دارو

داروی روتیگوتین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Rotigotine

نام تجاری

Neupro

کاربرد

بیماری پارکینسون – سندرم پاهای بی قرار

Advertisement

اشکال دارویی
قرص، قرص طولانی رهش

 اطلاعات دارویی پرامی پکسول | پرامیپکسول
بیماری پارکینسون راه مغز را هماهنگ با حرکات ماهیچه‌ها تحت تأثیر قرار می‌دهد. در این بیماری تعدادی از سلول‌های جسم سیاه مغز (سابستنشیا نیگرا) صدمه دیده و می‌میرند. این سلول‌های مغز (نورون‌های دوپامینرژیک)، پیام اعصاب را با تولید یک ماده شیمیایی به نام دوپامین، به نخاع منتقل می‌کنند و این پیام است که حرکات عضلات بدن را کنترل می‌کند. زمانی که این سلول‌های مغزی آسیب می‌بیند، میزان دوپامین تولید شده کاهش می‌یابد. ترکیبی از کاهش سلول‌های مغزی و سطح پایین دوپامین در سلول‌های این بخش مغز، باعث آهسته و غیر طبیعی شدن پیام‌های عصبی به عضلات می‌شود که این علائم اصلی بیماری پارکینسون یعنی سفتی، لرزش و کندی حرکت را ایجاد می‌کند.  پرامیپکسول آگونیست گیرنده دوپامین می‌باشد، به این معنی که این دارو به عنوان دوپامین بر روی گیرنده‌های مشابه در مغز، عمل می‌کند.
در واقع، پرامی پکسول مانند یک جایگزین برای دوپامین عمل می‌کند و این به کاهش علائم بیماری پارکینسون کمک می‌کند. داروی پرامیپکسول ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگر برای درمان بیماری پارکینسون استفاده شود.
داروی پرامیپکسول برای درمان سندرم پاهای بی‌قرار (RLS) استفاده می‌شود. این یک احساس ناراحت کننده در پاها است که بیمار برای حرکت پاهای خود نیاز به مسکن دارید. پرامی پکسول می‌تواند علائم پریشان کننده این سندرم را در فرد کاهش دهد.
این دارو به دو شکل قرص رهش فوری و طولانی مدت عرضه می‌شود. افراد مبتلا به بیماری پارکینسون یا افرادی که مبتلا به سندرم پاهای بی قرار می‌شوند، قرص‌های فوری را می‌توانند استفاده کنند. قرص‌های رهش طولانی مدت برای افرادی که بیماری پارکینسون دارند مناسب است.
مقدار و روش مصرف داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول

قبل از شروع درمان با داروی پرامیپکسول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی پرامی پکسول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. دوز دارو  ابتدا کم است و سپس با توجه به بیماری و علائم فرد تنظیم می‌شود.
شما می‌توانید این دارو را قبل یا بعد از غذا مصرف کنید. قرص طولانی رهش را با مقداری آب قورت دهید، آن را خورد نکنید.
دارو را به صورت منظم و سر یک ساعت مشخص مصرف کنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی پرامیپکسول روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر خیلی دیرتر از زمان معمول، به یاد آوردید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول

به تاریخ انقضای داروی پرامی پکسول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز پرامیپکسول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی پرامی پکسول را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف پرامی پکسول در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. این دارو می‌تواند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشد.
تاثیر پرامیپکسول بر رانندگی و کار با ماشین آلات
داروی پرامی پکسول باعث ضعف، خستگی و خواب آلودگی ناگهانی در شما می‌شود، باید قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات، از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی پرامی پکسول | پرامیپکسول
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل برقرار کنند عبارتند از: داروهای ضد روانپریشی (مانند کلرپرومازین، هالوپریدول، تیوتیکسن)، سایمتیدین، متوکلوپرامید.
اگر داروها یا مواد خواب‌ آور مانند: الکل، ماری جورانا، آنتی‌ هیستامین‌های خاص (از قبیل ستیریزین ، دیفن ‌هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند دیازپام (diazepam) و زولپیدم (zolpidem))، شل کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین (codeine))  مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک خود بگویید.
برچسب روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و سرفه) بررسی کنید زیرا مواد تشکیل‌ دهنده اکثر آن‌ها باعث خواب‌ آلودگی می‌شود. از دکتر یا داروساز خود راجع به مصرف این داروها سؤال کنید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که مشکل قلبی و عروقی دارید.
اگر به خاطر فشار خون پایین، موقع بلند شدن سرگیجه می‌گیرید.
در صورتی که مشکل کلیوی دارید.
اگر مشکل روحی مانند سایکوز دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض جانبی داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوء هاضمه،شکم درد، تهوع، احساس بیماری: آب فراوانی بنوشید تا آب از دست رفته تأمین شود؛ غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری کنید.
سردرد: از پزشکتان بخواهید که یک مسکن مناسب برایتان تجویز نماید.
سرگیجه، ضعف، خواب آلودگی و خستگی: در این شرایط از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری نمایید.
واکنش‌های آلرژیک
مشکلات خواب، کاهش اشتها، تفکر و رفتار غیرطبیعی، توهم، تورم پا و مفصل، احساس تحریک پذیری

نکته مهم: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید:

به خواب رفتن ناگهانی و غیر ارادی ( در این صورت هرگز رانندگی نکنید)
تغییرات در رفتار مانند میل به خوردن بیش از حد و یا قمار یا افزایش میل جنسی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی پرامی پکسول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول (مسمومیت دارویی)

پرامیپکسول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی پرامی پکسول | پرامیپکسول

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا