دارو

داروی پروژسترون | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Progestogen-only

نام تجاری

Aizea , Cerelle , Cerazette , Nacrez , Micronor , Noriday , Norgeston

کاربرد

پیشگیری از بارداری


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی دیفنوکسین-آتروپین

داروی ترکیبی دیفنوکسین-آتروپین ( موتوفن ) برای درمان اسهال حاد (اسهالی که ناگهان شروع می‌شود و کم‌تر از دو هفته طول می‌کشد) استفاده می‌شود. این دارو حاوی دو ماده است: دیفنوکسین و آتروپین سولفات که جزء اصلی آن را دیفنوکسین (متابولیت فعال دیفنوکسیلات به عنوان یک داروی ضد اسهال در دسترس است) تشکیل می‌دهد.
شایع‌ترین علت اسهال حاد عفونت است، اما اسهال می‌تواند در اثر نوشیدن مقدار زیادی آبجو، اضطراب و به عنوان عارضه جانبی استفاده از داروهای دیگر نیز باشد. در اکثر موارد اسهال در عرض چند روز حل و فصل می‌شود اما ممکن است در برخی افراد طول بکشد. درمان اصلی اسهال مصرف مقدار زیادی مایعات است تا از کمبود مایع در بدن (کم آبی) جلوگیری شود. استفاده از داروهای ضد اسهال مانند دیفنوکسین-آتروپین ممکن است برای شما ضروری نیست، اما اگر می‌خواهید کمتر به توالت بروید، این داروها برای شما مفید است.
دیفنوکسین فعالیت روده را کاهش می‌دهد و بنابراین غذا برای مدت طولانی در روده شما باقی می‌ماند تا آب بیشتری به بدن شما جذب شود و این کار منجر به سفت شدن مدفوع می‌شود. داروی آتروپین نیز یک آنتی کولینرژیک است که مقداری از آتروپین به دیفنوکسین اضافه می‌شود تا در صورت مصرف بیش از حد، موجب تضعیف اثر دیفنوکسین گردد.

مقدار و روش درست مصرف داروی Difenoxin-Atropine

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Difenoxin-Atropine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک گوارش برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. 
دیفنوکسین-آتروپین را به طور منظم هر ۴-۳ ساعت یک بار یا بعد از هر بار بیرون روی آبکی تا اتمام اسهال مصرف کنید.
 دوز این دارو بستگی به شرایط بیمار دارد اما بزرگسالان نباید بیش از ۸ میلی گرم از این دارو را در ۲۴ ساعت مصرف کنند. 
اگر فراموش کردید که دوز داروی خود را در زمان مشخص مصرف کنید، نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید. دوز از یاد رفته را بعد از دفع اسهال بعدی مصرف کنید.

موارد منع مصرف دیفنوکسین-آتروپین

به تاریخ انقضای داروی دیفنوکسین-آتروپین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Difenoxin-Atropine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دیفنوکسین-آتروپین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
این دارو برای کودکان زیر ۱۶ سال مناسب نیست.

مصرف دیفنوکسین-آتروپین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی دیفنوکسین-آتروپین در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
تاثیر مصرف داروی Difenoxin-Atropine بر رانندگی
دیفنوکسین-آتروپین می‌تواند باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما شود، تازمانی که این علائم بر طرف نشدند، از رانندگی کردن بپرهیزید.
 تداخل دارویی دیفنوکسین-آتروپین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
با توجه به اینکه مهارکننده‌های MAO با دیفنوکسین-آتروپین تداخل جدی (احتمالاً منجر به مرگ) نشان می‌دهند، از مصرف همزمان این دارو با مهارکننده‌های MAO اجتناب کنید. مهارکننده‌های MAO مانند: ایزوکاربوکسازید، لینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین (rasagiline)، سلژیلین، ترانیل سیپرومین، نالترکسون، پتاسیم.
اگر داروها یا مواد خواب‌آور مانند: الکل، آنتی‌ هیستامین‌های خاص (از قبیل ستیریزین، دیفن ‌هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند دیازپام (diazepam) و زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی، داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین (codeine)) و داروهای روانپزشکی (مانند  کلرپرومازین (chlorpromazine)، ریسپریدون، آمی تریپتیلین (amitriptyline)، ترازودون) مصرف می‌کنید، حتماً به پزشک خود بگویید.
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند و یا خطر خونریزی را افزایش می‌دهند. از پزشک خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
 هشدار درباره مصرف Difenoxin-Atropine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی دیفنوکسین-آتروپین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که یبوست یا انسداد گوارشی دارید.
در صورتی که سابقه اسهال عفونی دارید.
اگر خودتان یا فردی از خانواده تان سابقه گلوکوم دارید.
در صورتی که مشکل کبدی دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف دیفنوکسین-آتروپین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس خستگی، خواب آلودگی یا سرگیجه: از رانندگی و کار با ابزار و ماشین آلات دوری کنید.
سردرد: مقدار زیادی آب بنوشید و از پزشک خود بخواهید یک مسکن مناسب برای شما تجویز کند.
شکم درد، احساس تهوع (استفراغ): سعی کنید ‌ها را بعد از غذا بخورید.
یبوست: مصرف دارو را قطع کنید.
کاهش اشتها، خشکی دهان
علائم آلرژیک مانند تنگی نفس و کهیر، احساس بی قراری، تغییرات خلقی، دل درد، مشکلات بینایی، حالت تهوع شدید، گر گرفتگی (قرمز شدن چهره): اگر این عوارض شدید شدند، مصرف دارو را ادامه ندهید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Difenoxin-Atropine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Difenoxin-Atropine ( مسمومیت با دیفنوکسین-آتروپین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خواب آلودگی شدید ، ضعف عضلانی ، ضربان قلب سریع ، تب بالا ، تنفس سریع یا آهسته و نامنظم ، تشنج ، از دست دادن هوشیاری، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Difenoxin-Atropine 

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا