علائم عفونت کلیه و روش های درمان آن چیست؟

عفونت کلیه (پیلونفریت) نوعی عفونت ناشی از مجرای ادراری است که از مثانه شروع شده و به یک یا هر دو کلیه سرایت می‌کند. به دلیل حساس بودن نقش کلیه‌ها در بدن و آثار مخرب انتشار عفونت کلیه، در صورت بروز این عارضه، باید به سرعت از طریق دکتر عفونت مجاری ادراری اقدام به درمان کرد.

در این مطلب، همه‌ی نکات لازم در مورد عفونت کلیه و درمان آن را به شما می‌گوییم. تا پایان همراه ما باشید.

عفونت کلیه چیست

بیماری‌های میکروبی ناشی از مجرای ادرار یا مثانه، در صورتی که به کلیه راه یابند، با عفونت کلیه مواجه می‌شویم. این عفونت در صورت عدم رسیدگی‌های پزشکی، می‌تواند مهلک باشد.

علائم عفونت کلیه

بیماری عفونت کلیه می‌تواند با علائم زیر همراه باشد:

 • تب و لرز
 • درد در پهلو، پشت و کشاله‌ی ران
 • سوزش و درد در زمان ادرار
 • ادرار با بوی بد و غیرشفاف
 • خون یا چرک در ادرار
 • تکرر ادرار
 • تهوع
 • درد در ناحیه‌ی شکم
علائم عفونت کلیه
علائم عفونت کلیه

درمان عفونت کلیه

عفونت کلیه درمان نسبتاً ساده‌ای دارد و در بیشتر مواقع، از طریق مصرف آنتی بیوتیک، انجام می‌شود. بیمار پس از مراجعه به متخصص نفرولوژی، از طریق آزمایش ادرار مورد معاینه قرار می‌گیرد. پزشک با بررسی جواب آزمایش، میزان و نوع عفونت موجود در بدن را تشخیص می‌دهد.

متناسب با شدت عفونت، پزشک به تجویز آنتی بیوتیک می‌پردازد. نوع آنتی بیوتیک و دوز مصرفی، با توجه به وضعیت بیمار تشخیص داده می‌شود. معمولاً بعد از چند هفته مصرف آنتی بیوتیک، عفونت.کلیه درمان می‌شود.

 • نیتروفورانتوئین و عفونت کلیه: نیتروفورانتوئین از داروهای ضدباکتری است که برای عفونت کلیه تجویز می‌شود. این دارو به صورت قرص و شربت وجود دارد.

ممکن است در موارد حاد، دکتر کلیه تصمیم به بستری بیمار بگیرد تا آنتی بیوتیک‌های وریدی به او تزریق شوند. طول بستری بیمار، بسته به روند بیماری او خواهد داشت.

درمان عفونت کلیه
درمان عفونت کلیه

نشانه‌های آغازین عفونت کلیه

بجز علائم آشکار ناشی از عفونت کلیه که به آنها اشاره کردیم، عفونت کلیه و مثانه می‌تواند با علائم ضمنی دیگری نیز روبه‌رو شود که ممکن است در نگاه نخست، فرد را نسبت به مشکل کلیه آگاه نکند. اما در صورتی که این علائم به درستی تشخیص داده شوند، می‌توان از بروز ناراحتی‌های بعدی جلوگیری کرد. بنابراین در زمان بروز چرک گرده و برای درمان چرک گرده (کلیه) باید به نشانه‌های زیر نیز توجه داشت.

نوشته های مشابه
 • عفونت کلیه و کمردرد: درد کلیه می‌تواند در پهلوها، پشت و کمر احساس شود. گرچه نباید کمردرد عادی را با درد کلیه اشتباه گرفت، اما احساس درد در زیر دنده‌ها و در طرفین ستون فقرات، می‌تواند نشانه‌ی عفونت کلیه باشد. در این صورت، معاینه توسط پزشک ضروری است. درد کمر بسته به عفونت کلیه ها، می‌تواند در یک طرف یا در هر دو سو احساس شود.
 • عفونت کلیه و ورم پا: یکی از نخستین نشانه‌های عفونت کلیه، ایجاد ورم تدریجی در بدن، خصوصاً ورم در قسمت پا و قوزک است. با توجه به این علائم، می‌توان از گسترش عفونت و بروز علائم آشکارتر جلوگیری کرد.
 • عفونت کلیه و فشار خون: عفونت کلیه می‌تواند با فشار خون بالا نیز همراه شود. در برخی از موارد، دیده شده که بیمار با رشد عفونت کلیه، دچار فشار خون بالا می‌شود و حتی ممکن است پس از درمان عفونت کلیه، فشار خون بالا برطرف نگردد و یا دچار برگشت شود.
 • ضمن اینکه بر حسب تحقیقات انجام شده، امکان بروز عفونت کلیه در افرادی که فشار خون مزمن دارند، بیشتر از سایر افراد است.

عفونت کلیه طب سنتی

گرچه بهترین راه برای درمان عفونت کلیه، دریافت آنتی بیوتیک است اما در کنار داروهای پزشکی، می‌توان از راهکارهای طب سنتی نیز برای بهبود بیماری و کاهش درد استفاده کرد. البته توصیه‌های طب سنتی بیشتر نقش پیشگیری‌کننده در ایجاد بیماری دارند. ثابت شده است که انجام این موارد، موجب کاهش ریسک بروز عفونت کلیه می‌شوند:

 • نوشیدن فراوان آب: بهترین راه برای پیشگیری از بروز عفونت‌های کلیه، نوشیدن فراوان آب است. نوشیدن آب بجز فوایدی که برای اورگان‌های بدن دارد، موجب دفع هر چه بیشتر باکتری‌ها از مجاری ادراری می‌شود. فرد اگر دچار عفونت کلیه شده باشد، باید آب بیشتری بنوشد.
 • پرهیز از نوشیدن قهوه: دفع کافئین مستلزم کار زیاد کلیه‌هاست، به همین دلیل، نوشیدن مداوم قهوه بر کار کلیه‌ها اثر منفی خواهد داشت.
 • مصرف ویتامین C: ویتامین C و آنتی اکسیدان‌ها در بهبود عملکرد کلیه‌ها موثراند.
 • مصرف آب زغال اخته: استفاده از زغال اخته برای درمان بیماری‌های مجاری ادراری سابقه‌ای طولانی دارد. تحقیقات علمی نیز این موضوع را تایید کرده‌اند که زغال اخته با اسیدی کردن مجاری ادراری، به کاهش سوزش ادرار و میکروب‌های مجاری ادراری، کمک می‌کند. بیماران عفونت کلیه، روزانه یک لیوان آب زغال اخته می‌توانند استفاده کنند.
 • سرکه‌ی سیب: سرکه‌ی سیب نیز خاصیت اسیدی و ضد باکتری دارد و در درمان بیماری‌های مجاری ادراری، موثر است.
 • آب جعفری: جعفری یک گیاه مُدر است، به همین دلیل، از آب جعفری برای دفع سموم و باکتری‌های مجرای ادراری، استفاده می‌شود.

عفونت کلیه در زنان

زنان بیشتر از مردان در خطر ابتلا به عفونت کلیه هستند. این موضوع چند دلیل دارد.

اول اینکه، طول مجرای ادراری در زنان کوتاه‌تر است که ریسک رسیدن باکتری به دستگاه ادراری را بیشتر می‌کند. دوم اینکه، در زنان دستگاه ادراری به واژن و مقعد نزدیک‌تر است که احتمال آلودگی باکتریایی مجرای ادراری را بالاتر می‌برد. و سوم، در مورد زنان باردار، باید بیش از پیش مراقب عفونت‌های مجرای ادراری بود، چون تحت تاثیر بارداری، دسترسی باکتری‌های مجرای ادراری به کلیه‌ها، راحت‌تر می‌شود.

با معاینات سالانه توسط دکتر کلیه، می‌توانید از بروز عفونت کلیه جلوگیری کنید و از سلامت مجرای ادراری، مطمئن شوید. برای اطلاعات بیشتر پیرامون علائم عفونت کلیه در زنان نی نی سایت و عفونت کلیه نی نی سایت، با مشاوران ما در ارتباط باشید.

عفونت کلیه
عفونت کلیه

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید؟

زمانی که با علائمی مثل سوزش ادرار یا مشاهده‌ی خون در ادرار مواجه شدید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. می‌توانید از مشاوره‌های دکتر اورولوژیست آنلاین یا متخصص کلیه اطفال بهره‌مند شوید.

در این مطلب، در مورد عفونت کلیه، خطرات آن و روش‌های درمان عفونت کلیه، صبحت کردیم. امیدواریم این مقاله در حفظ سلامتی شما مفید بوده باشد.

۴.۲/۵ (۳۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
24 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
س.رجبی
س.رجبی
4 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۵ساله هستم حدود دو سال سنگ کلیه دارم و عفونت شدید ادراری هم دچار شدم الان دوباره فقط محل دفع ادرار سوزش دارم و کمی خارش دارم چکار باید بکنم آیا دوباره برم دکتر دارو مصرف کنم یا
طب سنتی بهتر

موسوی
موسوی
4 ماه قبل

سلام هنگام شب درد دو پهلو دارم هوای کلر به من می خورد دردم بیشتر می شود؟

مریم سراوانی
مریم سراوانی
1 ماه قبل

سلام خانم ۳۸ساله هستم الان سه روزه درد زیر شکم دارم واز دیروز سفکسیم ۴۰۰خوردم امروز درد توی پهلوهام و حالت تهوع و درد شکم دارم و یک لحظه درد پریدی میگیرم ممنون میشم جواب بدین که علت این دردها چی ؟

عباس الهایی از اهواز
عباس الهایی از اهواز
1 ماه قبل

با سلام دکتر برای بچه ام شربت نیتروفورانتوئین تجویز کرد هرجا گشتم نبود اگه کسی ما راهنمایی بکنه دارو رو تهیه بکنم ممنون میشم

شیرین خسروی
شیرین خسروی
1 ماه قبل

سلام من دوماه پریودمیشم سمت چپ شکمم دردهایم علت چیست؟

ضیااحمد
ضیااحمد
1 ماه قبل

ایا مصرف اورلیستات باعث التهاب کلیه میشود؟

فاطمه صادقی
فاطمه صادقی
3 ماه قبل

من الان دوسال درگیرعفونت ادرای هستم هرسال سونوگرافی انجام دادم تاحالابالای ده بارهم آزمایش کشت ادراانجام دادم اماهمیشه آزمایشم عفونت کم نشون داده امامن صبح که ازخواب پامیشم ازدردپهلووکمرگریه میکنم همش تکررادرای دارم هر سری هم میرم دکترفقط بهم سپروفلوکساسین میده وسلوکسیب بهم میده ده روزمیخورم یه ماه خوب میشم بازروزازنوروزی ازنوکاملادرمان نمیشم دیگه نمیدونم چیکارکنم

مریم فرزانه
مریم فرزانه
در پاسخ به  فاطمه صادقی
2 ماه قبل

باسلام دوسال دخترم ازدردوسنگ کلیه عذاب میکش ی ساله که عفونت متانه ام درگیرشده بقدری دردبهلوفشارش میده براش گریه میکنم توروبخداکمک کنید.

ستاره
ستاره
در پاسخ به  فاطمه صادقی
1 ماه قبل

به طب اسلامی مراجعه کنید

ناشناس
ناشناس
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر خانمی ۳۴ساله هستم قسمت راست شکمم احساس سنگینی ودرد دارم سوزش ادرار هم دارم و در قسمت قوزک و ساق پا احساس سنگینی میکنم به حدی که موقع راه رفتن انگار وزنه به پام بسته شده و نمیتونم راه برم فقط پای راستم اینجوری شده ببخشید موقع نزدیکی هم درد دارم.یکی دوهفته قبل هم کمر و شکمم درد شدید گرفت که دوتا قرص مترونیدازول خوردم آروم شد احتمال داره عفونت کلیه داشته باشم و به چه دکتری باید مراجعه کنم؟

حسین
حسین
4 ماه قبل

باسلام آقای دکتردردی ماه سال گذشته اعضای خانواده دچاربیماری کوید‌۱۹ شدند ولی من این بیماری نگرفتم ولی همزمان با آنها چند روزی مشکل تکرر ادرار بافشارزیادداشتم که بعدازیک هفته برطرف شدبدون مصرف دارویی اکنون عذرخواهی ادرارمن فشار طبیعی نداردوکم است و زیاداحساس ادرارندارم موقعی که مثانه هم پرباشدعلت چیست ؟خیلی ممنون

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  حسین
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر خانمی ۳۴ساله هستم قسمت راست شکمم احساس سنگینی ودرد دارم سوزش ادرار هم دارم و در قسمت قوزک و ساق پا احساس سنگینی میکنم به حدی که موقع راه رفتن انگار وزنه به پام بسته شده و نمیتونم راه برم فقط پای راستم اینجوری شده ببخشید موقع نزدیکی هم درد دارم.یکی دوهفته قبل هم کمر و شکمم درد شدید گرفت که دوتا قرص مترونیدازول خوردم آروم شد احتمال داره عفونت کلیه داشته باشم چیه چه دکتری باید مراجعه کنم؟

محمد جواد صفری
محمد جواد صفری
4 ماه قبل

سلام پسر من ده سالشه از هفت سالگی کلیه پروتیین دفع میکند ممنون میشم راهنمایی کنید

غلام
غلام
در پاسخ به  محمد جواد صفری
3 ماه قبل

سلامسوزش.وخارشادراردارمچکارکنم

سودابه بیات
سودابه بیات
4 ماه قبل

سلام و وقت بخیر من هرچندماه ی باردچاردرد در ناحیه کلیه میشم وتکررادرارعلتش چیه ودرمان چی می‌تونه باشه

آقای جعفری
آقای جعفری
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر
موقعی که ادرارمیکنم اول ادارم کمی خون میبینم

محدثه شریعتی
محدثه شریعتی
4 ماه قبل

باسلام. مادرم درد در ناحیه شکم دارن، سونوگرافی در مثانه مقداری رسوب دیده شده. و در آزمایش ادرار مقداری خون.. مقداری ترشح رحم نیز دارن. آیا اینها نشانه عفونت کلیه هستند؟

امیر
امیر
4 ماه قبل

سلام اقای دکتر کلیهای من سنگ سازه چکار کنم سنگهاش تموم بشه

حبیب
حبیب
4 ماه قبل

سلام ۰من چندماهی هست موقعی که میرم ادرارمیکنم میام توخونه میشینم دوباره قطره قطره ادرارم میریزه دردکمرهم دارم بایدچکارکنم

نصیحت کن
نصیحت کن
4 ماه قبل

من هفته پیش کرونا گرفتم الان چند روزه ادرار کم شده و پررنگ انتهای ادرار هم سوزش خفیف دارم ده روز پیش آزمایش داده بودم عفونت ادراری اون موقع نداشتم الان نمیدونم علت چیه دباره برم آزمایش یا سونوگرافی

مینای
مینای
4 ماه قبل

سلام‌بعضی‌مواقع‌سوزش‌ادرار‌ودرد‌بیضه‌دارم‌وتعخیر‌ادرار….درد‌کلیه‌هم‌دارم..تقاضای‌راهنمای‌رااز‌شمای‌بزرگوار‌داشتم.ممنون

سوسن کریمی
سوسن کریمی
4 ماه قبل

سلام من خانم ۴۳ سالم صبح هابیدارمیشم پهلوها م وزیر شکم وکمرم دردمیکنه خیلی شدیددستشوی میرم وچای میخورم دردش میافته میتونه ازعفونت کلیه م باشه بعضی وقتا م دستشوی میرم راحت نمیشم انگارازمدفوع مانده ولی نمیاد

سمیه
سمیه
در پاسخ به  سوسن کریمی
2 ماه قبل

سلام درد پهلو وکمر دارم تکرر ادرار هم دارم ۴۰سال سن دارم

ناشناس
ناشناس
4 ماه قبل

سلام آیا وجود پروتئین دز ادرار علائم بیماری کلیوی است؟

دکمه بازگشت به بالا