دارو

داروی لوومپرومازین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Levomepromazine

نام تجاری

Nozinan , Levinan

کاربرد

تسکین علائم اسکیزوفرنی


Advertisement

اشکال دارویی
قرص، قرص ذوب شونده در دهان، تزریقی

اطلاعات دارویی الانزاپین تزریقی طولانی اثر
اسکیزوفرنی یک بیماری سلامت روان است که باعث اختلال ایده‌ها، باورها و تجارب می‌شود. الانزاپین برای تسکین علائم اسکیزوفرنی تجویز می‌شود، علائم اسکیزوفرنی شامل شنیدن، دیدن، توهم، داشتن باورهای اشتباه و احساسات غیرعادی مشکوک هستند. الانزاپین یا اولانزاپین به گروهی از دارو به نام داروهای ضد روانپریشی تعلق دارد که ، در راستای تعادل مواد شیمیایی مغز کار می‌کند و به این ترتیب علائم اسکیزوفرنی را کنترل می‌کند.
” الانزاپین تزریقی طولانی اثر “، برای نگهداری وضعیت علائم اسکیزوفرنی که با داروی الانزاپین ، تسکین یافته است، استفاده می‌شود. الانزاپین تزریقی طولانی اثر ، به آرامی الانزاپین را در بدن آزاد می‌کند؛ افراد بیمار این دارو را باید هر دو یا چهار هفته یک بار تزریق کنند. مزیت اصلی داروی ” الانزاپین تزریقی طولانی اثر ” این است که به صورت یک انبار عمل کرده و آرام آرام دارو را در بدن شما آزاد می‌کند و درنتیجه نیازی ندارید که هر روز یک قرص بخورید.
داروی الانزاپین به صورت قرص و قرص ذوب شونده در دهان هم وجود دارد که اطلاعات مربوط به آن به صورت جداگانه در صفحه داروی الانزاپین قرار گرفته است.
مقدار و روش مصرف داروی الانزاپین تزریقی طولانی اثر

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی الانزاپین تزریقی طولانی اثر ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. بعد از تزریق این دارو باید تا چند ساعت تحت نظر باشید تا دچار عارضه جانبی شدیدی نشوید.
تزریق الانزاپین (عضلانی) توسط پزشک یا پرستار شما در فواصل دو یا چهار هفته‌ای انجام می‌شود. 
ممکن است پزشک از شما بخواهد که قرص‌های خود را تا چند هفته بعد از شروع تزریق نیز مصرف کنید. این به این دلیل است که ممکن است چند هفته طول بکشد تا اثر کامل تزریق آمپول را احساس کنید.
درمان با این دارو به مدت طوانی ادامه خواهد یافت تا علائم بیماری شما برطرف گردد.

موارد منع مصرف داروی الانزاپین تزریقی طولانی اثر

به تاریخ انقضای داروی الانزاپین تزریقی توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی الانزاپین تزریقی را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی الانزاپین تزریقی را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف الانزاپین تزریقی در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر الانزاپین تزریقی بر رانندگی و کار با ماشین آلات
الانزاپین تزریقی باعث خواب آلودگی در شما نمی‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر نمی‌گذارد اما در دوران استفاده از این دارو بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
 تداخلات دارویی الانزاپین تزریقی طولانی اثر
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی داروها ممکن است با داروی الانزاپین تزریقی تداخل دارویی داشته باشند، این داروها عبارتند از: متوکلوپرامید.
داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی الانزاپین تزریقی (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
 موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی الانزاپین تزریقی طولانی اثر
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا درصورتی‌که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر بیماری قلبی-عروقی دارید.
اگر مشکلی در کلیه ،کبد و یا پروستات دارید.
اگر مشکل تنفسی دارید.
اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید: دیابت،صرع، جنون، بیماری پارکینسون، افسردگی، گلوکوم (فشار چشم بالا) و یا میاستنی گراویس (یک بیماری که موجب ضعف عضلانی می‌شود).
اگر تابه‌حال یرقان (زردی پوست و یا سفیدی چشم) داشته‌اید.
اگر انسداد روده یا گوارش دارید.
در صورتی که به مشکل خونی یا مغز استخوان دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی الانزاپین تزریقی طولانی اثر
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.
عوارض رایج داروی الانزاپین تزریقی

افزایش وزن
تغییر نتیجه برخی آزمایش‌های خونی

عوارض نادر داروی الانزاپین تزریقی

احساس بی قراری
خشکی دهان
یبوست
لرز و عدم کنترل حرکات عضلانی
درد در محل تزریق دارو: اگر ناحیه تزریق قرمز یا متورم شد، به پزشک اطلاع دهید.
تب، بثورات جلدی درد عضلانی، افزایش اشتها و وزن، اختلال نعوظ، کاهش میل جنسی: در صورت آزار دهنده شدن هر کدام از این موارد به پزشک خود اطلاع دهید.

نکته مهم: اگر شما تجربه علائمی مانند سفتی عضلات، تب بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق داشتید، باید با دکتر خود تماس بگیرید. این نشانه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری نادر شناخته شده به نام سندرم نورولپتیک بدخیم (neuroleptic malignant syndrome) است.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از الانزاپین تزریقی می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی الانزاپین تزریقی (مسمومیت دارویی)

الانزاپین تزریقی را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند لکنت زبان، سرگیجهشدید، تنفس آرام، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا