دارو

داروی المزارتان | المسارتان | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Olmesartan

نام تجاری

Olmetec , Sevikar , Sevikar® HCT , Olmetec Plus

کاربرد

فشار خون بالا

اشکال دارویی
قرص

مارک‌‌ ترکیبی تلمیزارتان | تلمیسارتان

Micardis Plus: تلمیزارتان و هیدروکلروتیازید

 اطلاعات دارویی تلمیزارتان | تلمیسارتان
تلمیزارتان ( تلمیسارتان ) مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین است. این دارو بنام‌های دیگری مثل آنتاگونیست گیرنده آنژیوتانسین II و یا AIIRA نیز نامیده می‌شود.این دارو برای درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود.ممکن است فردی با فشار خون بالا احساس ناخوشی نکند ، اما فشار خون بالا اگر درمان نشده باقی بماند به رگ‌های خونی آسیب خواهد زد.
تلمیزارتان یا تلمیسارتان اثر یک ماده شیمیایی به نام آنژیوتانسین II را مسدود می‌کند. آنژیوتانسین II ، عروق خونی را باریک یا مسدود می‌کند. داروی تلمیزارتان باعث می‌شود که رگ‌های خونی شل و عریض شوند و درنتیجه فشار در رگ‌های خونی کاهش می‌یابد و پمپ کردن خون توسط قلب نیز آسان‌تر می‌شود. والسارتان برای محافظت از قلب پس از حمله قلبی مناسب است.
تلمیزارتان ممکن است برای درمان فشارخون بالا تجویز شود. معمولاً برای کاهش فشار خون به بیش از یک دارو نیاز است. به همین دلیل مارک‌هایی از داروی تلمیزارتان ، به صورت ترکیب با دیگر داروهای درمان فشار خون هستند و به کاهش فشار خون کمک می‌کنند. نام‌های تجاری داروی تلمیزارتان به نام Micardis Plus (تلمیزارتان با هیدروکلروتیازید) به صورت ترکیبی هستند.
مقدار و روش مصرف داروی تلمیزارتان | تلمیسارتان

قبل از شروع درمان با داروی تلمیزارتان ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی تلمیزارتان ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو معمولا یک بار در روز برای شما تجویز می‌شود.
داروی تلمیزارتان ، دوزهای مختلفی دارد که معمولا برای درمان فشار خون، ۴۰-۲۰ میلی گرم و برای جلوگیری از حمله قلبی ۸۰ میلی گرم از این دارو تجویز می‌شود.
سعی کنید تلمیزارتان را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید، بهتر است این دارو را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی تلمیزارتان | تلمیسارتان

به تاریخ انقضای داروی تلمیزارتان توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی تلمیسارتان را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی تلمیزارتان را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف تلمیسارتان در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر تلمیزارتان بر رانندگی و کار با ماشین آلات
این دارو ممکن است که شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
 تداخلات دارویی تلمیزارتان | تلمیسارتان
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کنند عبارتند از: آلیسکیرن (aliskiren) ، لیتیوم، داروهای که موجب افزایش سطح پتاسیم خون می‌شوند (مانند مهارکننده‌های ACE مانند بنازپریل / لیزینوپریل، ‌های ضدبارداری حاوی دروسپیرنون (drospirenone)).
برچسب روی تمام داروهایتان را (مانند داروهای سرفه و سرماخوردگی، داروهای مکمل غذایی، داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن) بررسی کنید. زیرا آن‌ها ممکن است،مواد تشکیل‌دهنده‌ای داشته باشند که فشار خون را افزایش دهد و یا نارسایی قلبی را بدتر کند. راجع به مصرف داروی تلمیسارتان با داروساز خود مشورت کنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی تلمیزارتان | تلمیسارتان

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی تلمیزارتان ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر بیماری دیابت دارید.
اگر شما مشکل کلیوی دارید، به‌خصوص اگر دچار انسداد سرخرگ‌های کلیوی هستید.
اگر هرگونه مشکلی مرتبط با دریچه‌های قلب و یا عضله قلب دارید.
اگر شما مشکل کبدی و یا بیماری بنام کلستاز (انسداد جریان صفرا از کبد) دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی تلمیزارتان | تلمیسارتان
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس سرگیجه و خستگی
دل درد و احساس کسالت
اسهال
عفونت و نشانه‌های آنفولانزا، سرفه، احساس نفخ، مشکلات خواب، درد، خارش: در صورتی که این موارد تداوم یافت با پزشک خود مشورت نمایید.
تغییر نتایج برخی تست‌های خونی

نکته مهم: تلمیزارتان در تعداد کمی از افراد واکنش‌های آلرژیک ایجاد می‌کند. اگر چه این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد ، اما اگر دچار هر گونه تورم دهان و یا صورت شدید، سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی تلمیزارتان می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی تلمیسارتان (مسمومیت دارویی)

تلمیزارتان را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند سرگیجه شدید، خستگی، ضربان قلب تند، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی تلمیزارتان | تلمیسارتان

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن