دارو

داروی متاپروترنول | ارکیپرنالین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Orciprenaline | Metaproterenol

نام تجاری

Alupent

کاربرد

آسم ، برونشیت، بیماری انسدادی مزمن ریوی (COPD) و دیگر مشکلات تنفسی مربوط به راه‌های هوایی

اشکال دارویی
قرص، شربت

اطلاعات دارویی بیسموت ساب سالیسیلات

داروی بیسموت ساب سالیسیلات برای درمان مشکلات گوارشی مانند معده درد، حالت تهوع، سوزش سر دل ، ناراحتی معده یا سوء هاضمه استفاده می‌شود. همچنین برای درمان اسهال و کمک به جلوگیری از اسهال مسافران تجویز می‌شود. این دارو به کند کردن رشد باکتری‌هایی که ممکن است باعث اسهال شوند، کمک می‌کند. در صورت داشتن تب یا خون و مخاط در مدفوع نباید از این محصول برای خود درمانی اسهال استفاده شود. اینها می‌تواند نشانه‌هایی از وجود بیماری‌های جدی در شما باشد. در صورت بروز این علائم ، فوراً با پزشک خود مشورت کنید.
این دارو زیر نظر پزشک همراه با سایر داروها برای درمان زخم معده ناشی از یک باکتری خاص (Helicobacter pylori) استفاده می‌شود.سابسمسیلات بیسموت یک سالیسیلات است. سالیسیلات‌ها هنگامی که به تنهایی در بیماران مبتلا به زخم استفاده می‌شود می‌تواند باعث مشکلات جدی خونریزی شود؛ از این دارو برای درمان زخم‌ها استفاده نمی‌شود.

مقدار و روش درست مصرف داروی بیسموت ساب سالیسیلات

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامع دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی Bismuth subsalicylate ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک گوارش برایتان تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 دوز این دارو بستگی به شرایط بیمار، سن و وزن او دارد.
این دارو را بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید.
شربت بیسموت ساب سالیسیلات را با قاشق مخصوص این دارو به مقدار دقیق بخورید.
اگر فراموش کردید که دوز داروی خود را در زمان مشخص مصرف کنید، نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید. 
در صورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت بیماری تان، به پزشک خود بگویید. اگر از این دارو برای اسهال استفاده می‌کنید ، اگر اسهال شما بیش از ۲ روز طول کشید، به پزشک خود بگویید.

موارد منع مصرف بیسموت ساب سالیسیلات

به تاریخ انقضای داروی بیسموت ساب سالیسیلات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Bismuth subsalicylate را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی بیسموت ساب سالیسیلات را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف بیسموت ساب سالیسیلات در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید.
تاثیر مصرف داروی Bismuth subsalicylate بر رانندگی
داروی بیسموت ساب سالیسیلات ممکن است باعث ضعف و خواب آلودگی در شما شود، اگر این علائم را داشتید، از رانندگی کردن بپرهیزید.
 تداخل دارویی بیسموت ساب سالیسیلات
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی به خصوص بخصوص از جمله: والپروئیک اسید ، مهار کننده‌های انیدیداز کربنیک (مانند استازولامید) ، کورتیکواستروئیدها (مانند پردنیزون) ، متوترکسات) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
داروی بیسموت ساب سالیسیلات ممکن است خطر خونریزی را هنگام مصرف با داروهای دیگر که ممکن است باعث خونریزی شوند ، افزایش دهد؛ از جمله این داروها می‌توان به داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل ، “رقیق کننده خون” از قبیل دبیگاتران ، انوکساپارین و وارفارین اشاره کرد.
تمام برچسب‌های داروهایتان را با دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آن‌ها ممکن است حاوی تسکین دهنده درد و کاهش دهنده تب (NSAID هایی مانند آسپرین ، ایبوپروفن یا ناپروکسن) باشند که به این دارو شباهت دارند و در صورت مصرف همراه با این دارو ، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد. آسپرین با دوز کم در صورت تجویز پزشک به دلایل خاص پزشکی مانند حمله قلبی یا جلوگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوز ۳۲۵-۸۱ میلی گرم در روز) باید ادامه یابد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.
داروی بیسموت ساب سالیسیلات ممکن است در معاینات رادیولوژی خاص (عکس برداری با اشعه ایکس روده‌ها با استفاده از رنگ کنتراست) تداخل داشته باشد و ممکن است باعث نتایج آزمایش کاذب شود. قبل از رادیولوژی، اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان  می‌دانند که از این دارو استفاده می کنید.
 هشدار درباره مصرف Bismuth subsalicylate
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی بیسموت ساب سالیسیلات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بچه‌ دار شدن دارید و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که مدفوع شما تیره یا خونی است.
اگر نقرس دارید.
در صورتی که بیماری فنیل کتونوری دارید.
اگر مشکل گوارشی یا انسداد لوله گوارشی دارید.
در صورتی که مشکل خونی مانند هموفیلی دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف بیسموت ساب سالیسیلات
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

بی حالی و ضعف و خواب آلودگی: این عوارض ممکن است به خاطر اسهال باشد، برای اینکه کم آبی بدن خود را جبران کنید، آب فراوان بنوشید. در صورت تداوم این عارضه با پزشک خود مشورت نمایید.
تیره شدن رنگ مدفوع و یا زبان
درد معده (کسالت، شکم درد، نفخ): غذاهای ساده مصرف کنید و از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز نمایید.
استفراغ قهوه‌ای، ادرار یا مدفوع خونی: اگر چنین علائمی داشتید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
علائم آلرژیک مانند تنگی نفس و کهیر، ضربان قلب سریع و نامنظم : اگر این عوارض شدید شدند، مصرف دارو را ادامه ندهید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Bismuth subsalicylate می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Bismuth subsalicylate ( مسمومیت با بیسموت ساب سالیسیلات )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند وزوز گوش، از دست دادن شنوایی، تنگی نفس، ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف داروی Bismuth subsalicylate

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.