دارو

داروی کلرمادینون و اتینیل استرادیول | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Chlormadinone Acetate+Ethinylestradiol

نام تجاری

belara , chariva

کاربرد

جلوگیری از بارداری


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول

داروی دروسپیرنون یک پروژستین است که به همراه داروی اتینیل استرادیول (استروژن زنانه) برای پیشگیری از بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرد. داروی ترکیبی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول با جلوگیری از تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی از بارداری جلوگیری می‌کند. همچنین این دارو باعث می‌شود که مایعات واژن ضخیم‌تر شود و به این ترتیب از رسیدن اسپرم به تخمک  و لقاح جلوگیری می‌کند و همچنین با تغییر لایه رحماز اتصال تخمک بارور به رحم نیز جلوگیری می‌کند.
علاوه بر جلوگیری از بارداری‌، ‌ های ضد بارداری ممکن است دوره‌های قاعدگی شما را منظم‌تر کنند، خونریزی و درد شما را کمتر کرده و خطر ابتلا به کیست تخمدان را کاهش دهند. استفاده از این دارو شما یا شریک زندگی شما را در برابر بیماری‌های مقاربتی (مانند HIV ، سوزاک ، کلامیدیا) محافظت نمی‌کند.

مقدار و روش درست مصرف داروی Drospirenone-Ethinylestradiol

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک زنان و زایمان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً روزانه یک را باید از روز اول قاعدگی مصرف کنید. دوز و دوره درمان با این دارو بستگی به شرایط و نیاز شما دارد که آن را پزشک تشخیص می‌دهد.
اگر جعبه ی که در دست دارید ۲۸ تایی است، ۲۱ اول آن حاوی هورمون است که آن را باید در ۲۱ روز اول دوره قاعدگی خود مصرف کنیدو و ۷ باقی مانده بدون هورمون است که باید آن ‌ها را بعد از ۲۱ اول استفاده نمایید. اگر شما ۲۱ تایی می‌باشد آ‌ها را در ۲۱ روز اول دوره مصرف کرده ، سپس ۷ روز ی مصرف نکنید.
سعی کنید دوزهای داروی خود را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید، به محض اینکه به یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید. 

موارد منع مصرف دروسپیرنون و اتینیل استرادیول

به تاریخ انقضای داروی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Drospirenone-Ethinylestradiol را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دروسپیرنون و اتینیل استرادیول در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری ، نباید این دارو را استفاده کنید. در ۶ ماه اول شیردهی نباید این را استفاده کنید.
تاثیر مصرف داروی Drospirenone-Ethinylestradiol بر رانندگی
دروسپیرنون و اتینیل استرادیول باعث تاری دید و خواب آلودگی در شما نمی‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو نیازی به اجتناب از رانندگی و کار با ماشین آلات نیست.
 تداخل دارویی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مهار کننده‌های آروماتاز ​​(مانند آناستروزول ، اگزمستان) ، آتازاناویر / کوبیسیستات ، فوس امپرناویر ، اسپمیفن ، تاموکسیفن ، تیزانیدین ، ​​ترانگزامیک اسید ، برخی از داروهای ترکیبی برای درمان هپاتیت C مزمن مانند امبیتاسویر/ پاریتاپرویر/ریتوناویر با یا بدون داسابوویر.
دروسپیرنون ممکن است سطح پتاسیم خون شما را بالا ببرد. اگر به طور مرتب از داروهای دیگری استفاده می‌کنید که می‌توانند سطح پتاسیم شما را نیز بالا ببرند، راجع به مصرف این داروها باهم با پزشک مشورت نمایید؛ این داروها عبارتند از: آلیسکیرن ، مهار کننده‌های ACE مانند انسولین / لیزینوپریل ، مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین مانند لوزارتان / والزارتان ، هپارین ، NSAIDs مانند ایبوپروفن / ناپروکسن ، ‌های آب (دیورتیک‌ها) مانند تریامترن، اسپیرونولاکتون، اپلرنون.
بعضی از داروها ممکن است باعث کاهش کارایی کنترل بارداری هورمونی شوند و در نتیجه منجر به حاملگی شود. به عنوان مثال: گریزئوفولوین (griseofulvin)، مدافینیل (modafinil)، ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین (rifampin)، ریفابوتین (rifabutin))، مخمر سنت جان (St. John’s wort)، داروهای ضد تشنج (مانند باربیتورات‌ها، کاربامازپین (carbamazepine)، فلبامات، فنی توئین (phenytoin)، پریمیدون (primidone)، توپیرامات)، داروهای درمان HIV (مانند نلفیناویر، نویراپین، ریتوناویر (ritonavir)).

هر زمانی که هر داروی جدیدی را شروع می‌کنید به پزشک خود بگویید، زیرا ممکن است نیاز به روش‌های کنترل بارداری دیگری داشته باشید؛ همچنین اگر دچار خونریزی یا لکه بینی شدید، حتما با پزشکتان در میان بگذارید.
داروی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول ممکن است با تست‌های آزمایشگاهی خاص تداخل کند و موجب نتایج اشتباه شود. قبل از انجام آزمایش به پرسنل آزمایشگاه اطلاع دهید که از این دارو استفاده کرده‌اید.

 هشدار درباره مصرف Drospirenone-Ethinylestradiol
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که فکر می‌کنید باردار هستید.
در صورتی که هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
اگر نتیجه تست سینه شما غیر طبیعی است.
در صورتی که سابقه سکته دارید.
اگر مشکلات قلبی و عروقی و یا مشکل لخته شدن خون دارید.
اگر بیماری دیابت دارید.
در صورتی که سابقه زردی در طول بارداری یا مصرف ‌های جلوگیری از بارداری دارید.
در صورتی که مشکل صفراوی دارید.
اگر سابقه تومورهای بدخیم و سرطان دارید.
اگر میگرن یا سردر شدید دارید.
اگر مشکلات عصبی و افسردگی دارید.
اگر چاق هستید.
در صورتی که کلسترول یا تری گلیسرید شما بالا است.
در صورتی که کیست، خونریزی واژینال یا پریود نامنظم دارید.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض مصرف داروی دروسپیرنون و اتینیل استرادیول
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

لکه بینی: در صورتی که مشاهده لکه‌ بینی شدید و مشابه با خونریزی‌های نرمال دوره پریود شد، حتماً با پزشک مشورت نمایید.
تهوع
احساس سنگینی در پا
تجمع آب در بافت‌ها (ادم)
تغییر در وزن و اشتها
استفراغ
سردرد
دردهای معده
بزرگی پستان
افزایش مشکلات مربوط به لخته شدن خون
افسردگی، تحریک‌ پذیری اختلالات بینایی، التهاب ملتحمه چشم، دل درد شدید، تغییر رنگ ادرار، سرفه خونی ناگهانی، ضعف و خستگی شدید، بیماریهای عروقی مانند کلاپس قلبی ـ عروقی و افزایش فشار خون، دردهای عضلانی، تعریق: اگر چنین علائم آزار دهنده‌ای داشتید، پزشک مراجعه نمایید.
علائم آلرژیک یا حساسیت به دارو مانند تنگی نفس، کهیر و راش پوستی: اگر چنین علائم آزار دهنده‌ای داشتید، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Drospirenone-Ethinylestradiol می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Drospirenone-Ethinylestradiol ( مسمومیت با دروسپیرنون و اتینیل استرادیول )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند حالت تهوع شدید، خونریزی واژینال ناگهانی، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Drospirenone-Ethinylestradiol

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا