دارو

داروی مبورین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Mebeverine

نام تجاری

Colofac

کاربرد

تسکین علائم ناشی از گرفتگی‌های (اسپاسم) دستگاه گوارش (در بزرگسالان)


Advertisement

اشکال دارویی
پماد، قطره چشم، کپسول، آمپول

 اطلاعات دارویی پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل
پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل برای درمان عفونت باکتریایی چشم استفاده می‌شود. عفونت چشم یک علت شایع برای ورم ملتحمه چشم است. در ورم ملتحمه، چشم شما ملتهب می‌شود و شما احساس خارش در چشم دارید و ممکن است بیش از حد معمول آب از چشم شما خارج شود. سفیدی چشم شما ممکن است قرمز شود و پلک شما نیز متورم خواهد شد و ترشحات چشم شما نیز زیاد می‌شود. در آغاز بیماری، ممکن است فقط یک چشم شما درگیر شود، اما در ادامه، عفونت به هر دو چشم شما گسترش یابد.
در اغلب موارد، التهاب ملتحمه عفونی در عرض چند روز و بدون درمان از بین می‌رود. برای درمان عفونت‌های شدیدتر، یک پماد یا قطره چشمی آنتی بیوتیکی مانند کلرامفنیکل می‌تواند مفید باشد.
کلرامفنیکل با از بین بردن باکتری عامل عفونت کار می‌کند. این قطره را می‌توانید با نسخه یا بدون نسخه از داروخانه‌ها خریداری کنید. این قطره برای افراد بزرگسال و کودکان بالای ۲ سال قابل استفاده است. فقط در صورتی این دارو را می‌توانید برای کودکان زیر دو سال، استفاده کنید که توسط پزشک، تجویز شده باشد.
 مقدار و روش مصرف پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل

قبل از شروع درمان با پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص استفاده نمایید تا بیشترین اثربخشی را برای شما و درمان عفونت چشمتان داشته باشد.
این دارو را مانند تمام آنتی بیوتیک‌های دیگر باید یک دوره درمانی کامل استفاده نمایید؛ به یک باره مصرف آن را قطع نکنید.
هنگام خرید دارو به نسخه پزشکتان توجه کنید تا دقیقاً محصول چشمی (پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل ) را خریداری کنید که پزشک برایتان تجویز کرده است؛ برای میزان و تعداد دفعات مصرف این دارو نیز به تجویز پزشک خود توجه نمایید.

روش مصرف قطره چشم کلرامفنیکل

قبل از استفاده از قطره چشم کلرامفنیکل ، دست‌های خود را خوب بشویید.
درب بطری را باز کنید.
کمی سر خود را به عقب بچرخانید و پلک پایین چشم خود را به سمت پایین بکشید، قطره چشم را نزدیک چشمتان بیاورید و با فشار دادن بطری یک قطره از دارو را در چشمتان بچکانید.
چشم خود را برای یک یا دو دقیقه بسته و چشم‌هایتان را به آرامی بچرخانید.
اگر به شما گفته شده است که قطره را برای در هر دو چشم استفاده کنید، فرآیند را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید.
درب قطره چشم را ببندید.

روش مصرف پماد چشم کلرامفنیکل

قبل از استفاده از پماد چشم کلرامفنیکل ، دست‌های خود را خوب بشویید.
درب پماد را باز کنید و تیوب را به اندازه‌ای فشار دهید که حدود یک سانتی متر از دارو وارد چشمتان شود، سپس پلک‌هایتان را ببندید و  چندین مرتبه پلک زده و چشمتان را ماساژ دهید تا دارو وارد چشمتان شود.
برای جلوگیری از گسترش عفونت، سعی کنید سر تیوب را به سطح چشمتان نزنید و پس از اتمام مصرف داروی اضافی و سر تیوب پماد را با دستمال تمیزی پاک کنید.
اگر به شما گفته شده است که پماد را برای در هر دو چشم استفاده کنید، فرآیند را برای چشم دیگر نیز تکرار کنید.

موارد منع مصرف پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل

به تاریخ انقضای پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
بدون تجویز پزشک پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل را برای کودکان کمتر از ۲ سال استفاده نکنید.

مصرف پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید قطره یا پماد چشمی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. در صورت تجویز پزشک، در دوران بارداری از این پماد استفاده کنید.
تاثیر پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل بر رانندگی و کار با ماشین آلات
زمانی که پماد یا قطره چشم کلرامفنیکل را استفاده می‌کنید، دچار تاری دید می‌شوید، بعد از اینکه تاری دید شما از بین رفت، رانندگی کنید.
تداخلات دارویی پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر باردار یا شیرده هستید. شما باید در صورت تجویز پزشک، از پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل استفاده کنید.
اگر از لنز چشمی استفاده می‌کنید.
در صورتی که قبلاً به هر نوع دارو و قطره‌ چشمی حساسیت داشته‌اید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل
همه قطره‌های چشمی، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. برخی از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف قطره چشمی، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض با پزشک متخصص مشورت کنید.
مصرف بیش از حد پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل (مسمومیت دارویی)

این پماد/ قطره چشمی را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری پماد/ قطره چشم کلرامفنیکل

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
قطره چشم کلرامفنیکل باید در یخچال (دمای ۸-۲ درجه) نگهداری شود.
پماد کلرامفنیکل باید در جای خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگهداری شود.
پس از اتمام دوره درمان ۵ روزه، بطری قطره کلرامفنیکل را دور بیندازید، پس از گذشت این مدت، حتی اگر مقداری از دارو باقی مانده است، نمی‌توانید از آن استفاده کنید.
قطره چشمی که فقط برای یک بار استفاده است، قابل نگهداری نمی‌باشد و به محض اینکه درب بطری را باز کردید و از آن یک بار استفاده نمودید، باید آن را دور بیندازید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا