راهکارهای موثر برای درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی

در مورد ضرورت درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی چه اطلاعاتی دارید؟ آیا با وجود درمان‎های پزشکی، باز هم انجام روش‎هایی مانند ماساژدرمانی و طب سوزنی مفید است؟ در ادامه به این مساله خواهیم پرداخت.

سندروم پا بی‌قرار (RLS) یک اختلال حسی حرکتی است که در قالب ناراحتی، درد، احساس سوزن‎سوزن شدن و میل شدید به حرکت دادن اندام تحتانی به‎خصوص در هنگام استراحت یا خواب شبانه بروز می‎کند. معمولا علائم در حین انجام فعالیت برطرف شده و با قطع آن ظاهر می‎شوند.

سندروم پا بی‌قرار را می‎توان به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم‎بندی کرد. سندروم پای بی‌قرار اولیه ژنتیکی است و نوع ثانویه در اثر ابتلا به بیماری‎های زمینه‎ای مانند نوروپاتی محیطی، دیابت، آتاکسی نخاعی، بیماری پارکینسون، بیماری کلیوی و کم‎خونی فقر آهن رخ می‎دهد.

معمولا شیوع این سندروم در افراد مسن به‎خصوص زنان بالاتر است. گاهی در دوران بارداری به‎خصوص در سه ماهه سوم رخ می‎دهد و تقریبا یک ماه پس از زایمان برطرف می‎شود.

از نظر طب مدرن، سندروم پای بی‎قرار درمان قطعی ندارد و فقط به کمک تجویز مکمل آهن، داروهای آگونیست گیرنده دوپامین و مسکن می‎توان به بهبود گردش خون در اندام تحتانی و رفع درد کمک کرد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مصرف داروهای آگونیست‌ دوپامین با دوز بالا در طولانی‌مدت، وضعیت برخی از بیماران را بدتر و اغلب منجر به قطع روند درمان می‌شود.

به‎همین‎دلیل، امروزه تمایل به درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی به‎عنوان یک روش موثر و ایمن افزایش یافته است.

علت بروز سندروم پای بی‎قرار از نظر متخصصان طب سنتی

طب سنتی چین معتقد است که علت بروز سندروم پای بی‌قرار افزایش گرما در قلب است که تصور می‌شود باعث گردش خون ضعیف در پاها و تحریک روحی فرد می‌شود و می‌تواند منجر به بی‌قراری پا در هنگام خواب شود. در این شرایط، داشتن یک رژیم غذایی کم قند و هم‌چنین مصرف ترکیبی از آب هویج، کرفس و اسفناج واقعا موثر است. در ادامه به سایر روش‎های درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی اشاره خواهیم کرد.

درمان بی‎قراری پا در طب سنتی

سندروم پای بی‎قرار باعث گرفتگی یا حرکت غیرارادی اندام تحتانی در طول روز و شب می‎شود و صرفا با تغییر رژیم غذایی نمی‎توان امید به بهبود آن داشت. به‎همین‎دلیل، متخصصان طب سنتی معتقد هستند که علاوه‎بر افزایش مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین E، کلسیم، منیزیم، آهن و اسید فولیک باید به‎صورت همزمان مصرف داروهای گیاهی و انجام تکنیک‎های موکسابسشن (Moxibustion)، طب سوزنی و ماساژدرمانی را نیز آغاز کرد.

داروهای گیاهی

درمان بی‎قراری پا در طب سنتی
درمان بی‎قراری پا در طب سنتی

برای درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی، داروهای گیاهی مانند موارد زیر می‎توانند گرمای قلب و کلیه‎ها را کاهش دهند و به‎مرور احساسات ناخوشایند ناشی از سندروم پای بی‎قرار را تسکین دهند:

 • جینکوبیلوبا: مصرف روزانه دمنوش این گیاه می‎تواند شدت علائم آزاردهنده ناشی از سندروم پای بی‎قرار را کاهش دهد. زیرا گردش خون در اندام تحتانی را تسهیل می‎کند.
 • شاه‎بلوط هندی: معمولا از این داروی گیاهی برای تسکین گرفتگی عضلات استفاده می‎شود. سعی کنید روزانه میزان اندکی از عصاره آن را مصرف کنید.

مطالعات نیز نشان داده‎اند که این گیاهان روی شل کردن عروق خونی، بهبود گردش خون دیستال و تنظیم و بهبود گردش خون در اندام‌ها موثر هستند.

تکنیک موکسابسشن

یک روش قدیمی در طب سنتی است که در آن از گیاه ماگورت یا موکسا برای تحریک نقاط بدن در طی طب سوزنی استفاده می‎شود. تحریک این نقاط در انرژی بخشیدن به بدن و تراز کردن ساختار آن موثر است و هم‎چنین می‎تواند با افزایش جریان خون باعث کاهش علائم سندروم پای بی‎قرار شود.

در واقع در حین طب سوزنی، فرد متخصص یک تکه از گیاه موکسا را در انتهای سوزن‎ها قرار می‎دهد. گاهی نیز از سوزاندن این گیاه روی پوست بدن برای درمان استفاده می‎کند.

طب سوزنی در درمان بی‎قراری پا در طب سنتی

طب سوزنی در درمان بی‎قراری پا در طب سنتی
طب سوزنی در درمان بی‎قراری پا در طب سنتی

یکی از موثرترین روش‎های درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی، طب سوزنی است. جالب است بدانید که مطالعات نیز به این مساله اذعان کرده‎اند.

ازآنجایی‎که درمان‌های طب سوزنی در بیماران مبتلا به آرتروز مؤثر بوده‌اند، اعتقاد بر این است که می‎تواند بخش‌هایی از مغز که در سندروم پای بی‎قرار درگیر هستند را نیز تحریک کند. علاوه بر این، درمان سندروم پای بی‎قرار با طب سوزنی باعث آزادسازی نوروپپتیدهای ضددرد برای تسکین درد نیز می‎شود.

جالب است بدانید که در حال حاضر از دو روش طب سوزنی یعنی طب سوزنی ناحیه چشم و طب سوزنی اعضای حرکتی بدن برای درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی استفاده می شود. معمولا زمان ماندگاری سوزن‎ها در هر جلسه چهل دقیقه است و در یک دوره بیست روز باید ده جلسه درمانی برای هر فرد برگزار شود.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ روی ۳۸ فرد مبتلا به سندروم پای بی‎قرار که به مدت شش هفته تحت درمان با طب سوزنی قرار گرفتند، نشان داد که فعالیت غیرطبیعی پاهای آن‎ها تا حد زیادی کاهش می‏یابد.

ماساژدرمانی

ماساژدرمانی می‎تواند با رفع گرفتگی عضلات و بهبود خونرسانی به اندام تحتانی بدن، کمک زیادی به کاهش علائم سندروم پای بی‎قرار کند. به‎خصوص اگر از کیسه‎های آب گرم یا آب سرد بر روی عضلات استفاده شود.

در برخی از افراد استفاده از این کیسه‏ها باعث کاهش درد، ناراحتی، سوزن‎سوزن شدن و رفع سایر مشکلات مربوط به بی‎قراری پا می‏شود. مطمانا اگر ماساژدرمانی درست قبل از خواب انجام شود، بسیار موثر خواهد بود.

بهتر است بدانید که متخصصان طب سنتی ایرانی، علاوه‎بر راهکارهای ذکرشده روی حجامت و زالودرمانی پاها نیز تاکید دارند.

درمان سندروم پای بی‎قرار با روش‌‎های خانگی

درمان سندروم پای بی‎قرار با روش‌‎های خانگی
درمان سندروم پای بی‎قرار با روش‌‎های خانگی

علاوه‎بر مصرف مکمل‌ برای افزایش میزان ویتامین E، کلسیم، منیزیم، آهن و اسید فولیک بدن، می‎توانید روی اثرگذاری روش‎های خانگی زیر نیز برای بهبود علائم سندروم پای بی‎قرار حساب باز کنید:

 • حداقل چند ساعت قبل از خواب از مصرف الکل، کافئین و نیکوتین خودداری کنید.
 • لیست تمام داروهایی که مصرف می‎کنید (چه داروهای تجویزی و چه داروهای بدون نسخه) را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • هر روز ورزش کنید.
 • در ابتدا و انتهای هر روز پاهای خود را دراز کنید.
 • پاهای خود را مرتب ماساژ دهید.
 • نزدیک به زمان خواب، از خوردن وعده غذایی سنگین خودداری کنید.
 • برنامه خواب منظمی داشته باشید.
 • سعی کنید استرس روزانه خود را مدیریت کنید.
 • قبل از خواب پاهای خود را در آب گرم خیس کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مواجهه مداوم با علائمی مانند احساس سوزش، سوزن‎سوزن شدن، درد، خارش، گرفتگی عضلات ساق پاها (و گاهی ران‎ها، دست‎ها و بازوها) به‎خصوص در هنگام خواب شبانه، توصیه می‎کنیم حتما با دکتر سندروم پای بی‎قرار مشورت کنید. زیرا در صورت ابتلا به سندروم پای بی‎قرار و عدم کنترل آن، ممکن است زندگی خانوادگی و اجتماعی شما تحت تاثیر قرار بگیرد.

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از خدمات مشاوره آنلاین دکتر مغز و اعصاب پذیرش۲۴ استفاده کنید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره آنلاین دکتر متخصص مغز و اعصاب و متخصصان طب سنتی برای درمان استفاده کنید.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی

در این بخش می‌توانید پاسخ تعدادی از ابهامات ذهنی خود را بیابید.

۱. درمان سندروم پای بی‎قرار در طب سنتی تا چه اندازه موثر است؟

اخیرا یک تحقیق معتبر نشان داد که طب سوزنی همراه با مصرف داروهای گیاهی نه تنها روشی بی‌خطر و مؤثر است بلکه می‎تواند برای درمان سندروم پای بی‎قرار به میزان ۹۵.۲۴ درصد موثر باشد.

۲. علت تاکید محققان بر درمان سندروم پای بی‎قرار با طب سوزنی چیست؟

زیرا این روش تداخلی با درمان‎های پزشکی رایج ندارد و می‎تواند به تسریع بهبود علائم کمک زیادی کند.

۳. برای درمان سندروم پای بی‎قرار باید به چه متخصصی مراجعه کرد؟

علاوه‎بر پزشک متخصص مغز و اعصاب، متخصصان طب سنتی نیز تجربه کافی برای ارائه راهکارهای درمانی مکمل را دارند.

۳.۴/۵ (۱۸ نظر)

منبع
webmd.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
37 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بخشی
بخشی
2 روز قبل

با

بخشی
بخشی
پاسخ به  بخشی
2 روز قبل

با سلام خدمت شما بنده چون کارمند هستم و چون سرپرست خانواده هستم استراحت خوب ندارم و وقتی در طول شب میخوام استراحت کنم تازه پاهام شروع میکنه به بی قراری یا همون سندروم پا هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر از شما

مریم
مریم
13 روز قبل

سلام همسرم یکسال هست درگیری شدید با پای بیقرار داره به حدی که اصلاً شبها خواب ندارن ودل آشوبی شدید داره دارو هم اثر ندارد لطفاً کمکم کنید

مهوشم
مهوشم
26 روز قبل

به نظر شما چه باید کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

مهوشم
مهوشم
26 روز قبل

با سلام من پاها خیلی بیقرار میشد دکتر اعصاب قرص ویتامین وگاباتین دو ماه خوردم خیلی خوب بودم ولی دوباره شروع شد شبها اذیت میشم

محیا
محیا
26 روز قبل

خواهرم هرشب نصف فنجان شراب میخوره راحت خوابش میبره اون قبلا آسپرین میخورد که دستگاه گوارشیش دچار مشکل شد اما الان خوبه

محیا
محیا
26 روز قبل

سلام دوستان من هم همین درد رو دارم ولی شبها نیم ساعت قبل خواب عسل با آب ولرم میخورم آروم میشم

محمدحسین
محمدحسین
1 ماه قبل

سلام
من ده سالی هست موقع خواب پای راست من به شدت درد میکنه و همش میخوام یه چیزه سنگینی روش بذارن تا کمی آروم بشه بلکه بتونم بخوابم. اوایل به چندتا متخصص ارتوپدی و هماتولوژی و متخصص درد مراجعه کردم ولی اصلا افاقه نداشت. تازگی با سندروم پای بیقرار آشنا شدم رفتم آزمایش کم خونی زیاد دارم )تالاسمی مینور ) ولی آهن خونم زیاد هست. لطفا راهنمایی کنید.

جلال
جلال
1 ماه قبل

سلام خانم من وارفارین مصرف میکنه شبا پاهایش سبکی میکنه و نمیتونه بخوابه لطفا راهنمایی کنید

Amir Ahmadi
Amir Ahmadi
1 ماه قبل

سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
بنده الان به خاطر این که فقط شبها پاهام اینجوری میشه معتاد شدم به تریاک و قرص و واقعا تا وقتی که استفاده میکردم راحت راحت میخوابیدم و بلند شدم یه روز دیدم همه میگن این امیر معتاد شده حالم خیلی بد شد از خودم الان مدت۲ماه هیچ چیزی مصرف نمیکنم و تهت درمان هستم و اینکه باز این داستان پای کوفتی امده سراغم که نمیزاره باز بخوابم خواهشا اگه جایی رو میدونید که من بیام برای درمان پام که دیگه زده به دستو گردنم خیلی اوضاع خوبی ندارم خلاصه خواهشا میکنم دکتری که میدونید واقعا مشکل من حل میکنه معرفی بفرمایید طب سنتی این چیزها نه به ما گفتن رفتیم قرس ترامادول متادون از این کوفتیا خوردیم خوبم شدیم ولی گرفتار معتادی شدیم خیلی ممنونم

مریم
مریم
پاسخ به  Amir Ahmadi
1 ماه قبل

لطفا برای رهایی از متادون یا هرگونه ماده مخدری به سایت کنگره ۶۰ مراجعه کنید
congress60.org

ساناز
ساناز
پاسخ به  Amir Ahmadi
1 ماه قبل

سلام دکتر مغز و اعصاب صومعه سرا افشین دلیری بسیار بسیار عالی

زهراه
زهراه
پاسخ به  Amir Ahmadi
18 روز قبل

سلام من سراغ دارم طب سنتی

Amir Ahmadi
Amir Ahmadi
1 ماه قبل

سلام

اصغر
اصغر
1 ماه قبل

سلام
دوستان افرادی که بیقراری دارن الخصوص بیقراری پا دارن ادویجات کمتر مصرف کننندالخصوص ادویجات تند.

سمانه
سمانه
2 ماه قبل

سلام دوستان قرص ب ۶ رو شروع کنید بخورید کمبود این ویتامین تاثیر داره رو این سندروم ، من فقط این قرص و مصرف میکنم و نتیجه داره … من صدامم عوض میشد از وقتی این قرص و میخورم خدارو شکر بهترم ، خیلی بیماریه مزخرفیه

بهزاد
بهزاد
پاسخ به  سمانه
1 ماه قبل

الان اوکی هستین؟؟؟

محمد رضا
محمد رضا
2 ماه قبل

سلام . من درد بیقرار زانو دارم . قرص پیکسولا ۲۵/. میخورم . خوبه ولی مدتیه به دلیل خارجی بودن نمیشه تهیه کرد . و الان به مشکل برخوردم . لطفا راهنمایی کنید

سلی
سلی
3 ماه قبل

سلام سلی هستم چند سال هست پای بسیار دارم رستین۷/. مخیوزم چند ماهه پس از خوردن حالم بد میشه استفراغ میکنم ساعتشو عوض کردم تاثیر نداشت خیلی اذیت میشم قرصهای وینامینه میخورم ۷۵ساله هست کمکم کنید

من پای برقر
من پای برقر
3 ماه قبل

سلام من یگ رن ۷۰ ساله ام انگشتایم سوزمیکنه روز بروز بدتر میشوددکتر میگویدعصب پات در گیره کمکه ام کندیید

محمدرضا
محمدرضا
3 ماه قبل

من پای بی قرار دارم از چند ماه پیش شدت بیشتری پیدا کرده بود رفتم متخصص اعصاب و روان برایم قرص رستین رو تجویز کرد و گفت قبل از خواب بخور ، ولی قبل از خواب میخوردم تاثیر نمی گذاشت . تا اینکه در جایی با نظر یکی از مصرف کنندگان این قرص که نوشته بود من ساعت هشت مصرف میکنم و برایم تاثیر میگذارد من هم همون روش رو در پیش گرفتم و وقتی این قرص رو چهار ساعت قبل خواب مصرف میکنم اذیت نمی شوم و راحت میخوابم

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  محمدرضا
3 ماه قبل

لطفا اسم قرصتونومیگید

مهناز
مهناز
4 ماه قبل

سلام ..من حدود ۶ الی ۷ ساله که سندروم پای بیقرار دارم و‌قرص پرامی پکسول مصرف میکنم و‌حدود یکساله که بیماریم شدید تر شده و حتی در طول روز هم این مشکل برام پیش میاد میشه راهنماییم کنید

موسوی
موسوی
پاسخ به  مهناز
4 ماه قبل

مالیدن کرم دیفنو فناک خیلی کمک میکنه و همچنین خوردن قرص گاباپانتین

گندمی
گندمی
پاسخ به  مهناز
4 ماه قبل

سلام‌همسرم‌ پادردهای شدیدی داره وفقط شب این دردا سراغش میادهر دکتری رفتیم گفتن ازاعصابشه ولی داروهایی که دادن آرومش نمیکنه وهرشب به شدت درد داره

محمد
محمد
پاسخ به  گندمی
3 ماه قبل

قرص پرامی پکسول هفت دهم بخور

سمانه
سمانه
پاسخ به  مهناز
2 ماه قبل

سلام دلیل اصلیش کمبود ویتامین ب۶ هستش من این ویتامینو مصرف میکنم و تاثیر مثبت داشته

سلمان
سلمان
5 ماه قبل

سلام خانوم من هرشب پاهاشو بدجور میکوبه به تخت بعضی اوقات با مالیدن خوب میشه ولی اکثرا ن.سندرم پاش خیلی شدیده شبا به زور می‌خوابه با مسکن.لطفا راهنمایی کنید ممنون

محمد
محمد
پاسخ به  سلمان
3 ماه قبل

قرص پرامی پکسول هفت دهم بخور

بانو
بانو
پاسخ به  محمد
1 ماه قبل

همسر من هم همین مشکل رو داشت قرص پرامی پکسول هفت دهم مصرف کرد چند ماه طول کشید ولی کاملا خوب شد الان یه سال مصرف میکنه دکترش گفته فعلا نباید قطع کنه درضمن حتما ۴ ساعت قبل خواب مصرف بشه تا اثر گذاری خوبی داشته باشه

زینت
زینت
پاسخ به  سلمان
2 ماه قبل

فقط طب سوزنی

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

سلام پسر من هفده سالشه از بچگی همش میگه دست پاها م بی قرارن یا یه طوری میشن انگشت پاهاش را دو لا می کنه زیر پاهاش از چیه

ام البنین رهبر
ام البنین رهبر
8 ماه قبل

یا عرض سلام مادرم ۷۶ سالش تزریق بد نوروزتان باعث دراپ فوت پا شده خازناحیه باسن دردش شروع میشه تا شصت پاش آقای دکتر آیا با طب سوزنی بهتر میشه فلجی پاش برمیگرده

منصورنصیری
منصورنصیری
9 ماه قبل

موقع راه رفتن ازسمت لگنهای چپ وراست قفل میکنه خیلی هم اذیتم میکنه

ثریا خاشی
ثریا خاشی
پاسخ به  منصورنصیری
1 ماه قبل

سلام دکتر من ۳ ساله که دچارسندرم ویقراری پام سنم ۶۲ ساله قبلا سر بچها که حامله بودم از ۷ ماه تا روز زایمان ای مشکل داشتم سر دوبله آخر قرص آهن میخوردم مشکلم حل شد تا سه ساله که بعد ۲۰ سال خیلی شدی ه دکتر قرص رستتین ۱۸ دتدهولی اگه یک شب نخورم تا صبح فقط باید راه برم وخیلی خیلی کلافم طب سوزنی رفتم تعسیر نداشت تو این ۳ سال دوشب یادم رفته تا ساعت ۸ روز بعد فقط راه میرفتم آیا این قرص اعتیاد اوره راستی باید تا آخر عمرم بخورم آیا عوامل جانبی نداره خواهش میکنم جوابمو بدید

رهرا
رهرا
پاسخ به  ثریا خاشی
14 روز قبل

زهرا هستم من هم پای بیقرار دارم قرص راستین میخورم هیچ تاثیر نداره فقط شب تاصبح درد میکشم روز میخوابم فقط خدا شفا بده

مهدخت
مهدخت
پاسخ به  رهرا
3 روز قبل

حجامت پا درمان موثری برای پای بی قرار هست

دکمه بازگشت به بالا