بارداری به روش آی وی اف

مراحل ای وی اف چیست؟ و سوالات متداول درباره درمان ناباروری به روش IVF

آی وی اف چیست؟

بارداری و مادر شدن آرزوی قلبی هر خانمی است. بدون شک یکی از مهم‌ترین اهداف ازدواج نیز فرزندآوری و تولید مثل است.در برخی مواقع ممکن است یک خانم به دلایل مختلف نتواند بارداری به روش طبیعی را تجربه کند. از روش آی وی اف برای بارداری استفاده خواهند کرد.
بارداری به روش IVF یا لقاح مصنوعی یک نوع القای بارداری کمکی می‌باشد که در مواردی که اسپرم توانایی حرکت کمی دارد یا تعداد اسپرم بسیار کم می‌باشد یا تعداد تخمک آزاد شده پس از دریافت دارو هم در حد انتظار نباشد و به اصطلاح هردو زوجین پس از القای باروری ضعیف باشند به کار میرود.
در مواردی که نیاز به تخمک اهدایی یا جنین اهدایی میباشد نیز بارداری به روش IVF انجام می‌شود.

حاملگی به روش آی وی اف

بارداری به این روش به این صورت است که لقاح خارج از رحم اتفاق می‌افتد. یعنی در محیط آزمایشگاه تخمک و اسپرم با هم لقاح داده می‌شوند و سپس جنین درون رحم مادر تزریق می‌شود. شاید برای شما سوال باشد که آی وی اف چگونه انجام می‌شود؟
در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی به این مسئله بپردازیم.

بارداری به روش آی وی اف یعنی چه؟

لقاح آزمایشگاهی یا لقاح خارج رحمی یا بارداری به روش آی وی اف، یک سری اقدامات پیچیده است که برای کمک به باروری یا جلوگیری از مشکلات ژنتیکی استفاده می‌شود. در حین آی وی اف تخمک‌های بالغ از تخمدان جمع آوری و بازیابی می‌شوند و توسط اسپرم در آزمایشگاه بارور می‌شوند. سپس تخمک بارور شده (جنین) یا تخمک (جنین) به رحم منتقل می‌شود. یک دوره کامل آی وی اف حدود سه هفته طول می‌کشد. بعضی اوقات این مراحل به قسمت‌های مختلف تقسیم می‌شوند و روند کار می‌تواند طولانی‌تر شود.

بارداری به روش آی وی اف موثرترین روش حال حاضر برای کمک باروری است. شما می‌توانید این روش را با استفاده از تخمک‌های خود و اسپرم همسرتان انجام دهید. همچنین آی وی اف ممکن است شامل تخمک، اسپرم یا جنین از یک اهدا کننده شناخته شده یا ناشناس باشد. در برخی موارد، ممکن است از یک رحم جایگزین (رحم اجاره‌ای) استفاده شود.

شانس شما برای داشتن یک کودک سالم با استفاده از روش آی وی اف به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، از جمله سن شما و علت ناباروری. علاوه بر این آی وی اف می تواند وقت گیر، گران و تهاجمی باشد. پزشک می تواند به شما کمک کند که روش آی وی اف، خطرات احتمالی و اینکه آیا این روش درمان ناباروری برای شما مناسب است، را بهتر متوجه شوید.

سوالات متداول در باره بارداری به روش آی وی اف

 

پاسخ ها مورد تایید و از نظر خانم دکتر سها میررضا یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان پذیرش۲۴ می‌باشد.

در آی وی اف چگونه از مرد اسپرم می‌گیرند؟

جهت تهییه نمونه اسپرم یا در منزل یا محیط آزمایشگاه (شرایطی که فرد جهت تهییه نمونه احساس راحت‌تری داشته باشد) ظرفی به فرد داده می‌شود تا نمونه را داخل آن بریزد و ظرف ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت تحویل آزمایشگاه داده می‌شود.جهت تهیه نمونه با حداکثر تعداد اسپرم و با کیفیت، بهتر است فرد ظرف ۳ روز گذشته و حداکثر ۵ روز نزدیکی نداشته باشد (یعنی بازه بین حداقل سه روز و حداکثر ۵ روز نمونه تهییه شود)

کیفیت جنین در آی وی اف

کیفبت جنین‌های به دیست آمده در IVF بستگی به تخمک و اسپرم اولیه دارد که پزشک متخصص نازایی با توجه به جنین‌های به دست آمده با کیفیت ترین را جهت انتقال اولیه انتخاب و بقیه را تحت فریز قرار میدهد تا در سیکل‌های بعدی استفاده گردد.

آی وی اف برای تعیین جنسیت

برای تعیین جنسیت در IVF بعد از اینکه جنین ۵ روزه شد، یک سلول از ان را برای ارزیابی کروموزومی برخواهند داشت تا جنسیت مشخص شود.

بیهوشی در آی وی اف

در مورد بیهوشی معمولا با نظر متخصص بیهوشی و پس از ارزیابی بیمار انتخاب می‌شود ولی معمولا بیهوشی عمومی هست.

تصاویر عمل ای وی اف

دلیل انجام بارداری به روش آی وی اف چیست؟

لقاح آزمایشگاهی یا بارداری به روش آی وی اف درمانی برای ناباروری یا مشکلات ژنتیکی است. اگر آی وی اف برای درمان ناباروری انجام شود، شما و همسرتان ممکن است قبل از اقدام به آی وی اف گزینه‌های درمانی کم تهاجمی را امتحان کنید، از جمله داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک یا لقاح داخل رحمی (IUI).

گاهی اوقات بارداری به روش آی وی اف به عنوان یک درمان اصلی برای ناباروری در زنان بالای ۴۰ سال ارائه می‌شود. در صورت داشتن برخی از شرایط نیز، آی وی اف انجام می شود. به عنوان مثال اگر شما یا شریک زندگیتان یکی از موارد زیر را داشته باشید، آی وی اف ممکن است یک گزینه باشد:

 • آسیب یا انسداد لوله فالوپ:
   آسیب یا انسداد لوله فالوپ لقاح تخمک یا حرکت جنین به رحم را دشوار می کند.
 • اختلالات تخمک گذاری:
  اگر تخمک گذاری به ندرت یا غیر ممکن باشد، تخمک کمتری برای لقاح در دسترس است.
 • آندومتریوز:
  آندومتریوز هنگامی اتفاق می افتد که بافت رحم در خارج از رحم کاشته شود و رشد کند. که اغلب بر عملکرد تخمدان‌ها، رحم و لوله‌های رحمی تاثیر می‌گذارد.
 • فیبروئید رحم:
  فیبروم‌ها تومورهای خوشخیم در دیواره رحم هستند و در زنان ۳۰ تا ۴۰ ساله شایع هستند. فیبروم‌ها می‌توانند در کاشت تخمک بارور اختلال ایجاد کنند.
 • عقیم سازی:
  اگر بستن لوله را انجام داده‌اید که نوعی عقیم سازی است که در آن لوله‌های رحمی شما قطع یا مسدود می‌شود تا به طور دائمی از بارداری جلوگیری کند. اما حال می‌خواهید باردار شوید، ممکن است آی وی اف یک گزینه برای بارداری باشد.
 • اختلال در تولی:
  می‌تواند باروری تخمک را برای اسپرم دشوار کند. در صورت مشاهده اختلال‌های مایع منی، ممکن است لازم باشد همسرتان به یک متخصص زنان و زایمان مراجعه کند تا تشخیص دهد آیا مشکلات قابل اصلاح هستند یا نگرانی‌های اساسی در این مورد وجود دارند.
 • ناباروری بدون دلیل: ناباروری بدون دلیل به این معناست که علیرغم ارزیابی علل شایع، هیچ علتی برای ناباروری پیدا نشده است.
 • یک اختلال ژنتیکی:
  اگر شما یا همسرتان در معرض خطر انتقال یک اختلال ژنتیکی به فرزند خود هستید، ممکن است کاندید آزمایش ژنتیک قبل از لانه گزینی باشید که روشی است که شامل بارداری به روش آی وی اف می‌شود. تخم‌ها پس از برداشت و بارور شدن، از نظر برخی مشکلات ژنتیکی مورد بررسی قرار می گیرند، هرچند همه مشکلات ژنتیکی را نمی‌توان یافت. جنین‌هایی که مشکلات مشخصی ندارند، می‌توانند به رحم منتقل شوند.
 • حفظ باروری برای سرطان یا سایر شرایط سلامتی:
  اگر می خواهید درمان سرطان مانند پرتودرمانی یا شیمی درمانی را شروع کنید که می‌تواند به باروری شما آسیب برساند، آی وی اف برای حفظ باروری ممکن است یک گزینه باشد. زنان می‌توانند تخم‌ها را از تخمدان‌های خود برداشت کرده و در حالت نابارور شده برای استفاده بعدی منجمد کنند. یا تخم‌ها را می‌توان به عنوان جنین بارور منجمد کرد تا در آینده استفاده شوند.
 • :زنانی که رحم عملکردی ندارند و یا بارداری برای سلامتی آن‌ها خطر جدی دارد
  ممکن است با استفاده از رحم جایگزین برای حاملگی، بارداری به روش آی وی اف را انتخاب کنند. در این حالت تخمک‌های زن با اسپرم  بارور می‌شوند، اما جنین‌های حاصل در رحم جایگزین قرار میگیرند

  شما می توانید از هر کجای کشور عزیزمان ایران و هر نقطه دیگر از جهان،در هر ساعت از شبانه روز با دکتر انلاین زنان و زایمان  ارتباط برقرار کرده و با گرفتن مشاوره آنلاین پزشکی در زمینه تنبلی تخمدان نگرانی های خود را برطرف نمایید.

دکتر سها میررضا

دکتر سها میررضام، متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل در سال ۹۰ دوره عمومی دانشگاه تهران و دوره تخصص دانشگاه شهید بهشتی در سال ۹۲ هستند.
مشاوره و فعالیت ایشان در زمینه‌های زنان، زایمان و نازایی، جراحی زنان به روش لاپاراتومی، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، درمان عفونت لگن، مراقبت‌های دوران بارداری، درمان نازایی و تلقیح اسپرم به روش IUI، درمان بیماری‌های مقاربتی زگیل تناسلی، سوزاک و سیفلیس، آمادگی برای زایمان و… است.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.nhs.ukwww.mayoclinic.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
13 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
لاله
لاله
6 ماه قبل

سلام خسته نباشین ۲۹ سالمه و دکتر گفته باید آی وی اف کنم خودم و همسرم هیچ مش‌لی نداریم چند درصد احتمال داره دفعه اول نتیجه بگیریم؟

ونوس
ونوس
2 ماه قبل

سلام من ۴۹سالمه و سال ۱۴۰۲ازدواج میکنم و آرتریت روماتویید دارم بمدت ۲۴ساله ، ب چ روشی میتوانم برای بارداری اقدام کنم؟

چهره
چهره
3 ماه قبل

سلام من ۴۶ سالمه دوتا فرزند دارم چند سال پیش لوله های خود را بستم والعان میخواهم باردار شوم آیا با آی وی اف میتوانم

بتول
بتول
4 ماه قبل

آیا من هیچ گونه نزدیکی ندارم همسرم میترسه ازنزدیکی کردن وپردشو باعمل جراحی برداشتن آیا واسه کاشت میشه اقدام کرد سنش چهل وسه سالشه

افسانه
افسانه
4 ماه قبل

سلام.. ببخشید من میخوام با استفاده رو‌ وی ا آف باردار بشم. واسه پیر.. دوتا هم دختر دارم. أما میترسم بچه ک میخوام ب این روَش بدنیا بیارم دچار نقص یا عیبی باشه. میشه کمکم کنید

سهیلا
سهیلا
6 ماه قبل

با عرض سلام!
آیا امکان بار دار شدن توسط عملیه ای فی اف وجود دارد در صورتیکه عادت ماهوارقطع شده باشد؟

یاس
یاس
در پاسخ به  سهیلا
5 ماه قبل

ایا با داشتن ۶تخمک با ای یو ای ۰واب می گیرم

ابراهیمی
ابراهیمی
10 ماه قبل

سلام من چسبندگی رحم دارم باردارنمیشم باید عمل کنم؟

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ابراهیمی
10 ماه قبل

چسبندگی رحم اگه بموقع اقدام کنید معمولا قابل درمانه

فاطمه
فاطمه
11 ماه قبل

من ۴۹ سالمه دوتا بچه دارم حال می خواهم باردار شم امپول زدم قرص برا تخمداننم خوردم خامله نشدم چکار کنم

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  فاطمه
10 ماه قبل

سلام
افراد بالای ۴۰ سال و شبیه شما که فرصت باروری محدودی دارند و در اواخر دوران باروری به سر میبرند، باید در اولین ماه های اقدام برای بارداری برای ارزیابی بیشتر عملکرد تخمدان،نزد متخصص زنان که فلوشیب ناباروری هست، تشریف ببرند.
بر اساس نتایج ازمایشات مخصوص سنجش ظرفیت تخمدان، به شما گفته میشود، آیا شانس باروری دارید یا نه.

رامین
رامین
11 ماه قبل

سلام ایا شده تا به حال در ایوی اف جابجا شده باشه جنینن مثلا اسپرم همسرش نباشه یکی دیگه باشه اهدا کننده باشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  رامین
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

دکمه بازگشت به بالا