دارو

داروی ویگاباترین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Vigabatrin

نام تجاری

Sabril

کاربرد

صرع با تشنج جزئی – اسپاسم شیرخوارگی در کودکان مبتلا به سندرم وست

اشکال دارویی
آمپول ، سرنگ مایع خوراکی (میدازولام بوکال)

 اطلاعات دارویی میدازولام بوکال
میدازولام (جزء بنزودیازپین‌ها است) یک داروی آرام بخش است که فعالیت الکتریکی مغز را کنترل و کاهش می‌دهد، در نتیجه به توقف تشنج و کاهش اضطراب کمک می‌کند. داروی میدازولام اشکال دارویی متفاوتی از جمله آمپول و سرنگ مایع خوراکی (میدازولام بوکال) دارد که میدازولام وریدی (آمپول) برای کاهش اضطراب (به عنوان داروی پیش بیهوشی) و میدازولام بوکال برای درمان تشنج در کودکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مطلب به توضیحات کاملی راجع به میدازولام بوکال می‌پردازیم.
میدازولام بوکال یک داروی اورژانسی برای متوقف کردن تشنج در کودکان مبتلا به صرع است. تشنج حالتی گذرا می‌باشد که بر اثر تغییرات الکتریکی مغزی ایجاد می‌گردد. این فعالیت الکتریکی در بخش کوچکی از مغز رخ می‌دهد؛ بنابراین علائمی که ایجاد می‌شود به صورت منطقه‌ای رخ می‌دهد. میدازولام با کاهش تغییرات غیر طبیعی الکتریکی در مغز سبب کنترل علائم تشنج و کاهش تعداد تشنج در بیماری صرع می‌گردد.
شایع‌ترین نوع تشنج است که تشنج تونیک کلونیک است که در این نوع تشنج، تمام بدن سفت می‌شود و بدن به علت انقباض عضلانی غیرقابل کنترل، تکان می‌خورد. در این نوع تشنج، به طور معمول از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد تا فرد به طور طبیعی بهبود یابد. هنگامی که تشنج به پایان می‌رسد و فرد دوباره آگاهی می‌یابد، احساس خواب آلودگی خواهد داشت. گاهی تشنج به مدت چندین دقیقه ادامه می‌یابد و نشانه‌ای از توقف به طور طبیعی ندارد. داروهای اضطراری نجات، مانند میدازولام بوکال (با نام تجاری ®Buccolam® , Epistatus)، می‌تواند برای توقف تشنج مورد استفاده قرار گیرد. “بوکال” به این معنی است که سرنگ خوراکی دارو به داخل دهان تزریق می‌شود و از طریق پوشش دهان جذب می‌شود. این بدان معناست که لازم نیست، دارو بلعیده شود.
برای جلوگیری از تشنج در کودکان زیر ۱۸ سال، والدین و مراقبین می‌توانند Buccolam را برایشان استفاده کنند. Epistatus نیز برای درمان تشنج در کودکان ۱۷-۱۰ ساله استفاده می‌شود. میدازولام بوکال برای درمان بزرگسالان مجوز ندارد؛ با این حال، پزشک ممکن است در صورتی که احساس کند مناسب است، برای بزرگسال آن را تجویز کند.
مقدار و روش مصرف داروی میدازولام بوکال

قبل از شروع درمان با داروی میدازولام بوکال ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. اگر سؤالی راجع به طریق مصرف این دارو دارید، از پزشکتان بپرسید.
دوز، مقدار و زمان مصرف داروی میدازولام ، از فردی به فرد دیگر با توجه به بیماری‌اش متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
اگر از میدازولام بوکال برای درمان تشنج در کودکتان استفاده می‌کنید، علائم تشنج باید ظرف چند دقیقه از بین برود.
اگر نمی‌دانید که چگونه باید از میدازولام بوکال برای کودکتان استفاده نمایید، طرز استفاده را از پزشکتان بپرسید.

موارد منع مصرف داروی میدازولام 

به تاریخ انقضای داروی میدازولام بوکال توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی میدازولام بوکال را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف میدازولام بوکال در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر میدازولام بوکال بر رانندگی و کار با ماشین آلات
این دارو شما را خواب آلود می‌کند، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید. قابل ذکر است که افراد مبتلا به صرع و تشنج نباید بدون اجازه و مشورت با پزشک رانندگی کنند.
 تداخلات دارویی میدازولام بوکال
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با میدازولام تداخل کنند، عبارتند از: دلاویردین، مهارکننده‌های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، ساکوناویر (saquinavir)، آتازاناویر (atazanavir))، سدیم اکسیبات (sodium oxybate).
داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی میدازولام (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای ضد تشنج (کاربامازپین (carbamazepine))، باربیتورات‌ها (به عنوان مثال، فنوباربیتال (phenobarbital))، داروهای روحی (به عنوان مثال، فنوتیازین‌ها مانند کلرپرومازین (chlorpromazine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی میدازولام بوکال

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف میدازولام ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
اگر دچار مشکلات تنفسی دراز مدتی مانند آسم یا آپنه خواب دارید.
اگر مشکل قلبی دارید.
اگر به ضعف عضلانی مانند میاستنی گراویس مبتلا هستید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی داروی میدازولام بوکال
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

خواب آلودگی، گیجی و منگی: از رانندگی کردن و کار با ابزار خودداری کنید.
احساس بیماری، حالت تهوع: این عارضه باید به زودی از بین برود. اگر علائم تشنج و استفراغ در کودکتان بعد از گذشت ۱۰ دقیقه از مصرف میدازولام بوکال از بین نرفت، با اورژانس تماس بگیرید.

 
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی میدازولام بوکال می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد داروی میدازولام بوکال (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند خواب آلودگی، سردرگمی، از دست دادن هماهنگی و تعادل بدن، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری داروی میدازولام بوکال

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

بستن
بستن