دارو

داروی ریبوسیکلیب | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Ribociclib

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

سرطان سینه

Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی ترفنادین

ترفنادین به گروهی از داروها به عنوان آنتی‌ هیستامین‌ تعلق دارد. این دارو معمولاً برای از بین بردن علائم آلرژی، تب یونجه و دیگر شرایط التهابی مانند خارش، قرمزی، آبریزش بینی توصیه می‌شود.
قرار گرفتن در معرض گرده گیاهان، گرد و غبار و گزش حشرات می‌تواند موجب آلرژی و تب یونجه شود. علائم شایع آلرژیک شامل بثورات پوستی، آبریزش بینی، خارش و گرفتگی بینی، عطسه و چشم‌های اشک آلود است که این علائم به دلیل واکنش سیستم ایمنی (ترشح هیستامین) نسبت به آلرژن‌ها ایجاد می‌شود. ترفنادین اثر هیستامین را مهار می‌کند و سبب کاهش علائم آلرژی می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف داروی ترفنادین

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Terfenadine ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. 
Terfenadine را در ساعت مشخصی از روز به همراه مقداری آب قورت دهید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف ترفنادین

به تاریخ انقضای داروی ترفنادین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Terfenadine را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی ترفنادین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف ترفنادین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. 
تاثیر مصرف داروی Terfenadine بر رانندگی
ترفنادین ممکن است باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود، تا زمانی که این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید. 
 تداخل دارویی ترفنادین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
هرگز داروی ترفنادین را همراه با این داروها مصرف نکنید، زیرا ممکن است تداخل دارویی جدی ایجاد کنند: داروهای ضد قارچی کتوکونازول یا ایتراکونازول، اریترومایسین، کلاریترومایسین، آزیترومایسین یا سایمتیدین.
داروهای خاصی که ممکن است بر عملکرد ترفنادین تاثیر گذارند، عبارتند از: داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای (مانند دوکسپین)، آمی تریپتیلین، داروهای قلبی (مانند پروپرانولول)، کافئین، آمفتامین، ضد انعقادها یا ‌های رژیم غذایی، داروهای ضد افسردگی مهارکننده مونوآمین اکسیداز (MAOI) (مانند ایزوکربوکسازید، فنلزین و ترانیل سیپرومین).

 هشدار درباره مصرف Terfenadine
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی ترفنادین ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل کبدی و کلیوی دارید.
اگر شما مشکل قلبی و ضربان قلب دارید.
در صورتی که مشکل دفع ادرار یا بزرگی پروستات دارید.
اگر مشکل ریوی یا آسم دارید.
در صورتی که سطح پتاسیم خون شما پایین است.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.

عوارض مصرف ترفنادین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

علائم آلرژیک مانند تنگی نفس، تورم لب‌ها، زبان یا چهره 
ضربان قلب نامنظم
تشنج

خواب آلودگی یا سرگیجه، سردرد، عصبانیت، تهوع، اسهال، ناراحتی شکمی، خشکی دهان، خشکی و خارش پوست: در صورت آزار دهنده شدن هر کدام از این موارد به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Terfenadine می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Terfenadine ( مسمومیت با ترفنادین )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Terfenadine

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا