دارو

داروی کافئین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Caffeine

نام تجاری

Cafcit

کاربرد

مشکلات تنفسی (آپنه)

اشکال دارویی
قرص – قرص باز شونده در دهان

 اطلاعات دارویی ملوکسیکام
مسکن های ضد التهابی مانند ملوکسیکام گاهی اوقات داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و یا فقط “ضد التهاب” نامیده می‌شوند. ملوکسیکام برای درمان بیماری‌های روماتیسمی دردناک مانند آرتروز، آرتریت روماتوئید و اسپوندیلیت آنکیلوزان (ankylosing spondylitis) استفاده می‌شود. ملوکسیکام درد و التهاب را تسکین می‌دهد.
ملوکسیکام به عنوان مهارکننده آنزیم‌های سیکلواکسیژناز (cyclo-oxygenase) شناخته شده است. این دارو با مسدود کردن عمل آنزیم‌های سیکلواکسیژناز کار خود را انجام می‌دهد. آنزیم‌های سیکلواکسیژناز در تولید مواد شیمیایی که محرک پاسخ به بیماری هستند، نقش دارند و با مسدود کردن عمل آنزیم‌های سیکلواکسیژناز، مواد محرک نیز ترشح نمی‌شوند. در نتیجه با مسدود کردن اثر آنزیم COX، علائم درد و التهاب در آرتریت کاهش می‌یابد.
مقدار و روش مصرف داروی ملوکسیکام

قبل از شروع درمان با داروی ملوکسیکام ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی ملوکسیکام ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. داروی ملوکسیکام  در دو دوز ۷٫۵ و ۱۵ میلی گرم موجود است و پزشک معمولاً یک قرص در روز تجویز می‌کند.
دارو را همراه با آب قورت دهید، از خورد کردن و جویدن دارو اجتناب نمایید.
بهتر است دارو را بعد از صرف غذا یا میان وعده بخورید.
اگر پزشک به شما قرص باز شونده در دهان ملوکسیکام را تجویز کرده است، آن را از بسته بندی درآورده و حدود ۵ دقیقه روی زبان خود بگذارید تا از هم باز شود، سپس یک لیوان آب بخورید تا دارو وارد مجاری گوارشی شما گردد.
اگر فراموش کردید که دوز داروی ملوکسیکام روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف داروی ملوکسیکام

به تاریخ انقضای داروی ملوکسیکام توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی ملوکسیکام را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی ملوکسیکام را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ملوکسیکام در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر ملوکسیکام بر رانندگی و کار با ماشین آلات
ملوکسیکام ممکن است شما را گیج یا خواب آلود کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
 تداخلات دارویی ملوکسیکام
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
ملوکسیکام اگر با داروهای دیگری که باعث خونریزی می‌شوند استفاده شوند، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. این داروها عبارت‌اند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده‌های خون” مانند دابیگاتران (dabigatran) / انوکساپارین (enoxaparin) / وارفارین (warfarin).
برچسب روی تمام داروهایتان به‌خصوص داروهای ضد درد یا تب (داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند سلکوکسیب (celecoxib)، آسپیرین ، ایبوپروفن (ibuprofen)، کتورولاک (ketorolac) و ناپروکسن) را بررسی کنید، زیرا مواد تشکیل‌ دهنده‌ ای آن‌ها شبیه به ملوکسیکام است و ممکن است عوارض جانبی این دارو را شدیدتر کند. اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید.حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی ملوکسیکام

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ملوکسیکام ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر مبتلا به آسم و یا هر نوع اختلال آلرژیک هستید.
اگر تاکنون دچار زخم معده و یا زخم اثنی عشر بوده‌اید.
اگر مبتلا به بیماری‌های التهابی روده نظیر بیماری کرون و یا کولیت اولسراتیو هستید.
در صورت تصمیم به بچه دار شدن، در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر دچار مشکلات کلیوی و یا کبدی هستید.
اگر دچار مشکلات قلبی و یا اختلالات عروقی هستید و یا در صورتی که گردش خون ضعیفی دارید.
اگر فشار خون بالایی دارید.
اگر به اختلال خون ناشناخته ای به نام پورفیری مبتلا هستید.
اگر تاکنون مشکل لخته‌ خونی داشته‌اید.
اگر مبتلا به بیماری‌های بافت‌های پیوندی بدن نظیر لوپوس اریتمای سیستمیک هستید (بیماری التهابی که لوپوس یا SLE هم نامیده می‌شود).
گر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر تا به حال به داروی خاصی از جمله هر نوع مسکن NSAID (مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن و دیکلوفناک) حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی داروی ملوکسیکام
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوء هاضمه، سوزش معده، مشکلات گوارشی: به یاد داشته باشید که دارو را به همراه غذا و یا همراه با یک لیوان شیر میل نمایید. اگر این‌گونه مشکلات تداوم پیدا کردند با پزشکتان صحبت کنید.
احساس بیماری و ناخوشی  (تهوع): غذاهای ساده مصرف کنید. 
اسهال: مقدار زیادی آب بنوشید تا آب از دست رفته تأمین شود.
احساس سرگیجه: از رانندگی کردن و کار با ابزار بپرهیزید.
سردرد، خواب آلودگی، نگرانی، تغییرات خلقی، کم خوابی، وزوز گوش

 
نکته مهم: اگر شما تجربه هر یک از علائم غیر معمول اما جدی زیر را داشتید، مصرف ملوکسیکام را قطع کرده و فوراً با دکتر خود برای مشاوره تماس بگیرید:
• اگر شما هرگونه مشکلات تنفسی مانند خس خس، تنگی نفس داشتید.
• اگر شما هرگونه نشانه‌ای از واکنش‌های آلرژیک مانند تورم اطراف دهان یا صورت و یا دانه‌های پوستی خارش ‌دار دارید.
• اگر شما مدفوع سیاه یا خونی دفع می‌کنید و یا استفراغ خونی یا دردهای شکمی دارید.
 
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی ملوکسیکام می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی ملوکسیکام (مسمومیت دارویی)

ملوکسیکام را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی ملوکسیکام

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.