دارو

داروی نالبوفین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Nalbuphine

نام تجاری

Nubain

کاربرد

تسکین درد


Advertisement

اشکال دارویی
قرص، شربت و تزریقی

اطلاعات دارویی دی هیدرو کدئین
دی هیدرو کدئین یک داروی مخدر است (گاهی اوقات ماده مخدر نیز نامیده می‌شود). از آن برای درمان انواع خفیف تا متوسط درد استفاده می‌شود. دی هیدرو کدئین با اتصال به برخی از مناطق کوچک به نام گیرنده‌های مواد مخدر، در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) کار می‌کند. این امر منجر به کاهش احساس درد و واکنش به درد در شما می‌شود.
دی هیدرو کدئین گاهی اوقات به صورت ترکیبی همراه با داروی پاراستامول تجویز می‌شود که مسکن دارویی را ایجاد می‌کند که کو دیدرامول نام دارد.
مقدار و روش درست مصرف دی هیدرو کدئین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Dihydrocodeine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
چندین دوز و نوع مختلف از قرص Dihydrocodeine وجود دارد، به طوری که پزشک یا داروساز به شما می‌گوید که هر یک از این قرص‌ها را چقدر باید مصرف کنید. به عنوان یک راهنما، قرص های ۳۰ میلی گرم معمولاً هر ۶-۴ ساعت در صورت نیاز مصرف می‌شوند، قرص ۴۰ میلی گرمی دی هیدرو کدئین (با نام تجاری DF118 Forte) هر دو هفته یک بار و قرص طولانی رهش ( با نام تجاری DHC Continus) هر ۱۲ ساعت مصرف می‌شوند.
قرص طولانی رهش ( با نام تجاری DHC Continus) به طور خاص طراحی شده‌ است تا دی هیدرو کودئین را به آرامی آزاد کند تا در طول روز اثرات مسکنی بیشتری داشته باشد. مهم این است که کل قرص را ببلعید (آن را نجوید و نشکنید)، در غیر این صورت دارو به سرعت به جریان خون شما آزاد می‌شود و باعث بروز مشکلات می‌شود.
ترجیحاً قرص دی هیدرو کدئین را بعد از غذا با مقداری آب بخورید تا دچار حالت تهوع نشوید.
ممکن است پزشک شربت دی هیدرو کدئین را برای کودک شما تجویز کند، در این صورت هنگام تهیه دارو دقت کنید که دوز درست را خریداری کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف دی هیدرو کدئین

به تاریخ انقضای دی هیدرو کدئین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز Dihydrocodeine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دی هیدرو کدئین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف دی هیدرو کدئین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.
تاثیر مصرف Dihydrocodeine بر رانندگی
دی هیدرو کدئین باعث خواب آلودگی و سرگیجه می‌شود، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.
 تداخل دارویی دی هیدرو کدئین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی، داروهای بیهوشی، داروهای ضد تشنج و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).
برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.
 هشدار درباره مصرف Dihydrocodeine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دی هیدرو کدئین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
اگر مشکلی در پروستات یا دفع ادرار دارید.
اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مثل آسم یا بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) دارید.
اگر دچار فشارخون پایین هستید.
اگر هرگونه مشکل مرتبط با تیروئید یا غده آدرنال دارید.
اگر شما مبتلا به صرع هستید.
اگر سنگ کیسه صفرا یا پانکراس دارید.
اگر بیش ‌از یک هفته است که دچار یبوست هستید و یا مشکل التهاب روده دارید.
اگر دچار مشکلی به نام میاستنی گراویس هستید که باعث ضعف عضلانی در شما شده است.
اگر شما به تازگی مصدومیت شدید سر داشته‌اید.
اگر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و الکل دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف دی هیدرو کدئین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سرگیجه، خواب آلودگی
احساس بیماری، دل درد، حالت تهوع و استفراغ
یبوست
خشکی دهان، تغییرات خلق و خوی، سردرد
درد شکم (ممکن است توسط اسپاسم مجاری صفراوی ایجاد شود)

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از Dihydrocodeine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Dihydrocodeine ( مسمومیت با دی هیدرو کدئین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف Dihydrocodeine

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا