دارو

داروی کپسول روغن نعناع | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Peppermint oil capsules

نام تجاری

Apercap , Colpermin , Mintec

کاربرد

تسکین درد شکم و التهاب بیماری‌هایی مثل سندرم روده تحریک پذیر (در بزرگسالان)

اطلاعات داروها : آزاتیوپرین یک سرکوبگر سیستم ایمنی می‌باشد، به این صورت که عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد. داروی آزاتیوپرین برای پیشگیری از رد پیوند و همچنین درمان بیماری‌های التهابی مزمن و خود ایمن نظیر آرتریت روماتوئید، لوپوس سیستمیک و بیماری کرون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پس از عمل پیوند عضو، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی عضو اهدایی را بیگانه تلقی می‌کند و سعی در دفع آن دارد. آزاتیوپرین با مهار سیستم ایمنی، از مقابله سیستم ایمنی با عضو جدید جلوگیری می‌کند.
در التهاب‌های مزمن و بیماری‌های خود ایمن سیستم ایمنی به بخش‌های مختلفی بدن حمله می‌کند. آزاتیوپرین سبب کاهش عفونت و بیماری‌های التهابی می‌شود. از آنجا که آزاتیوپرین سبب سرکوب سیستم ایمنی می‌شود می‌تواند التهاب و علائم مرتبط با بیماری را کاهش دهد.
موارد منع مصرف داروی آزاتیوپرین
• به تاریخ انقضا داروی آزاتیوپرین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز داروی آزاتیوپرین را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• داروی آزاتیوپرین را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی آزاتیوپرین را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
تداخل دارویی آزاتیوپرین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از محصولاتی که ممکن است با آزاتیوپرین تداخل می‌کنند عبارت‌اند از: مهارکننده‌های ACE (به عنوان مثال، بنازپریل (benazepril)، لیزینوپریل (lisinopril))، آلوپورینول (allopurinol)، آمینوسالیسیلات‌ها (aminosalicylates) (به عنوان مثال مزالازین (mesalamine)، السالازین (olsalazine)، سولفاسالازین (sulfasalazine))، “رقیق‌کننده خون” (به عنوان مثال، انوکساپارین(enoxaparin)، هپارین(heparin)، وارفارین(warfarin))، داروهای مؤثر بر مغز استخوان (به عنوان مثال، تری متوپریم(trimethoprim) / سولفامتوکسازول (sulfamethoxazole)، داروهای شیمی درمانی سرطان)، فبوکسوستات (febuxostat)، استفاده در گذشته یا حال داروهای نوع آلکیله ‌کننده (alkylating-type) سرطان (به عنوان مثال، کلرامبوسیل (chlorambucil)، سیکلوفسفامید (cyclophosphamide)، ملفالان (melphalan))، دیگر داروهایی که سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کنند و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهند مانند ریتوکسیماب (rituximab)، توفاسیتینیب (tofacitinib).
آزاتیوپرین بسیار شبیه به مرکاپتوپورین (mercaptopurine) است. در حین مصرف داروهای آزاتیوپرین، داروهای حاوی مرکاپتوپورین را استفاده نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف آزاتیوپرین باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی آزاتیوپرین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
• در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• در صورتی که دچار مشکلات کبدی و یا کلیوی هستید.
• در صورتی که مبتلا به هر نوع عفونت هستید.
• در صورتی که مبتلا به آبله مرغان و زونا هستند.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید. به‌ویژه اگر به دارویی به نام مرکاپتوپورین حساسیت دارید.
عوارض جانبی احتمالی داروی آزاتیوپرین
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.
• احساس خستگی و سرگیجه، کسالت، اسهال، تب، کهیرهای پوستی، مشکلات کلیوی (نظیر تغییر در مقدار و رنگ ادرار): این موارد می‌توانند بیانگر یک واکنش آلرژیک باشند. در صورت مشاهده چنین علائمی سریعاً به پزشکتان اطلاع دهید.
• احساس ناخوشی، تب و یا علائمی مشابه عفونت: این علائم را بلافاصله به پزشکتان اطلاع دهید به خصوص اگر اخیراً با فردی مبتلا به زونا و یا آبله مرغان در ارتباط بوده‌اید.
• کبودی و یا خونریزی‌های غیر منتظره: این علائم ناشی از سرکوب مغز استخوان می‌باشد. این مورد را سریعاً به پزشکتان اطلاع دهید.
• ریزش مو: این مورد موقتی است و پس از مدتی متوقف می‌شود اما در صورت آزار دهنده شدن، با پزشک خود مشورت نمایید.
نحوه نگه‌داری داروی آزاتیوپرین
• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن