زنان و زایمانمحتوای سلامتی

بارداری به روش آی وی اف

ایا با ای وی اف میشه تعیین جنسیت کرد؟مراحل ای وی اف چیست؟ و سوالات متداول در این باره

آی وی اف چیست؟

بارداری و مادر شدن آرزوی قلبی هر خانمی است. بدون شک یکی از مهم ترین اهداف ازدواج نیز فرزندآوری و تولید مثل است.در برخی مواقع ممکن است یک خانم به دلایل مختلف نتواند بارداری به روش طبیعی را تجربه کند. از روش آی وی اف برای بارداری استفاده خواهند کرد.
بارداری به روش IVF یا لقاح مصنوعی یک نوع القای بارداری کمکی می‌باشد که در مواردی که اسپرم توانایی حرکت کمی دارد یا تعداد اسپرم بسیار کم می‌باشد یا تعداد تخمک آزاد شده پس از دریافت دارو هم در حد انتظار نباشد و به اصطلاح هردو زوجین پس از القای باروری ضعیف باشند به کار میرود.
در مواردی که نیاز به تخمک اهدایی یا جنین اهدایی میباشد نیز بارداری به روش IVF انجام میشود.

حاملگی به روش آی وی اف

بارداری به این روش به این صورت است که لقاح خارج از رحم اتفاق می افتد. یعنی در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم با هم لقاح داده می شوند و سپس جنین درون رحم مادر تزریق می شود. شاید برای شما سوال باشد که آی وی اف چگونه انجام می شود؟
در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی به این مسئله بپردازیم.

بارداری به روش آی وی اف یعنی چه؟

لقاح آزمایشگاهی یا لقاح خارج رحمی یا بارداری به روش آی وی اف ، یک سری اقدامات پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی استفاده می شود. در حین آی وی اف تخمک های بالغ از تخمدان جمع آوری و بازیابی می شوند و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور می شوند. سپس تخمک بارور شده (جنین) یا تخمک (جنین) به رحم منتقل می شود. یک دوره کامل آی وی اف حدود سه هفته طول می کشد. بعضی اوقات این مراحل به قسمت های مختلف تقسیم می شوند و روند کار می تواند طولانی تر شود.

مطلب مرتبط
همه‌چیز درباره بارداری بدون دخول

بارداری به روش آی وی اف موثرترین روش حال حاضر برای کمک باروری است. شما می توانید این روش را با استفاده از تخمک های خود و اسپرم همسرتان انجام دهید. همچنین آی وی اف ممکن است شامل تخمک، اسپرم یا جنین از یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس باشد. در برخی موارد، ممکن است از یک رحم جایگزین استفاده شود.


Advertisement

شانس شما برای داشتن یک کودک سالم با استفاده از روش آی وی اف به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، از جمله سن شما و علت ناباروری. علاوه بر این آی وی اف می تواند وقت گیر، گران و تهاجمی باشد. پزشک می تواند به شما کمک کند که روش آی وی اف، خطرات احتمالی و اینکه آیا این روش درمان ناباروری برای شما مناسب است، را بهتر متوجه شوید.

سوالات متداول در باره بارداری به روش آی وی اف

 

پاسخ ها مورد تایید و از نظر خانم دکتر سها میررضا یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان پذیرش۲۴ می‌باشد.

در آی وی اف چگونه از مرد اسپرم میگیرند؟

جهت تهییه نمونه اسپرم یا در منزل یا محیط آزمایشگاه (شرایطی که فرد جهت تهییه نمونه احساس راحت تری داشته باشد) ظرفی به فرد داده می‌شود تا نمونه را داخل آن بریزد و ظرف ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت تحویل آزمایشگاه داده می‌شود.جهت تهیه نمونه با حداکثر تعداد اسپرم و با کیفیت، بهتر است فرد ظرف ۳ روز گذشته و حداکثر ۵ روز نزدیکی نداشته باشد (یعنی بازه بین حداقل سه روز و حداکثر ۵ روز نمونه تهییه شود)

کیفیت جنین در آی وی اف

کیفبت جنین های به دیست آمده در IVF بستگی به تخمک و اسپرم اولیه دارد که پزشک متخصص نازایی با توجه به جنین های به دست آمده با کیفیت ترین را جهت انتقال اولیه انتخاب و بقیه را تحت فریز قرار میدهد تا در سیکلهای بعدی استفاده گردد.

آی وی اف برای تعیین جنسیت

برای تعیین جنسیت در IVF بعد از اینکه جنین ۵ روزه شد، یک سلول از ان را برای ارزیابی کروموزومی برخواهند داشت تا جنسیت مشخص شود.

بیهوشی در آی وی اف

در مورد بیهوشی معمولا با نظر متخصص بیهوشی و پس از ارزیابی بیمار انتخاب می‌شود ولی معمولا بیهوشی عمومی هست.

مطلب مرتبط
هر آنچه که باید در باره تغذیه در دوران‌های مختلف بارداری بدانیم

تصاویر عمل ای وی اف

دلیل انجام بارداری به روش آی وی اف چیست؟

لقاح آزمایشگاهی یا بارداری به روش آی وی اف درمانی برای ناباروری یا مشکلات ژنتیکی است. اگر آی وی اف برای درمان ناباروری انجام شود، شما و همسرتان ممکن است قبل از اقدام به آی وی اف گزینه های درمانی کم تهاجمی را امتحان کنید، از جمله داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک یا لقاح داخل رحمی (IUI).

گاهی اوقات بارداری به روش آی وی اف به عنوان یک درمان اصلی برای ناباروری در زنان بالای ۴۰ سال ارائه می شود. در صورت داشتن برخی از شرایط نیز، آی وی اف انجام می شود. به عنوان مثال اگر شما یا شریک زندگی تان یکی از موارد زیر را داشته باشید، آی وی اف ممکن است یک گزینه باشد:

 • آسیب یا انسداد لوله فالوپ:
   آسیب یا انسداد لوله فالوپ لقاح تخمک یا حرکت جنین به رحم را دشوار می کند.
 • اختلالات تخمک گذاری:
  اگر تخمک گذاری به ندرت یا غیر ممکن باشد، تخمک کمتری برای لقاح در دسترس است.
 • آندومتریوز:
  آندومتریوز هنگامی اتفاق می افتد که بافت رحم در خارج از رحم کاشته شود و رشد کند. که اغلب بر عملکرد تخمدان ها، رحم و لوله های رحمی تاثیر می گذارد.
 • فیبروئید رحم:
  فیبروم ها تومورهای خوش خیم در دیواره رحم هستند و در زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله شایع هستند. فیبروم ها می توانند در کاشت تخمک بارور اختلال ایجاد کنند.
 • عقیم سازی:
  اگر بستن لوله را انجام داده اید که نوعی عقیم سازی است که در آن لوله های رحمی شما قطع یا مسدود می شود تا به طور دائمی از بارداری جلوگیری کند. اما حال می خواهید باردار شوید، ممکن است آی وی اف یک گزینه برای بارداری باشد.
 • اختلال در تولی:
  می تواند باروری تخمک را برای اسپرم دشوار کند. در صورت مشاهده اختلال های مایع منی، ممکن است لازم باشد همسرتان به یک متخصص مراجعه کند تا تشخیص دهد آیا مشکلات قابل اصلاح هستند یا نگرانی های اساسی در این مورد وجود دارند.
 • ناباروری بدون دلیل. ناباروری بدون دلیل به این معناست که علیرغم ارزیابی علل شایع، هیچ علتی برای ناباروری پیدا نشده است.
 • یک اختلال ژنتیکی:
  اگر شما یا همسرتان در معرض خطر انتقال یک اختلال ژنتیکی به فرزند خود هستید، ممکن است کاندید آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی باشید که روشی است که شامل بارداری به روش آی وی اف می شود. تخم ها پس از برداشت و بارور شدن، از نظر برخی مشکلات ژنتیکی مورد بررسی قرار می گیرند، هرچند همه مشکلات ژنتیکی را نمی توان یافت. جنین هایی که مشکلات مشخصی ندارند، می توانند به رحم منتقل شوند.
 • حفظ باروری برای سرطان یا سایر شرایط سلامتی:
  اگر می خواهید درمان سرطان مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی را شروع کنید که می تواند به باروری شما آسیب برساند، آی وی اف برای حفظ باروری ممکن است یک گزینه باشد. زنان می توانند تخم ها را از تخمدان های خود برداشت کرده و در حالت نابارور شده برای استفاده بعدی منجمد کنند. یا تخم ها را می توان به عنوان جنین بارور منجمد کرد تا در آینده استفاده شوند.
 • :زنانی که رحم عملکردی ندارند و یا بارداری برای سلامتی آنها خطر جدی دارد
  ممکن است با استفاده از رحم جایگزین برای حاملگی، بارداری به روش آی وی اف را انتخاب کنند. در این حالت تخمک های زن با اسپرم بارور می شوند، اما جنین های حاصل در رحم جایگزین قرار می گیرند.

  شما می توانید از هر کجای کشور عزیزمان ایران و هر نقطه دیگر از جهان،در هر ساعت از شبانه روز با دکتر انلاین زنان و زایمان  ارتباط برقرار کرده و با گرفتن مشاوره آنلاین پزشکی در زمینه تنبلی تخمدان نگرانی های خود را برطرف نمایید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

دکتر سها میررضا

فارغ التحصیل سال ۹۰ دوره عمومی دانشگاه تهران تخصص دانشگاه شهید بهشتی سال ۹۲ متخصص زنان، زایمان و نازایی،جراحی زنان به روش لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، درمان عفونت لگن،مراقبت های دوران بارداری درمان نازایی و تلقیح اسپرم به روش IUI،درمان بیماریهای مقاربتی زگیل تناسلی، سوزاک و سیفلیس،آمادگی برای زایمان

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا