصوص: برخی از آنتی بیوتیک ها (مثلا پنی سیلامین، کلرامفنیکل، کینولون هایی مانند سیپروفلوکساسین / نورفلوکساسین)، بیس فسفونات ها (مانند آلندرونات)، لوودوپا، متیل دوپا، داروهای تیروئید (به عنوان مثال لووتیروکسین).
از مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین با فروس سولفات اجتناب کنید. حداقل دو ساعت بین مصرف این دو دارو فاصله بیندازید.
اگر نام تجاری فروس سولفات شما همچنین حاوی اسید فولیک باشد و داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین) مصرف می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود بگویید.
فروس سولفات ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص تداخل داشته باشد و باعث نتایج اشتباه شود، قبل انجام آزمایش به پزشک خود بگویید که این دارو را استفاده کرده‌اید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی فروس سولفات

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف فروس سولفات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که کمبود ویتامین ب۱۲ دارید.
قرص های جویدنی این دارو ممکن است حاوی آسپارتام باشند، اگر بیماری فنیل کتونوری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
شربت فروس سولفات ممکن است حاوی الکل یا قند باشد، به همین دلیل قبل از مصرف این دارو، اگر دیابت، مشکل کبدی و یا اعتیاد به الکل دارید به پزشک خود اطلاع دهید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی فروس سولفات
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

کسالت و شکم درد: غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری نمایید.
یبوست: غذاهای متعادل مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پر چرب خودداری نمایید.
اسهال: آب فراوان بنوشید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری نمایید.
سیاه شدن مدفوع

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از فروس سولفات می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد فروس سولفات (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر متوجه علائمی مانند معده درد، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تنگی نفس و از دست دادن هوشیاری در خود یا فرد دیگری شدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی فروس سولفات

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا