رژیم

رژیم لاغری در ماه رمضان

بررسی نکات و توصیه های پزشکی در رابطه با رژیم های سلامتی ماه مبارک رمضان

رفته رفته به ماه مهمانی خدا (ماه مبارک رمضان) نزدیک و نزدیک تر می شویم و همه مسلمانان جهان خود را برای این ماه پربرکت آماده می کنند. حال و هوای این ماه بسیار خاص و لذت بخش است! شور و اشتیاقی که میان تمامی سنین وجود دارد، بدون شک می تواند این ماه را به عنوان یک ماه پرخیر و برکت تبدیل کند.

اما موضوعی که همواره در ماه مبارک وجود دارد، “عادات غذایی مرتبط با رژیم لاغری در ماه رمضان” است که دغدغه ها و نگرانی های قابل توجه ای را برای افراد به همراه خواهد آورد! به عنوان مثال افراد می خواهند بدانند که تاثیر ماه مبارک رمضان بر روی افزایش و یا کاهش وزن آن ها به چه صورت خواهد بود؟

در این بین افرادی هستند که علاقه مند به کاهش وزن خود هستند و در سوی دیگر افرادی قرار دارند که به هیچ عنوان دوست ندارند که وزن آن ها تغییری پیدا کند! در این خصوص در این بخش با ما همراه باشید تا به معرفی و بررسی مناسب ترین رژیم ماه رمضان بپردازیم و اطلاعات کاملی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

در ماه مبارک رمضان چه تیپ افرادی دچار دغدغه هستند؟

پیش از این که بخواهیم اطلاعات کامل تری در خصوص رژیم در ماه رمضان در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، باید بدانید که در این ماه چه افرادی دچار دغدغه هستند؟

 1. افراد لاغر که با گرفتن روزه نگران از دست دادن وزن خود هستند.
 2. افرادی که با گرفتن روزه ممکن است وزن آن ها تغییر پیدا کند.
 3. افرادی که با گرفتن روزه، شاهد افزایش وزن قابل توجه ای خواهند بود.

ما در این مقاله این سه تیپ را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهیم داد تا پس از مطالعه این مقاله بتوانید با رویکردی کاملا مناسب به پیشواز ماه مبارک رمضان بروید. جالب است بدانید که ما رژیم های غذایی ماه مبارک رمضان و نمونه های آن را در این بخش مورد مطالعه و بررسی قرار می دهیم.

رژیم لاغری در ماه رمضان

چرا افراد لاغر با گرفتن روزه دچار کاهش وزن خواهند شد؟

یکی از مهم ترین دغدغه های افراد لاغر و یا افرادی که دچار کمبود وزن هستند، کاهش وزن در طول ماه رمضان است. در حالت کلی این دست از افراد ذخایر گلیکوژن کمتری نسبت به سایر افراد دارند که این موضوع در نهایت می تواند باعث به اتمام رساندن سریع این ذخایر در بدن افراد لاغر شود.

مطلب مرتبط
غذاهای ماه رمضان

در این صورت در حالت عادی حذف وعده های غذایی می تواند ذخایر گلیکوژن را به سرعت دچار تحلیل کند، با این حال در زمان روزه داری، چنانچه وعده غذایی سحری نیز حذف گردد می توان شاهد به اتمام رساندن ذخایر گلیکوژن در بدن افراد لاغر بود که این موضوع می تواند باعث کاهش وزن در این افراد شود.

بنابراین این نوع از افراد باید در هنگام سحری با مصرف مواد غذایی، میزان ذخایر انرژی خودشان را به حد قابل قبولی برسانند تا در طول فرایند روزه داری با سختی زیادی رو به رو نباشند.

البته فراموش نکنید که ” تغذیه در ماه رمضان ” موضوع بسیار مهمی است که به ما این فرصت را می دهد تا بدن را به خوبی برای این ماه آماده کنیم! بنابراین دانستن شیوه های اصولی تغذیه و نکاتی که در این خصوص وجود دارد، باعث می شود فرایند روزه داره به بهترین شکل ممکن انجام شود.

چرا در ماه رمضان دچار افزایش وزن می شویم؟

یکی از پرتکرار ترین سوالاتی که در این ماه از متخصصان تغذیه و رژیم غذایی پرسیده می شود، این است که چرا با وجود آن که فرایند روزه داری را آغاز می کنیم، در نهایت شاهد افزایش میزان وزن هستیم؟ در ادامه قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

این که شما در ماه مبارک رمضان دچار افزایش وزن خواهید شد، موضوع بسیار مهمی است که ریشه در شیوه و نوع عادات غذایی و رفتار شما خواهد داشت. به عنوان مثال از مهم ترین عواملی که می تواند باعث افزایش میزان وزن در این ماه شود، عبارت است از:

 • حضور در مهمانی ها و جمع های دوستانه
 • مصرف زیاد شیرینی هایی همانند زولبیا و بامیه
 • ایجاد تغییر در الگوهای غذایی به دلیل تعدد غذاها
 • کاهش فعالیت و تحرک به دلیل دور ماندن از عرق کردن و ایجاد تشنگی
 • افزایش خواب و استراحت در طول روز که یکی از مهم ترین دلایل افزایش وزن در ماه رمضان است.

ماه مبارک رمضان

در ماه رمضان چه تعداد وعده های غذایی می تواند سلامت ما را حفظ کند؟

وعده های غذایی یکی از مهم ترین اقداماتی است که افراد باید برای سلامت بدن خود به آن پایبند باشند! در ماه مبارک رمضان تمامی افراد در سنین مختلف و با هر نوع میزان وزنی که دارند باید وعده های غذایی خود را به صورت افطار، شام و سحری تنظیم کنند تا بهترین نتیجه ممکن را در این ماه دریافت کنند.

مطلب مرتبط
چاقی کودکان؛ عوارض و راهکارهای درمان

(البته باید توجه کنید که افطار نباید شامل غذاهای سنگین و پرکالری باشد.) اما اگر به دنبال برنامه ای هستید تا بتوانید کنترلی میان وعده های غذایی خود داشته باشید، می توانید به مقاله ” برنامه غذایی ماه رمضان ” مراجعه کنید.

افطار را با چه نوع غذاهایی شروع کنیم؟

افطار را سعی کنید با غذاهایی همانند انواع سوپ های ولرم، شیر و کمی میوه های خشک شروع کنید! منظورمان از میوه های خشک همان خرما، کشمش و… است.

شام را با چه غذاهایی شروع کنیم؟

توصیه می شود که مصرف شام را حدودا ۲ ساعت پس از میل نمودن افطار قرار دهید که می توانید از گروه های مختلف غذایی همچون نان و غلات، گوشت و حبوبات، لبنیات و سبزیجات برای وعده شام در نظر بگیرید.

سحری را با چه غذاهایی شروع کنیم؟

در وعده سحری شما می توانید تمامی غذاهایی را که در گروه نان و غلات، گوشت و حبوبات، لبنیات و سبزیجات قرار دارند را مصرف کنید اما در این وعده مصرف غذاهای آبکی و یا مصرف مایعات می تواند فرایند تشنگی در طول روز را به حداقل ممکن خود برساند.

غذاهای ماه رمضان

معرفی و بررسی رژیم لاغری در ماه رمضان {بهترین رژیم لاغری ماه رمضان }

اگر شما به دنبال انواع رژیم های لاغری در ماه مبارک رمضان هستید به هیچ وجه نگران این موضوع نباشید! چراکه نیاز نیست وعده های غذایی ۳ گانه را حذف کنید بلکه با میل نمودن افطاری های سبک می توانید با رعایت پیاده روی های منظم و روزانه میزان وزن خود را به صورت کاملا ایده آل کاهش دهید.

یکی از نکاتی که در این ماه باید به آن توجه داشته باشید، این است که در ماه مبارک رمضان به دلیل افزایش استراحت و کاهش فعالیت، متابولیسم بدن به طور کاملا طبیعی ای کاهش پیدا می کند. بنابراین به طور یقین نمی توان گفت که در این ماه آیا نیاز به دریافت غذای بیشتری است یا خیر!

بنابراین داشتن رژیم غذایی در ماه رمضان کمک قابل توجه ای به حفظ سلامتی بدن خواهد داشت که در ادامه چندین الگوی رژیم غذایی در این ماه را با هم بررسی خواهیم نمود.

مطلب مرتبط
10 شام‌ رژیمی خوشمزه‌ای که نباید از دستشان بدهید

بررسی چند الگوی رژیم غذایی منحصر به فرد در ماه مبارک رمضان {مشاهده نمونه رژیم غذایی ماه رمضان}

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در ماه مبارک رمضان نوع رژیم غذایی شما به هیچ عنوان تغییر نخواهد کرد! بلکه تنها تفاوتی که فاحش است، تعداد وعده هاست. از این رو الگوهای زیر می تواند تا به حد قابل توجه ای به رژیم رمضان شما کمک قابل توجه ای داشته باشد. این الگوها (نمونه رژیم غذایی ماه رمضان) به شرح زیر است:

الگوی شماره ۱: افرادی که افطار بسیار سبکی دارند و شام نیز میل می کنند.

وعده غذایی ماه رمضان

الگوی شماره ۲: افرادی که نمی توانند میان وعده های افطار و شام فاصله بیاندازند.

وعده غذایی ماه رمضان

الگوی شماره ۳: افرادی که به وعده سحری خود بسیار اهمیت می دهند.

وعده غذایی ماه رمضان

پس از مشاهده الگو های فوق به نظر شما بهترین رژیم لاغری در ماه رمضان چیست؟ البته اگر هنوز نمی دانید چه طور می توان در ماه رمضان رژیم گرفت و الگو های رژیمی خاص خود را به دست آورد، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما مقاله ” چگونه در ماه رمضان رژیم بگیریم ” را مطالعه کنید.

چه نکاتی را باید در خصوص رژیم لاغری ماه رمضان {رژیم ۳۰ روزه ماه رمضان} به آن توجه کنیم؟

اگر در ماه رمضان به دنبال رژیم لاغری هستید، باید نکاتی را رعایت کنید تا بتوانید در این ماه بهترین نتایج ممکن را به دست آورید. این نکات، نکات بسیار مهمی هستند که همه آن ها در نهایت می تواند تاثیر بسیار زیادی در فرایند سلامتی و کاهش وزن شما داشته باشد. از این رو این موارد به شرح زیر است:

 1. یکی از مهم ترین بخش های رژیم، ورزش است. سعی کنید در طول هفته به میزان ۲۰-۳۰ دقیقه ایروبیک یا تمرینات کششی و موضعی را انجام دهید.
 2. مصرف انواع میوه را در وعده های غذایی خود فراموش نکنید.
 3. از زمانی افطار تا خواب، حتما مقدار قالب توجه ای آب بنوشید.
 4. در این رژیم غذایی از مصرف قند و شکر، شیرینی جات و… پرهیز کنید.
 5. در این رژیم از مصرف غذاهای پر ادویه و نوشیدنی های کافئین دار مثل قهوه یا چای پرهیز کنید.
 6. سعی کنید شروع افطار خود را با مصرف موادی همچون آب، چای، شیر، سوپ، سبزیجات همراه با چند عدد خرما شروع کنید.

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا