دارو

داروی هپارین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Heparin

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

ضد انعقاد خون – جلوگیری از بیماری‌ها مرتبط با تشکیل لخته خون


Advertisement

اشکال دارویی
قرص

 اطلاعات دارویی آسنوکومارول
داروی آسنوکومارول ضد انعقاد خون است. این دارو با کاهش تأثیر ویتامین K (ویتامینی که در پروسه لخته شدن خون نقش ایفا می‌کند) از تشکیل لخته‌های خون مضر جلوگیری می‌کند. در واقع داروی آسنوکومارول از لخته شدن ناخواسته خون جلوگیری می‌کند. اگر بیماری مثل فیبریلاسیون دهلیزی (atrial fibrillation) دارید که شما را در معرض خطر لخته شدن خون قرار می‌دهد، داروی آسنوکومارول برای شما تجویز می‌شود. آسنوکومارول از تشکیل هرگونه لخته در رگ‌های خونی پا، ریه و قلب و همچنین از بزرگ‌تر شدن این لخته‌ها و ایجاد مشکلات بزرگ‌تر جلوگیری می‌کند.
البته داروی ضد انعقاد دیگری به نام وارفارین ، برای تجویز در اولویت قرار دارد،اما اگر داروی وارفارین، برای شما مناسب نباشد، پزشک برای شما داروی آسنوکومارول (acenocoumarol) را تجویز می‌کند.
مقدار و روش مصرف داروی آسنوکومارول

قبل از شروع درمان با داروی آسنوکومارول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. به طور معمول این دارو یک بار در روز باید مصرف شود تا سطح دارو در خون بیمار ثابت باشد. سعی کنید دوزی از دارو را فراموش نکنید.
دارو را با آب ببلیعید.
تا زمانی که پزشک به شما دستور قطع مصرف داروی آسنوکومارول را نداده است، به طور منظم به مصرف ادامه دهید. دوره درمان با این دارو معمولاً از شش هفته تا سه ماه طول می‌کشد، اگرچه ممکن است برخی از پزشکان توصیه به ادامه مصرف در طولانی مدت کنند.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مورد نظر مصرف کنید، هر زمان از روز که یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اگر تا دوز بعدی، به یاد نیاوردید که باید دارویتان را مصرف کنید، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید. به خاطر بسپارید که یک دوز داور را فراموش کردید و در این مورد در آزمایش خون بعدی به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد منع مصرف داروی آسنوکومارول

به تاریخ انقضای داروی آسنوکومارول توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی آسنوکومارول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
رژیم غذایی خود را بدون مشورت با پزشک طی درمان با این دارو تغییر ندهید، هرگز آب کرنبری (cranberry juice) نخورید.
تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف آسنوکومارول در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر آسنوکومارول بر رانندگی و کار با ماشین آلات
آسنوکومارول بعید است که شما را گیج یا خواب آلود کند، اما قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی آسنوکومارول
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی آسنوکومارول

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی ‌که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر شما هر نوع زخم یا بریدگی دارید.
اگر شما بیماری مانند زخم معده دارید که خطر خونریزی را در شما افزایش می‌دهد و یا اگر شما به‌ تازگی عمل جراحی یا سکته مغزی داشته‌اید.
در صورتی‌ که هرگونه بیماری کلیوی و یا کبدی دارید.
اگر شما فشارخون بالا دارید.
اگر شما دچار عفونت قلبی به نام اندوکاردیت باکتریال (bacterial endocarditis) هستید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی آسنوکومارول
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:
عوارض رایج داروی آسنوکومارول

خونریزی غیرمعمول یا کبودی، خون در ادرار یا مدفوع: در این صورت سریعاً به پزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است لازم باشد دوز داروی شما کم شود.

عوارض نادر داروی آسنوکومارول

احساس بیماری، از دست دادن اشتها: اگر این حالات در شما ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید.
ریزش مو: اگر این مشکل شدت پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنید.
بثورات پوستی: بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید؛ این عارضه ممکن است نشانه‌ای از واکنش آلرژیک به داروی آسنوکومارول باشد.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از آسنوکومارول می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی آسنوکومارول (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی آسنوکومارول

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا