جسم خارجی در بینی کودکان

 

بسیاری از کودکان از سر کنجکاوی و یا عدم آگاهی کامل، اشیا مختلف را درون حفره بینی خود فرو می‌کنند. در نتیجه راه تنفس آن‌ها بسته شده و حتی مشکلات جدی‌تری به سراغشان می‌آید. گیرکردن جسم خارجی در بینی کودکان، برخی مواقع مشهود بوده و در بعضی از اوقات به دلیل ریز بودن اشیا به چشم دیده نمی‌شود. حتی برخی مواقع گیر کردن غذا پشت بینی می‌تواند دلیلی بر بروز این اتفاقات باشد. به‌عنوان‌مثال گیر کردن دانه برنج در بینی که حین غذا خوردن اتفاق می‌افتد یکی از عمده علل اختلال جسم خارجی در بینی کودکان شناخته می‌شود. ازاین‌رو متخصص کودکان توصیه می‌کنند علائم وجود جسم خارجی در بینی کودکان را جدی گرفته و در صورت مشاهده هر یک از آن‌ها فوراً به یک دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

علائم جسم خارجی در بینی کودکان

ترشحات عفونی، آبریزش بینی، تنگی نفس، احساس سوزش در حین نفس کشیدن، ورم بینی و… از جمله از علائم وجود جسم خارجی داخل بینی کودکان هستند.

در صورت وجود جسم خارجی در گوش یا بینی کودکان چه باید کرد؟

اگر حس کردید جسم خاجی در بینی کودکتان گیرکرده است، از هرگونه اقدام برای درآوردن جسم خارجی از بینی کودک امتناع کرده و حتماً برای این کار به یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. همچنین شما می‌توانید با متخصص گوش و حلق و بینی آنلاین راهکارهای مناسب را پرس‌وجو کنید.

خارج کردن جسم خارجی از بینی کودکان توسط روش های مختلف تهاجمی و غیرتهاجمی توسط پزشک یا پرستار باید انجام شود. یکی از بهترین روش های خارج کردن جسم خارجی گرفتن حفره بینی مسدود نشده با انگشت و قرار دادن دهان بر دهان کودک و سپس وارد کردن فشار هوا به مجرای بین دهان و بینی است. این کار باعث خارج شدن جسم خارجی میشود. خودداری از خارج کردن جسم خارجی از بینی کودکان توسط افراد غیر متخصص بسیار مهم است. اهمیت این موضوع در خارج کردن جسم خارجی در بینی کودکان زیر دو سال و خارج کردن جسم خارجی در بینی کودکان زیر دو سال بسیار بیشتر است.

سؤالات متداول

آیا جسم خارجی در بینی کودکان خطرناک است؟

بله – جسم‌های خارجی می‌توانند برای کودکان بسیار مضر باشند. حتی احتمال آسیب‌های شدید جسم خارجی در بینی کودکان زیر یک سال بسیار بالاتر از کودکان بزرگ‌تر است.

در آوردن جسم خارجی از بینی کودک چگونه است؟

این کار بایستی توسط یک پزشک متخصص مانند دکتر گوش حلق بینی کودکان انجام شود.

۵/۵ (۱ نظر)

منبع
healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
1 دیدگاه
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
آلن
آلن
1 ماه قبل

دخترمن۴روزپیش به گفته خودش. لوبیاکرده توبینیش بردیم دکترساکشن کردومعاینه کردگفت چیزی نیست هنوزعلائم هم نداره خیلی میترسم بایدچیکارکنم

دکمه بازگشت به بالا