روانشناسیمحتوای سلامتی

از دوران بلوغ دختران چه می‌دانید؟

بلوغ دختران

نوجوانی و بلوغ دختران

بلوغ دختران دوره ای می باشد که آغازگر تغییرات متعدد است. در این دوره دختر با تحولات مختلفی روبه رو می شود که می تواند اندام ها و یا روح او را نشانه بگیرند. به همین علت والدین در این دوران شاهد رفتارها و حرکاتی هستند که پیش از این با آن رو به رو نبوده اند. از این رو والدین باید تمامی تلاش خود را به کار بگیرند تا بتوانند نحوه رفتار با دختر در سن بلوغ را به طور کامل یاد بگیرند. به همین علت قصد داریم در این مقاله شما را با نکات بسیار ویژه ای آشنا کنیم تا با استفاده از آن بتوانید رابطه خوبی را با دختران خود در دوران بلوغ داشته باشید. از این رو تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

بازه‌ی سنی بلوغ دختران

بلوغ دختران در مقایسه با بلوغ پسران شروع زودتری دارد و  می تواند از سن ۸ سالگی تا ۱۳ سالگی باشد. اگر در هر سنی غیر از این بازه بلوغ رخ دهد، به اصطلاح می گوییم فرد دچار بلوغ زودرس و یا دیررس شده است. در این سن دختران رفتارهای مختلفی را از خود نشان می دهد و بلوغ آن ها با نشانه های خاصی همراه است که اولین و بارزترین نشانه رشد سینه ها بوده که در ادامه به بررسی کامل تر تغییرات ظاهری آن ها خواهیم پرداخت.

تغییرات ظاهری دختران در سن بلوغ

هنگامی که دختران پا در دوران بلوغ خود می گذارند، متوجه تغییراتی در بدن خود می شوند که شامل موارد متعددی هستند. از جمله این تغییرات می توان به گزینه های زیر اشاره داشت:

 

مشاوره آنلاین بلوغ دختران

  1. رشد سینه ها در دوران بلوغ

رشد سینه ها یکی از تغییراتی به حساب می آید که دختر با آن روبه می شود. می توان اینطور بیان کرد که اولین تغییر بعد از پا گذاشتن به سن بلوغ همین گزینه می باشد. البته لازم به ذکر این نکته می باشد که این مورد زمانی خواهد بود که فرد یک بلوغ عادی را طی کند. در واقع پستان ها را دو هورمون استروژن و پروژسترون مورد تاثیر قرار می دهند و با عملکرد خود باعث تکمیل شدن فرآیند رشد می شوند.

  1. قاعدگی و یا عادت ماهیانه

بلوغ دختران همراه با قاعدگی نیز می باشد. به طور کلی سن ۱۲ سالگی زمانی می باشد که دختران اولین تجربه خود را در زمینه عادات ماهیانه حس می کنند. البته این سن ممکن است در برخی از دختران با توجه شرایط هورمون ها و یا نوع تغذیه ای که دارند، متفاوت باشد.

مطلب مرتبط
فوبیا | دلایل، انواع و راه درمان

درد پریود

  1. رشد موی زائددر دوران بلوغ

از دیگر تغییراتی که در بلوغ دختران به چشم می خورد، رشد موهای زائد است که در نواحی مختلفی از بدن اتفاق میفتد که ناحیه حنجره و همچنین زیر بغل نمونه ای از این موارد به حساب می آیند. هورمونی که در رشد موهای زائد تاثیرگذار می باشد، تستوسترون است که ترشح آن بر عهده تخمدان ها می باشد. البته نکته ای که لازم به ذکر می باشد این بوده که هورمون تستوسترون می تواند باعث فعال شدن محرک های جنسی نیز شود.

رفتار و تغییرات روحی و روانی دختران در سن بلوغ

 

می توان اینطور بیان داشت که هر دختری در سن بلوغ رفتارهای مختلفی را به خاطر هیجانی که تجربه می کنند از خود نشان می دهند. خطرناک بودن این رفتارها و همچنین ادامه دار بودنشان، بستگی به این دارد که خانواده ها با آن ها به چه صورت برخورد می کنند. از این رو رفتار با دختران در این سن بسیار حائز اهمیت بوده است. بعضی از دخترها کارهایی را انجام می دهند که دیگران را به سمت خود جلب کنند. به عنوان مثال از لوازم آرایشی به طور غیر طبیعی استفاده می کنند و یا رفتارهای پرخاشگرانه ای را در برابر کوچک ترین واکنش ها نشان می دهند. همچنین بسیاری از آن ها به سمت گوشه گیری متمایل می شوند و نمی توانند دایره ارتباطی خود را گسترش دهند. به همین علت خانواده ها برای اینکه بتوانند به دختران خود کمک کنند، باید با یک مشاوره جلسه داشته باشند.

شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره بلوغ دختران و تغییرات روحی آنان، مشاوره آنلاین بلوغ دختران از بهترین روانشناسان پذیرش ۲۴ دریافت کنید.

نحوه برخورد با دختران نوجوان در دوران بلوغ

روانشناسی جوانان دختر در زمان بلوغ آن ها بسیار اهمیت دارد. دختران در این سن به علت تغییراتی که می بینند، ممکن از رفتارهای نامناسبی را از خود نشان دهند. به گونه ای که شاهد اشتباهات بسیاری از آن ها خواهید بود. حالا سوالی که به وجود می آید این بوده که طرز رفتار با نوجوانان دختر در این سن چگونه باید باشد و در صورت مشاهده رفتارهای غیر عادی چگونه با آن ها برخوردار داشته باشیم. به همین علت والدین نیاز دارند تا آشنایی کاملی را با روانشناسی دختر جوان و همچنین طرز برخورد با دختر در سن بلوغ را پیدا کنند. برای اینکار می تواند از یک مشاوره بهره ببرند. به این چند نکته توجه داشته باشید:

مطلب مرتبط
استرس و اضطراب | علائم و راههای درمان آن

  1. از الفاظی همچون “چته” استفاده نکنید

استفاده از این کلمه نه تنها در بلوغ دختران بلکه در دیگر سنین نیز حس خشم را به آن ها منتقل کند. به همین علت لحنی که از آن بهره می برید بسیار پر اهمیت است و باید به گونه ای باشد که دختر شما احساس کند که می خواهید به آن ها کمک کنید و هدفی جز این ندارید.

خشم در بلوغ

  1. استفاده از صدای بالا ممنوع!

موردی که در روانشناسی دختر ۱۸ ساله و پایین تر از آن اهمیت دارد این بوده که از حرف زدن با لحن تند و صدای بالا خودداری کنید. این کار می تواند حس ترس را به فرزند شما القا کند. از این رو اگر از یک لحن صمیمی کمک بگیرید می توانید متوجه این موضوع شوید که فرزندتان اعتماد به نفس بیشتری را پیدا می کند و راحت تر می تواند در رابطه با مشکلات خود صحبت کند.

  1. برخورد مناسب در هنگام اشتباهات

دوران بلوغ دختران می تواند سرشار از اشتباهات و یا تصمیم های مختلف باشد. به دلیل تغییراتی که در هورمون های دختران به وجود می آیند، تمایل آن ها به جنس مخالف نیز افزایش پیدا می کند. در صورتی که شما متوجه این رابطه شدید، باید بدانید که چگونه با فرزند خود رفتار کنید. طرز برخورد با دختری که دوست پسر دارد، در مقایسه با سیگار کشیدن در نوجوانی و بلوغ دختران کاملا متفاوت می باشد. اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این بوده که سعی نکنید با استفاده از زور آن ها را مجبور به پایان دادن رابطه خود کنید. چرا که بعد از آن کارهای خود را به صورت پنهانی انجام خواهد دارد. زمانی که در بلوغ دختران متوجه این ارتباط شدید، سعی کنید راهنمایی های بسیار زیادی را به آن ها بدهید.

همچنین حتما در رابطه با مسائل جنسی با آن ها صحبت هایی را کنید تا دچار ابهام و یا اشتباه نشوند. برای اینکار می توانید از یک مشاور کمک بگیرید.

دوست پسر

 تغذیه در دوران بلوغ دختران

یکی از مهم ترین مسائل در بلوغ دختران، تغذیه آن ها می باشد. از آنجایی که این دوران دختران با رشد همراه است، نیاز است تا از مواد مغذی بسیاری استفاده شود. از این رو به عنوان والدین فراموش نکنید که موادی همچون اسیدهای آمینه، سبزی های پخته شده، لبنیات، پروتئین ها را لیست غذایی آن ها قرار دهید تا از ابتلا به بیماری های مختلفی از جمله افسردگی، کم خونی و یا پوکی استخوان جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط
افسردگی، با علائم و درمان آن آشنا شویم؟

غذای سالم

از آموزش بلوغ به دختران غافل نشوید

از آنجایی که بلوغ دختران بسیار حساس می باشد، خانواده ها باید تمامی حواس خود را به آن ها جلب کنند؛ به خصوص اینکه در مدارس چیز خاصی در این باره به آن ها آموزش داده نمی شود. دوران بلوغ سرشار از اضطراب می باشد و در همین راستا دختران می توانند تنش های بسیار زیادی را تحمل کنند. از این رو خانواده ها با آموزش موارد مختلف به آن ها می توانند تا حدودی از نگرانی ها و استرس های آن ها کم کنند. به عنوان مثال والدین در زمان بلوغ دختران باید آموزش هایی را در رابطه با دوران قاعدگی و همچنین مسائل جنسی به آن ها بدهند تا جای هیچگونه شبهه ای برای آن ها باقی نماند. برای این موارد می توانند از مشاوره نیز کمک بگیرند.


دوران بلوغ

شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره نوجوانی و بلوغ دختران، مشاوره آنلاین بلوغ دختران از بهترین روانشناسان پذیرش ۲۴ دریافت کنید.

بلوغ دختران از اهمیت بالایی برخوردار است و نباید از کنار آن بدون توجه رد شوید. اگر به عنوان والدین اطلاعات کاملی را در رابطه با این موضوع ندارید، می توانید از روانشناس و یا مشاوره در این زمینه بهره ببرید تا فرزندتان دوران سختی را پشت سر نگذارد.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه بلوغ دختران و مسائل مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. روانشناسان متخصص پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.
  • امیدواریم این مقاله برای شما مفید و کاربردی بوده باشد، خوشحال می‌شویم این مطلب را با دوستان و آشنایانتان به اشتراک بگذارید.

 

با مشاوره آنلاین بلوغ، از نگرانی خودت و فرزندت کم کن


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا