دارو

داروی آموباربیتال | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Amobarbital

نام تجاری

Amytal Sodium

کاربرد

خواب آور و آرام بخش

Advertisement

اشکال دارویی
قرص

اطلاعات دارویی بوتاباربیتال
داروی بوتاباربیتال برای کمک به آرام کردن شما در دوره‌های اضطراب یا قبل از عمل استفاده می‌شود. داروی Butabarbital متعلق به طبقه‌ای از داروها به نام باربیتورات‌ها است. این دارو با تحت تأثیر قرار دادن قسمت‌های خاصی از مغز ، برای آرام کردن شما موثر است.
مقدار و روش درست مصرف داروی Butabarbital

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Butabarbital ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید. پزشک شما دوز مناسب دارو را برای قبل از جراحی تشخیص می‌دهد.
اگر این دارو را به عنوان ضد اضطراب مصرف می‌کنید، دوز معمول این دارو ۴-۳ بار در روز است.
بوتاباربیتال به صورت خوراکی مصرف می‌شود.
این دارو ممکن است اعتیاد آور باشد، دوره‌های طولانی مدت این دارو را برای کم کردن اضطراب استفاده نکنید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف بوتاباربیتال

به تاریخ انقضای داروی بوتاباربیتال توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Butabarbital را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی بوتاباربیتال را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف بوتاباربیتال در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. در دوران بارداری این دارو را هرگز بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.
تاثیر مصرف داروی Butabarbital بر رانندگی
داروی بوتاباربیتال باعث سرگیجه و خواب آلودگی در شما می‌شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی کردن بپرهیزید.
 تداخل دارویی بوتاباربیتال 
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با بوتاباربیتال تداخل کنند عبارتند از: مهارکننده‌های  MAO (ایزوکاروباکسید ، لینزولید ، متیلن بلو ، موکلوبماید ، فنلزین ، پروکاربازین ، رازاگیلین ، سافینامید ، سلژیلین ، ترانیل سیپرومین).
سایر داروها می‌توانند در حذف بوتاباربیتال از بدن شما و ممکن است بر عملکرد بوتاباربیتال تأثیر بگذارند. از جمله این موارد می‌توان به دی سولفیرام ، فنی توئین ، والپروئیک اسید ، مخمر سنت جان اشاره کرد.
بوتاباربیتال می‌تواند بر روی سرعت حذف داروهای دیگر از بدن و عملکرد آن‌ها تأثیر گذارد. نمونه‌هایی از این داروها عبارتند از : داکسی سایکلین ، استروژن‌ها ، گریزوفولوین ، رانولازین ، “رقیق کننده خون” (مانند وارفارین) ، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) ، برخی مسدودکننده‌های کانال کلسیم (مانند نیفدیپین (nifedipine) ، نیمودیپین (nimodipine)، نفازودون (nefazodone).
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و هیدروکودون).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند و یا خطر خونریزی را افزایش می‌دهند. از پزشک خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.
بوتاباربیتال ممکن است اثربخشی ‌های ضد بارداری را کاهش دهد. این می‌تواند موجب بارداری شود. با دکتر خود در مورد روش قابل اعتمادی برای کنترل بارداری گفتگو کنید و در تمام فعالیت جنسی خود از یک روش مؤثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) برای کنترل بارداری استفاده کنید. اگر دچار لکه بینی یا خونریزی شدید با دکتر خود راجع به این مورد صحبت کنید، زیرا این ممکن است نشانه‌ای از این باشد که کنترل بارداری هورمونی شما به خوبی کار نمی‌کند.

 هشدار درباره مصرف Butabarbital
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی بوتاباربیتال ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر هرگونه مشکل کبدی یا کلیوی دارید.
در صورتی که مشکلات هورمونی (بیماری آدرنال مانند بیماری آدیسون) دارید.
اگر اختلالات روانی یا خلقی (مانند افسردگی ، افکار خودکشی) دارید.
اگر مشکل تنفسی مانند آسم یا COPD دارید.
اگر سابقه اختلال خونی مانند پورفیری دارید.
اگر تا به حال به مواد مخدر و یا الکل اعتیاد داشته‌اید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف بوتاباربیتال
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

احساس خستگی یا خواب آلودگی : رانندگی نکنید و تا هوشیاری کامل از ابزار یا ماشین آلات استفاده نکنید.
از خواب پریدن
سردرد
از دست دادن اشتها
حالت تهوع یا استفراغ
تغییرات ذهنی / خلقی (مانند اضطراب ، سردرگمی ، افسردگی ، توهم ، افکار خودکشی ، کابوس) ، مشکل تکلم، راه رفتن نامتعادل ، دوبینی ، مشکلات حافظه، تنفس آهسته و کم عمق ، ضعف ، ضربان قلب آهسته: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
علائم آلرژیک مانند تنگی نفس و راش پوستی: اگر این علائم را داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

ید به خاطر استفاده از داروی Butabarbital می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Butabarbital ( مسمومیت با بوتاباربیتال )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند خستگی و خواب آلودگی شدید، سرگیجه شدید، تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Butabarbital

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا