دارو

داروی فولوسترانت | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Fulvestrant

نام تجاری

Faslodex

کاربرد

سرطان سینه

Advertisement

اشکال دارویی
قرص، ویال تزریقی

اطلاعات دارویی متیلن بلو
داروی متیلن بلو برای درمان بیماری متهموگلوبینمیا (متهموگلوبینمی) استفاده می‌شود. متهموگلوبین نوعی هموگلوبین است، هموگلوبین ماده‌ای در خون است که اکسیژن را حمل و آن را در بافت‌ و اندام شما توزیع می‌کند؛ اما، متهموگلوبین نوعی از هموگلوبین نیست که در حمل اکسیژن مفید باشد.
به طور معمول متهموگلوبین در مقادیر کم در خون وجود دارد، اما هنگامی که سطح متهموگلوبین افزایش می‌یابد، خون توانایی کمتری در گردش اکسیژن دارد. متهموگلوبینمی بیماری است که در آن متهموگلوبین در مقادیر زیادی در خون وجود دارد و در نتیجه خون توانایی حمل اکسیژن در بدن را از دست میدهد. متهموگلوبینمی ممکن است زمانی رخ دهد که فرد در معرض برخی داروهای خاص یا مواد شیمیایی مانند نیتریت‌ها قرار داشته باشد.
تزریق متیلن بلو برای درمان متهموگلوبینمی استفاده می‌شود، متیلن بلو با تبدیل متهموگلوبین به نوعی کارآمدتر از هموگلوبین موجب انتقال بهتر اکسیژن در بدن می‌شود.
مقدار و روش درست مصرف متیلن بلو

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار مصرف Methylene blue ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
این دارو زیر نظر پزشک به صورت وریدی (طی ۳۰ دقیقه) تزریق می‌شود.
هنگام دریافت متیلن بلو، تنفس ، فشار خون، سطح اکسیژن، عملکرد کلیه و سایر علائم حیاتی باید تحت نظر قرار گیرد.
معمولا بیماران نیاز به دریافت یک دوز متیلن بلو دارند اگر به دوز دوم نیاز بود، پزشک می‌تواند ۱ ساعت پس از اولین دوز برای شما دوز دوم را تجویز کند.
دوز و دوره درمان با این دارو برای هر شخص بستگی به روند درمان، وزن بیمار دارد.

موارد منع مصرف متیلن بلو

به تاریخ انقضای داروی متیلن بلو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز Methylene blue را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی متیلن بلو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف متیلن بلو در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. اگر در شرایط خاصی نیاز به این دارو داشته باشید، پزشک با انجام بررسی‌های دقیق برای شما Methylene blue را تجویز می‌کند.
تاثیر مصرف Methylene blue بر رانندگی
داروی Methylene blue می‌‎تواند باعث تاری دید در شما شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید.
 تداخل دارویی متیلن بلو
ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید.
هشدار درباره مصرف متیلن بلو
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف متیلن بلو ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر حامله هستید و یا به نوزاد خود شیر می دهید.
در صورتی که مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
در صورتی که نقص آنزیم گلوکوز ۶ فسفات دهیدروژناز دارید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

عوارض مصرف متیلن بلو
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف این دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سبز یا آبی شدن ادرار یا مدفوع
درد در بازوها یا پاها
تغییر طعم دهان
سردرد
سرگیجه
تعریق
تغییر رنگ پوست
حالت تهوع
واکنش‌های شدید حساسیتی (علائم حساسیت به دارو مانند راش پوستی و تنگی نفس)، سردرگمی یا ضعف، پوست کمرنگ یا زرد، ادرار تیره، تب: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

نکته مهم: مصرف متیلن بلو ممکن است موجب سندرم سمیت سروتونین در بدن شود که با علائمی مانند تحریک ، توهم ، تب ، ضربان قلب سریع، رفلکس‌های سریع، تهوع، استفراغ، اسهال، از دست دادن هماهنگی، غش همراه است؛ اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از Methylene blue می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد متیلن بلو ( مسمومیت با Methylene blue )

این دارو زیر نظر پزشک و با محاسبات دقیق برای بیمار تزریق می‌شود، احتمال مسمومیت بسیار پایین است. اما اگر علائم شدیدی مانند استفراغ، درد معده، درد  یا سفتی قفسه سینه، خس خس سینه، مشکل تنفس، ضربان سریع قلب، اضطراب، گیجی، لرز، مردمک گشاد شده، کبودی پوست یا لب‌ها، بی حسی یا سوزن سوزن شدن، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) داشتید، سریعاً به پزشک اطلاع دهید.

 هشدار درباره مصرف داروی Methylene blue

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا