خارش چشم نشانه چیست؟ پیشگیری و درمان خارش چشم

روش‌های درمان خانگی و دارویی خارش چشم

خارش چشم مشکلی است که تقریباً همه افراد با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. خارش.چشم نوعی مشکل رایج برای چشم است که با بروز این مشکل، چشم‌ها متورم و قرمز می‌شوند. اگر برای شما هم این مشکل پیش آمده و می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد خارش در چشم کسب کنید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله می‌خواهیم علت بروز خارش در چشم و راه‌های درمان آن را بررسی کنیم.

علت خارش چشم چیست؟

همان‌طور که گفتیم، بروز خارش در چشم یک مشکل رایج است و بهترین روش برای درمان این مشکل، شناسایی علت ایجاد خارش است. در این قسمت می‌خواهیم دلایل مختلفی را بررسی کنی که باعث بروز مشکل خارش در چشم‌ها می‌شوند:

۱. خارش چشم به علت حساسیت

رایج‌ترین عامل بروز خارش در چشم‌ها، حساسیت است. چشم‌ها ممکن است به ذراتی واکنش نشان دهند که در هوای بیرون، هوای خانه یا محل کار وجود دارند. عواملی که باعث ایجاد حساسیت می‌شوند را می‌توان به ترتیب زیر نام برد:

Advertisement
 • موارد دست ساز: دود تنباکو، عطر، مواد شیمیایی و دود اگزوز
 • موارد موجود در فضای باز: گرده درختان، چمن، علف‌های هرز و بوته‌ها
 • موارد موجود در فضای بسته: غبار، قارچ، کپک و قسمت‌های کوچک پوست حیوانات خانگی

۲. خارش چشم به علت عفونت

یکی دیگر از عوامل مؤثر در بروز خارش در چشم‌ها، عفونت است که به‌صورت چشم صورتی یا ورم ملتحمه چشم خود را نشان می‌دهد. چشم صورتی یا ورم ملتحمه چشم به معنی التهاب ملتحمه چشم یا لایه داخلی چشم است. این عارضه در هر فردی می‌تواند رخ دهد؛ اما در کودکان با احتمال بیشتری بروز می‌کند. با بروز این عارضه، چشم‌ها قرمز و متورم می‌شوند. همچنین در چشم‌ها، چرکی ایجاد می‌شود که می‌تواند پلک‌ها را هنگام خوابیدن، به یکدیگر بچسباند. معمولاً باکتری‌ها باعث بروز این عارضه چشمی همراه با ترشح چرک و خارش در چشم‌ها می‌شوند. در موارد بسیار نادر، ممکن است ویروس‌ها باعث بروز عارضه چشم صورتی شوند. همچنین گاهی اوقات ممکن است حساسیت‌های چشمی به بروز عارضه چشم صورتی منتهی شوند.

Advertisement

۳. خارش چشم به علت بلفاریت

عامل دیگری که می‌تواند باعث ایجاد خارش در چشم‌ها شود، عارضخ بلفاریت است که مربوط به التهاب پلک‌ها می‌شود. زمانی که غدد چربی در پایین مژه‌ها رسوب کرده و مسدود شوند، بلفاریت رخ می‌دهد. بلفاریت ممکن است باعث قرمزی و تحریک چشم شود. عارضه بلفاریت ممکن است به سختی برطرف شود؛ اما جای نگرانی نیست و این عارضه واگیردار نمی‌باشد. همچنین روی میدان دید هم تأثیری ندارد. شرایط بلفاریت ممکن است با بروز حساسیت بدتر شود.

بیشتر بدانید  التهاب چشم، روش‌های درمان و پیشگیری

۴. خارش چشم به علت خشکی چشم

قطرات اشک توسط مخاط، آب، چربی و پروتئین‌ها تشکیل می‌شوند. زمانی که مقدار کافی از هریک از این موارد در بدن شما وجود نداشته باشد، دچار عارضه خشکی چشم می‌شوید. خشکی چشم‌ها می‌تواند باعث تحریک و بروز خارش در چشم شود.

۵. ورود ذرات خارجی به چشم

ورود ذرات خارجی به چشم حتی به مقدار بسیار کم برای ایجاد خارش در چشم‌ها کافی است. برای برطرف کردن این مشکل می‌توانید از قطره‌های چشمی آنتی بیوتیک استفاده کنید.

۶. لنز‌های تماسی

یکی دیگر از دلایلی که باعث بروز خارش در چشم می‌شود،‌ لنزهای تماسی است. زمانی که لنزی را داخل چشم‌های خود قرار می‌دهید، ممکن است چشم‌ها آن را شناسایی نکرده و با آن مانند ماده مزاحم خارجی برخورد کنند. این مشکل ممکن است به‌دلیل عدم قرارگیری صحیح لنزها روی چشم اتفاق بیفتد. در صورتی که چنین مشکی رخ دهد، بلافاصله پس از قرار گرفتن لنز روی چشم‌ها، متوجه خواهید شد. همچنین استفاده از لنزهای تماسی می‌تواند ذرات ریز یا میکروب را در چشم گیر بیندازد و در نهایت منجر به بروز عفونت می‌شود. برای جلوگیری از این مشکلات،‌ بهتر است به‌طور منظم لنزها را تمیر و تعویض کنید.

Advertisement
علت خارش چشم
خارش چشم به علت لنز تماسی

۷. زخم‌های قرنیه

یکی دیگر از عوامل مهم و تأثیرگذار در ایجاد خارش در چشم‌ها، زخم قرنیه است. گاهی اوقات خشکی زیاد و ایجاد عفونت در چشم می‌تواند زخم‌هایی را در قرنیه به وجود آورد که می‌توانید از دکتر بیماریهای قرنیه و خارج چشمی کمک بگیرید.

درمان خانگی خارش چشم

اگر دچار خارش در چشم‌ها شده‌اید و امکان مراجعه به پزشک را ندارید، برخی درمان‌های خانگی وجود دارد که می‌توانند به شما کمک کنند. این درمان‌های خانگی عبارت‌اند از:

 • قرار دادن کمپرس سرد روی چشم‌ها برای خارش چشم درمان
 • استفاده از چای بابونه برای شستن چشم‌ها
 • قرار دادن برش‌های کوچک خیار روی چشم‌ها برای درمان حساسیت خارش چشم
 • آغشته‌کردن پنبه به شیر سرد و مالیدن آن در اطراف چشم‌ها
 • استفاده از گلاب برای شستن چشم‌ها
 • استفاده از چای سبز برای شستن چشم‌ها و تسکین خارش گوشه چشم
 • استفاده از آب جوشانده‌شده به‌همراه نمک برای شستن چشم‌ها
 • مالیدن ژل آلوئه‌ورا به بیرون پلک‌ها و شستن چشم‌ها بعد از ۱۵ دقیقه برای تسکین خارش پلک چشم
 • آغشته‌کردن پنبه به نارون کوهی و مالیدن آن روی پلک‌ها
بیشتر بدانید  خشکی چشم یکی از رایج ترین عارضه های چشمی

درمان‌های پزشکی خارش در چشم

برای تسکین خارش در چشم‌هایی که به‌دلیل خشکی چشم یا تحریک لنزهای تماسی دچار خارش شده‌اند، می‌توانید از اشک مصنوعی استفاده کنید. همچنین اشک مصنوعی می‌تواند به از بین بردن آلرژن‌ها در چشم‌ها کمک کند.

قطره خارش چشم  آلرژیک به همراه آنتی هیستامین‌ها (کتوتیفن یا آنتی هیستامین) یا ضداحتقان (نافازولین و فنیرامین) یکی دیگر از داروهای تجویزی دکتر چشم اطفال هستند که به تسکین خارش در چشم‌ها کمک می‌کنند.

اگر چشم‌هایتان دچار قرمزی و تورم شده‌اند، می‌توانید از قطره‌های ضدقرمزی چشم از جمله قطره‌های حاوی تتراهیدروزولیند استفاده کنید تا رگ‌های خونی سطح چشم شما کوچک‌تر شوند. با این حال، حواستان باشد که خیلی زیاد از این قطره‌ها استفاده نکنید.

داروی خارش چشم

در برخی شرایط داروهایی توسط دکتر چشم پزشک تجویز می‌شوند که عبارت‌اند از:

 • آنتی بیوتیک‌های خوراکی
 • قطره چشمی آنتی بیوتیکی
 • قطره‌های چشمی ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAID)
 • قطره چشمی ترکیبی آنتی هیستامین / تثبیت‌کننده ماست سل مانند الوپاتادین
 • قطره‌های چشمی استروئیدی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات خارش در چشم‌ها طبیعی است؛ اما اگر خارش در چشم‌ها دردناک باشد یا قرمزی و تورمی در چشم‌ها مشاهده شود،‌ باید به دکتر چشم پزشکی مراجعه کنید.

در این مطلب سعی کردیم در مورد خارش در چشم، علت‌ها و روش‌های درمان آن صحبت کنیم. از اینکه با ما تا انتهای مقاله همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مقاله برایتان مفید بوده باشد و در صورت مقابله با این بیماری بتوانید آن را درمان کنید. البته فراموش نکنید که در برخی موارد خاص باید به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید؛ به‌خصوص اگر کودک شما دچار این بیماری شده باشد، بهتر است او را نزد یک چشم پزشک اطفال ببرید و متوجه شوید که خارش چشم کودک نشانه چیست. همچنین می‌توانید از چشم پزشک آنلاین هم مشاوره بگیرید و در صورت توصیه ایشان به‌صورت حضوری به دکتر مراجعه کنید.

 

گفتگوی آنلاین با متخصص چشم پزشکی

۰/۵ (۰ نظر)
Advertisement

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
healthdirect

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا