دارو

داروی پروکائین آمید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Procainamide

نام تجاری

Procanbid , Pronestyl

کاربرد

آریتمی قلب


Advertisement

اشکال دارویی
کپسول

 اطلاعات دارویی سانیتینیب
سانیتینیب دارویی است که برای درمان برخی از سرطان‌ها داده می‌شود. این دارو معمولاً پس از درمان‌های دیگر یا زمانی که درمان‌های دیگر مناسب نیستند، تجویز می‌شود. سانیتینیب برای درمان سرطان کلیه‌ای که به سایر نقاط بدن گسترش یافته است، سرطان معده و روده‌ای به نام تومور استرومال دستگاه گوارش (GIST) و سرطان هایی که به لوزالمعده گسترش می‌یابند، تجویز می‌شود.
در سرطان، سلول‌های خاصی در بدن با سرعت زیاد و غیر قابل کنترل رشد و تکثیر می‌کنند. دارویی مانند سانیتینیب باعث کاهش سرعت رشد سلول‌های سرطانی می‌شود. این دارو متعلق به گروهی از داروهای ضد سرطان شناخته شده به نام مهارکننده‌های کیناز است. این دارو پیام‌های شیمیایی (کینازها) مورد نیاز برای رشد سلول‌های سرطانی را مهار می‌کنند و با این اقدام، از تکثیر و رشد سلول‌های سرطانی ممانعت می‌کند.
مقدار و روش مصرف داروی سانیتینیب

قبل از شروع درمان با داروی سانیتینیب ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار دارو، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. این دارو دوزهای مختلفی دارد که باید با توجه به تجویز پزشکتان داروی مناسب را خریداری کنید. معمولاً ۱ قرص در روز تجویز می‌شود.
سعی کنید سانیتینیب را در زمان مشخصی از روز مصرف کنید، می‌توانید این دارو را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید.
سانیتینیب را با آب گریپ فروت نخورید زیرا سطوح خونی دارو را کم می‌کند.
اگر فراموش کردید که دوز داروی خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی سانیتینیب

به تاریخ انقضای سانیتینیب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز این دارو را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی سانیتینیب را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف سانیتینیب در دوران بارداری و شیردهی
در دروان بارداری نباید این دارو را بدون مشورت پزشک مصرف کنید.
تاثیر سانیتینیب بر رانندگی و کار با ماشین آلات
این دارو ممکن است باعث سردرد و خستگی شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی سانیتینیب
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با سانیتینیب تداخل کنند عبارت‌اند از: رقیق کننده‌های خون (وارفارین، هپارین)، بواسیزوماب.
داروهایی که بر حذف سانیتینیب از بدن تأثیر گذارند و در نتیجه بر روی عملکرد داروی سانیتینیب نیز تأثیر می‌گذارند، عبارتند از: آنتی‌ بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین)، ضد قارچ‌های آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، مهارکننده‌های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکوییناویر (saquinavir)) ، مخمر سنت جان ، داروهای ضد تشنج (مثل کاربامازپین، فنی توئین).
علاوه بر سانیتینیب بسیاری از داروها ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: آمیودارون (amiodarone) ، دوفتیلید (dofetilide) ، پیموزاید (pimozide) ، پروکائین آمید (procainamide)، کینیدین (quinidine) ، سوتالول (sotalol) ، آنتی‌ بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین). قبل از استفاده از سانیتینیب لیستی از تمام داروهایی که استفاده می‌کنید، به پزشک ارائه دهید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف سانیتینیب

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی سانیتینیب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورت حاملگی یا در صورتی که در آینده تصمیم به بچه دار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که مبتلا به عفونت هستید و یا احساس کسالت دارید.
در صورتی که دچار اختلالات عروقی یا آریتمی هستید.
اگر فشار خون بالا دارید.
در صورتی که میزان قند خون شما خیلی بالا (دیابت) یا پایین است.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر تا به حال حساسیت به داروی خاصی داشته‌اید.

عوارض جانبی داروی سانیتینیب
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس کسالت، حالت تهوع، سوء هاضمه و دل درد: غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری کنید.
احساس خستگی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خوددار کنید.
اسهال و یبوست
افزایش احتمال عفونت، خونریزی‌های غیر معمول مانند خون دماغ شدن
لق شدن و افتادن دندان، درد، سوزش و بی حسی لثه
تغییر رنگ پوست، خشکی یا ترک پوست، کهیر یا درد به خصوص در دست یا پا، درد دهان، تغییر در نحوه چشیدن، احساس خستگی، سرفه: در صورتی که هر کدام از این موارد آزار دهنده شد با پزشکتان مشورت نمایید.
تغییر در نتایج آزمایشات خونی، مشکلات قلبی، فشار خون بالا: پزشک به صورت منظم این موارد را کنترل می‌کند.
درد عضلانی، سردرد: از پزشکتان بخواهید برای شما مسکن مناسبی تجویز کند.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی سانیتینیب می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی سانیتینیب (مسمومیت دارویی)

اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی سانیتینیب 

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا