زنان و زایمانبیماری

علت پاره شدن کیسه آب جنین چیست؟

پاره شدن کیسه آب، دلایل، نشانه‌ها و کارهایی که باید انجام داد

پاره شدن کیسه آب

پاره شدن کیسه آب (PPROM) یکی از اتفاق‌های شایع در بارداری است. در رحم مادر جنین در داخل یک لایه غشایی قرار دارد که درون این غشا، مایع آمنیوتیک است. این محل قرار گرفتن جنین را اصطلاحا کیسه آب جنین می‌نامند. زمانی که سیکل بارداری به اتمام رسیده و هنگام زایمان فرا می‌رسد، این کیسه آب پاره شده و جنین آماده ورود به این دنیا می‌شود. با پاره شدن کیسه آب، یک مایع گرم شبیه آب، بین پاهای مادر جاری می‌شود.

پاره شدن کیسه آب هیچ علامتی ندارد و به یکباره و بی‌خبر خودش را نشان می‌دهد و هیچ گونه دردی هم ندارد. اگر کیسه آب در موعد زایمان یعنی در فاصله هفته ۳۰ تا ۴۰ بارداری، پاره شود، هیچ اتفاق عجیبی نیست و مشکلی پیش نخواهد آمد. اما اگر پیش از زمان زایمان این اتفاق بیفتد، به آن پارگی زودرس کیسه آب جنین می‌گویند که وضعیتی اورژانسی است که باید فورا به بیمارستان مراجعه کرد. پارگی کیسه آب جنین، در حدود ۱۰ درصد از بارداری‌ها رخ می‌دهد و دلایل مختلفی دارد. این عارضه در بعضی مواقع قابل درمان نیز هست. برای اطلاع از این عارضه و دلایل و درمان آن با ما همراه باشید.

فواید کیسه آب برای جنین چیست؟

مایع آمنیوتیک موجود در کیسه آب جنین، بیشتر حاوی آب است. اما از بعد از هفته ۲۰ بارداری، انواع هورمون‌ها، مواد مغذی و آنتی بادی به آن اضافه می‌شود. این مایع تا هفته ۳۶ بارداری مرتب بیشتر می‌شود و ادرار جنین هم به آن اضافه خواهد شد و به حدود یک لیتر خواهد رسید. اما بعد از این هفته، مقدار این آب کم می‌شود. این مایع آمنیوتیک، به رشد بخش‌های مختلف بدن جنین مانند کلیه، ریه و سیستم گوارش او کمک می‌کند. به‌علاوه، مایع آمنیوتیک، مانند یک سد دفاعی از جنین در برابر ضربات و عفونت‌ها محافظت می‌کند. مایع آمنیوتیک، محافظ بند ناف نیز هست. جنین تا زمان تکمیل ریه‌های خود در این مایع نفس می‌کشد و با ورود این مایع به داخل سیستم گوارشی، اعضای گوارشی او تکمیل می‌شود. تمامی این موارد نشان دهنده اهمیت مایع آمنیوتیک و کیسه آب جنین، و ضرورت مراقبت از آن را بیشتر نشان می‌دهد.

مطلب مرتبط
دیابت بارداری | علائم، علل ابتلا، پیشگیری و درمان

کیسه آب جنین

دلایل پاره شدن کیسه آب جنین چیست؟

پارگی کیسه آب جنین به‌دلیل ضعیف شدن پرده‌های جنینی یا انقباض‌هایی است که به دلایل مختلف در رحم اتفاق می‌افتد. عوامل مختلفی در این نازک شدن پرده دخیل هستند.


Advertisement
 • سیگار کشیدن در دوران بارداری
 • عفونت و بیماری‌های مقاربتی
 • عفونت‌های دستگاه تناسلی
 • بالا بودن فشار خون
 • دیابت
 • سابقه پارگی کیسه آب در بارداری‌های قبلی
 • جدا شدن جفت
 • خونریزی واژینال
 • بارداری چند قلویی
 • دلایل نامعلوم

علائم پارگی کیسه آب جنین چیست؟

در اواخر دوران بارداری ترشحات واژینال معمولا زیاد می‌شود که امری کاملا طبیعی است. اما آبی که بر اثر پارگی کیسه آب جنین خارج می‌شود کاملا با ترشحات واژن متفاوت است. ممکن است کیسه آب سوراخ شده باشد. در این صورت، آب داخل کیسه به‌صورت قطره قطره خارج می‌شود. همین موضوع ممکن است باعث شود که مادر آن را با ادرار یا ترشحات واژینال اشتباه بگیرد.

اما پاره شدن کیسه آب پروسه‌ای کاملا متفاوت است. پارگی کیسه آب جنین هیچ دردی ندارد. اتفاقی که به یکباره رخ می‌دهد و مادر را غافلگیر می‌کند. این اتفاق به این صورت است که مایعی گرم و شفاف به‌صورت ناگهانی از واژن خارج می‌شود. بوی این مایع، شیرین است و بویی شبیه به ادرار ندارد. بعد از پاره شدن کیسه آب چقدر وقت داریم؟ پاسخ این است: به محض چنین تجربه‌ای باید فورا با پزشک تماس گرفت و برای معاینه به مراکز درمانی مراجعه کرد.

پاره شدن کیسه آب ممکن است منجر به زایمان زودرس شود. این اتفاق، برای مادر و نوزاد می‌تواند خطرناک باشد. به‌همین دلیل بعد از پاره شدن کیسه آب، باید به‌سرعت به پزشک مراجعه کرد. اما همیشه این پارگی باعث زایمان زودرس نمی‌شود و ممکن است یکی دو روز بعد از پارگی کیسه آب، نوزاد به دنیا بیاید. از دیگر عوارض پاره شدن کیسه آب، عفونت مایع آمنیوتیک است. در عین حال اگر سر جنین هنوز در کانال زایمان و دهانه رحم قرار نداشته باشد، ممکن است بند ناف به دور نوزاد پیچیده و باعث بروز مشکل برای نوزاد شود. با توجه به تمامی این موارد، پزشک تصمیم می‌گیرد که فورا پروسه بارداری را تمام کند یا مدت بیشتری را برای به دنیا آمدن نوزاد صبر کند.

پاره شدن کیسه آب

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در هر زمانی در سیکل بارداری، اگر مادر احساس کند که ترشحی رقیق از واژن دارد، باید به پزشک مراجعه کند. ممکن است این ترشح طبیعی و بدون هیچ مشکلی باشد اما درصد احتمال پاره شدن کیسه آب جنین به دلایل مختلف را باید همواره در نظر داشت. مراجعه سریع، در روند درمان تاثیر بسیار زیادی دارد. وقتی مادر به گمان پاره شدن کیسه آب به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک ابتدا شرح حال کاملی از او گرفته، و معاینات ابتدایی را انجام خواهد داد. سپس ممکن است برای اطمینان از پاره شدن کیسه آب، موارد زیر را تجویز کند:

 • معاینه دهانه رحم برای مشاهده میزان آب و اطمینان از پارگی یا سوراخ شدن کیسه آب
 • انجام آزمایش برای تشخیص قلیایی یا اسیدی بودن مایع خارج شده
 • سونوگرافی برای بررسی شرایط جنین
مطلب مرتبط
بارداری خارج از رحم چيست؟و دلیل آن چیست؟

در چه مواردی با پاره کیسه آب پزشک دستور خاتمه بارداری را می‎دهد؟

به دلیل احتمال عفونت و خطرات زیادی که با پاره شدن کیسه آب جنین، برای کودک پیش می‌آید، پزشک با توجه به شرایط بیمار تصمیم‌های مختلفی خواهد گرفت.

اگر این اتفاق پیش از هفته از ۲۳ رخ دهد، احتمال زنده ماندن جنین بعد از پاره شدن کیسه آب، بسیار کم خواهد بود. حتی اگر نوزاد در این شرایط زنده بماند، ممکن است دچار مشکلات ذهنی با جسمی شود. به همین دلیل پزشک پیشنهاد خاتمه بارداری را خواهد داد.

اگر مادر در هفته ۲۳ تا ۳۴ بارداری با پاره شدن کیسه آب روبرو شود، ممکن است با بررسی شرایط و معاینه نوزاد و مادر، پزشک کمی زمان بدهد و مادر را در بیمارستان بستری کرده و با تجویز آنتی بیوتیک، مانع بروز عفونت شود و زمان بدهد تا ریه‌های نوزاد تکمیل شوند.

اگر مادر در هفته ۳۴ بارداری باشد، برای ممانعت از بروز عفونت‌ها و به‌دلیل کامل بودن نوزاد، پزشک دستور ختم بارداری و به دنیا آمدن کودک را خواهد داد.

پاره شدن کیسه آب در هفته ۳۸، اتفاقی کاملا طبیعی است که در ادامه پزشک، مادر را برای زایمان آماده خواهد کرد.

درمان پارگی کیسه آب جنین

پاره شدن کیسه آب جنین، شاید به نظر یک عارضه بسیار خطرناک باشد که زنان باردار از آن هراس دارند. اما واقعیت این است که این عارضه قابل درمان است. پزشک به هنگام مواجه با این مورد اورژانسی معمولا چند راهکار را انجام می‌دهد:

 • ابتدا بیمار را فورا در بیمارستان بستری می‌‌کنند.
 • پزشک برای جلوگیری از هر نوع عفونت یا برای درمان عفونت‌هایی که بوجود آمده است، آنتی بیوتیک تجویز می‌کند.
 • انواع تست‌های آزمایشگاهی برای اطمینان از کنترل عفونت و شرایط مختلف بدن مادر انجام می‌شود.
 • شرایط عمومی مادر از نظر داشتن تب یا درد مرتب کنترل می‌شود.
 • شرایط عمومی، ضربان قلب و حرکات جنین بعد از پاره شدن کیسه آب، مرتب کنترل خواهد شد.
 • داروهای مربوط به زایمان زودرس، در مواردی که پزشک احساس نیاز کند، تجویز خواهند شد.
 • در صورتی که پزشک تشخیص دهد که زایمان باید به تعویق بیفتد، داروهای کورتیکواستروئید برای کمک به تکمیل ریه نوزاد تجویز می‌شوند.
مطلب مرتبط
هر آنچه که باید در باره تغذیه در دوران‌های مختلف بارداری بدانیم

پاره شدن کیسه آب جنین

چگونه از پارگی کیسه آب جنین جلوگیری کنیم؟

پارگی کیسه آب جنین، یک اتفاق ناگهانی است که هیچ نشانه و دلیل قطعی ندارد. از طرفی هیچ راهی برای جلوگیری از آن هم وجود ندارد. اما شاید بتوان این طور گفت که برای افرادی که ریسک پارگی کیسه آب دارند، یعنی مثلا در بارداری‌های قبلی خود نیز این تجربه را داشته‌اند یا چند قلو باردار هستند یا شامل یکی از دلایل پارگی کیسه جنین که ذکر کردیم هستند، با مراقبت‌های پزشکی، استراحت کافی و توجه به نکاتی که پزشک گوشزد می‌کند، شاید بتوانند ریسک این اتفاق را کم کنند. اما بهترین کار آشنا بودن به علائم نشتی کیسه آب و  پاره شدن کیسه آب جنین است. در عین حال مادر باید بداند که چه کارهایی باعث پاره شدن کیسه آب می‌شود و باید از آن‌ها دوری کند. که در صورت بروز این اتفاق، فورا با پزشک تماس گرفته و به مرکز درمانی مراجعه کنند.

پاره شدن کیسه آب جنین

بارداری، روند سخت و گاهی طاقت فرسا و در عین حال شیرین و دوست داشتنی است. مادران در این دوران انواع حس‌های را از قبیل ترس، درد، هیجان، عشق و اشتیاق را در کنار اضطراب تجربه می‌کنند. آنچه مسلم است دور شدن از مواردی که باعث استرس به مادر می‌شود یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کرد. تغذیه صحیح، ورزش‌های سبک، ترک سیگار و الکل، و حفظ آرامش به مادر و جنین در طی این دوران کمک زیادی خواهد کرد. پاره شدن کیسه آب جنین، یک اتفاق ناگهانی است که از قبل قابل پیش‌بینی نیست. از هر ۱۰ حاملگی ممکن است یکی با نشت کیسه آب یا پارگی کیسه آب جنین مواجه شود. پس این اتفاق در عین ناشناخته بودن، خیلی هم دور از انتظار نیست. با داشتن آگاهی از تمامی نکات مربوط به این اتفاق و با مراجعه به پزشک می‌توان از عوارض احتمالی این مشکل پیشگیری کرد. زیاد شدن ترشحات واژینال در دوران بارداری امری طبیعی است. اما اگر در مورد این اتفاق هراس دارید یا از هر ترشح کوچکی احساس نگرانی دارید، پزشکان آنلاین متخصص زنان و بارداری در سامانه پذیرش ۲۴، همواره آماده ارائه مشاوره آنلاین، به شما هستند.

مشاوره آنلاین بارداری


Advertisement
منبع
chicagomindfuldoulas.com.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا