دارو

داروی آموکساپین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Amoxapine

نام تجاری

Asendin

کاربرد

افسردگی


Advertisement

اطلاعات داروها : آمیودارون برای درمان آریتمی قلبی استفاده می‌شود. آریتمی یک بیماری است که باعث ضربان قلب نامنظم، تپش قلب و سرعت ضربان قلب نامنظم می‌شود. آمیودارون به‌خصوص زمانی سودمند است که دیگر داروهای مورد استفاده برای درمان آریتمی نامناسب باشد.
آمیودارون ریتم قلب را با اصلاح و یا کاهش ضربان قلب اصلاح می‌کند. این دارو را ممکن است متخصص قلب برای شما تجویز کند.
موارد منع مصرف داروی آمیودارون
• به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
• هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
تداخل دارویی آمیودارون
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله با نسخه / داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با آمیودارون تداخل کنند عبارت‌اند از: فینگولیمود (fingolimod)، داروهای خاص برای درمان هپاتیت C لدیپاسویر (ledipasvir)، سوفوسبوویر (sofosbuvir).
علاوه بر آمیودارون بسیاری از داروها ممکن است ریتم قلب (طولانی شدن زمان QT) را تحت تأثیر قرار دهند، از جمله: پرپافنون ، دوفتیلید (dofetilide)، پیموزاید (pimozide)، پروکائین آمید (procainamide)، کینیدین (quinidine)، سوتالول (sotalol)، آنتی‌بیوتیک‌های ماکرولید (مانند اریترومایسین).
داروهایی که می‌توانند بر حذف آمیودارون از بدن تأثیر گذارند و آن را تحت تأثیر قرار دهند، شامل: ضد قارچ‌های آزولی (مانند ایتراکونازول (itraconazole))، سایمتیدین (cimetidine)، کوبیسیستات (cobicistat)، مهارکننده‌های پروتئاز (مانند فوسامپرناویر (fosamprenavir)، ایندیناویر ((indinavir)، ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین (rifampin)) و مخمر سنت جان (St. John’s wort).
آمیودارون می‌تواند سرعت حذف سایر داروها از بدن را کاهش دهد و روی عملکرد آن‌ها تأثیر گذارد. نمونه‌هایی از این داروها که تحت تأثیر داروی آمیودارون هستند، عبارت‌اند از: مسدودکننده‌های بتا (مانند پروپرانولول (propranolol))، مسدودکننده‌های کانال کلسیم (مانند دیلتیازم (diltiazem)، وراپامیل (verapamil))، کلوپیدوگرل (clopidogrel)، سیکلوسپورین (cyclosporine)، دیگوکسین (digoxin)، فنی توئین (phenytoin)، برخی از داروهای “استاتین” (آتورواستاتین (atorvastatin)، لواستاتین (lovastatin))، ترازودون (trazodone)، وارفارین (warfarin).
نکاتی که قبل از مصرف آمیودارون باید در نظر گرفته شود
برخی از داروها برای افراد با شرایط خاص مناسب نیست و بعضی داروها نیز درصورتی‌که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است قبل از مصرف داروی آمیودارون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:
• اگر شما هرگونه مشکلات قلبی غیر از ریتم قلب غیرطبیعی دارید. به‌خصوص اگر شما دچار نارسایی قلبی هستید.
• اگر مشکل تیروئیدی دارید.
• اگر مقدار پتاسیم خون شما پایین است.
• اگر بیماری بنام پورفیری (اختلال خونی ارثی نادر) دارید.
• درصورتی‌که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
• اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید، به خصوص اگر به ید آلرژی دارید.
عوارض جانبی احتمالی داروی آمیودارون
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:
• تاری دید، خیره شدن به نور، احساس مریضی
عوارضی که در کمتر از ۱ نفر از ۱۰ نفر رخ می‌دهند:
• تغییر در چشایی و طعم مواد غذایی، لرزش، کابوس، مشکلات خواب، علائم آبی یا خاکستری در نواحی معرض آفتاب پوست، تغییر تست‌های عملکرد تیروئید یا کبد، تغییر ECG(الکتروکاردیوگرام، نوار قلب)
نکته مهم: برخی گزارش‌ها حاکی از این است که آمیودارون باعث آسیب به کبد (سمیت کبدی) و آسیب به ریه‌ها (پنومونی) می‌شود. علائم و نشانه‌های آسیب کبدی شامل زردی پوست، سفیدی چشم، احساس خستگی و احساس بیماری هستند. علائم و نشانه‌های آسیب ریوی نیز سرفه مداوم و تنگی نفس است. اگر شما تجربه هر یک از این نشانه‌‎ها را دارید، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی آمیودارون می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
نحوه نگه‌داری داروی آمیودارون
• تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه ‌دارید.
• دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه ‌دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا