محتوای سلامتیزنان و زایمان

سوالات مربوط به بخیه زایمان طبیعی و سزارین

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟  

همه چیز در رابطه با بخیه های پس از زایمان

مسلما هر دو روش زایمان طبیعی و سزارین، هدفی جز بیرون کشیدن نوزاد از فضای درون رحم ندارند. اما اینکه چگونه فرآیند زایمان انجام شود، بستگی به انتخاب شخصی مادر و ضرورت پزشکی دارد. اگر دوران بارداری خود را سپری می‌کنید، بر سر دوراهی انتخاب یکی از این دو گزینه قرار دارید و بایستی در مورد انتخاب هر یک، تصمیم درستی بگیرید. در این میان، چندین تفاوت اساسی بین زایمان واژینال و سزارین وجود دارد که باید آن‌ها را هم در نظر بگیرید. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به بخیه زایمان طبیعی و بخیه سزارین اشاره کرد که در بیشتر مواقع، نگرانی زیادی را با خود به همراه دارند.

اگر به دنبال پایان دادن به نگرانی‌های خود در مورد بخیه زایمان طبیعی و سزارین هستید، پس بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

تفاوت زایمان طبیعی با سزارین

در ابتدا اجازه دهید تا به صورت جزئی‌تری شما را با این دو نوع عمل آشنا کنیم. به طور معمول، زایمان واژینال یا همان طبیعی، به مدت زمان کمتری برای بستری شدن در بیمارستان نیاز داشته، با تزریقات وریدی کم‌تر و در نتیجه بهبودی سریع‌تری همراه است. برخی از زنان، بدون هیچ مداخله پزشکی نوزاد خود را به دنیا می‌آورند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به نوعی مداخله نیاز داشته باشند یا درخواست کمک کنند. برخی از مواردی که ممکن است به دنبال زایمان واژینال به وجود بیاید، عبارت‌اند از:

 • تزریق دارو برای القای زایمان
 • اپیزیوتومی (یک برش جراحی) برای عبور سر کودک بدون پاره شدن پوست ناحیه واژن
 • آمنیوتومی یا پارگی مصنوعی غشاء آمنیوتیک
 • زایمان به کمک فورسپس یا وکیوم

گزینه دیگر، زایمان سزارین بوده که یک روش جراحی برای خارج کردن نوزاد است و در صورت عدم امکان زایمان واژینال، یا به درخواست خود مادر انجام می‌شود. بنابراین زایمان سزارین می‌تواند از قبل برنامه‌ریزی شده یا به صورت یک فوریت پزشکی انجام شود.

Advertisement

برخی از نگرانی‌های پزشکان که می‌تواند باعث تصمیم به عمل سزارین شود، شامل موارد زیر خواهد بود:

 • نگرانی‌های پزشکی برای جنین
 • بارداری چند‌قلویی
 • مشکلات جفت
 • عدم پیشروی به موقع زایمان
 • جنین بزرگ
 • زایمان بریچ
 • عفونت‌ها یا شرایط مادر، مانند فشار خون بالا یا دیابت

مقایسه روش انجام زایمان طبیعی و سزارین

برای انجام زایمان واژینال می‌توانید بیمارستان، یک مرکز زایمانی یا حتی خانه خود را انتخاب کنید. برخی از زنان، برای کمک به کنترل درد زایمان خود، درخواست تزریق داروهای ضد درد مانند اپیدورال دارند.

شما بایستی انتظار سه مرحله زایمانی برای حرکت جنین به سمت بیرون را داشته باشید: مرحله اولیه، مرحله فعال و انتقالی. یک ماما یا پزشک زنان، به‌طور دوره‌ای شما را مورد معاینه قرار می‌دهد و با اندازه‌گیری دهانه رحم، نوع مرحله زایمانی که در آن قرار دارید را تشخیص می‌دهد.

مطلب مرتبط
زردی نوزاد چقدر طول می‌کشد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

زمانی که دهانه رحم به اندازه ۱۰ سانتی‌متر باز شد، وقت آن رسیده تا فشار دادن خود را آغاز کنید. همزمان با فشار دادن و حرکت کردن نوزاد به سمت انتهای کانال زایمانی، تیم پزشکی برای خارج کردن جنین به شما کمک خواهد کرد. پس از خارج شدن کف سر و سپس تمامی بدن نوزاد، فرآیند زایمان طبیعی به اتمام می‌رسد. البته بعد از تمام ‌شدن زایمان طبیعی، کمی انقباضات خفیف برای خارج شدن جفت از بدن مادر احساس خواهد شد.

اما روند انجام شدن زایمان سزارین با زایمان طبیعی کاملاً متفاوت است. به‌طور کلی، سزارین یک عمل جراحی است که حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد، در حالی که زایمان از طریق واژن می‌تواند ساعت‌ها به طول بینجامد. برای این نوع تولد، پزشک شما شکافی را در طول شکم و رحم ایجاد کرده تا نوزاد را از بدن خارج کند.

پس از بیرون آوردن نوزاد، پزشک بند ناف را بریده، جفت را برداشته و برش ایجاد شده را بخیه می‌زند. از آنجایی که این روش نوعی عمل جراحی باز به حساب می‌آید، در نتیجه قبل از انجام آن شما یک بی‌حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد. در بیهوشی عمومی، شما همانند خوابیدن متوجه انجام هیچ گونه اتفاقی در بدنتان نخواهید بود. برعکس آن، در بی حسی اپیدورال، قسمت تحتانی بدن شما به طور کلی بی‌حس شده و این امکان را به شما می‌دهد تا در طول عمل بیدار باشید.

پس از زایمان سزارین، تیم پزشکی نوزاد تازه متولد شده را از لحاظ تمیز بودن مجرای هوایی مورد بررسی دقیق‌تری قرار می‌دهد.

سوالات رایج درباره بخیه زایمان طبیعی

سوالات رایج بخیه زایمان طبیعی

آیا به بخیه زایمان طبیعی نیاز خواهم داشت؟

کاملاً طبیعی است که پس از تولد، کمی نیاز به بخیه داشته باشید، سعی کنید نگران این مسئله نباشید. زنان متفاوت هستند و همه زنان به بخیه زایمان طبیعی نیاز پیدا نخواهند کرد. اگر در مورد زایمان طبیعی بدون درد و بخیه به مشاوره یا اطمینان بیشتری نیاز دارید، از صحبت با ماما یا پزشک زنان خود نترسید.

مشاوره آنلاین پزشک ماما

چرا احتمال بخیه پس از زایمان وجود دارد؟

برای زایمان طبیعی، بدن شما باید با انجام حرکات کششی مناسب سازگار شود. در حین زایمان طبیعی، ممکن است ناحیه بین واژن و مقعد (معروف به پرینه) تحت فشار بیشتری قرار گیرد. از آن‌جا که این ناحیه از بدن، هنگام عبور سر کوچک نوزاد بیشتر تحت فشار قرار می‌گیرد، بنابراین در برابر پارگی احتمالی آسیب‌پذیرتر است.

در برخی شرایط بحرانی که نوزاد تحت فشار بیشتری قرار می گیرد، نیاز به زایمان فوری خواهد بود. این شرایط می‌تواند شامل بریچ بودن جنین (بدین معنی که سر کوچک او ابتدا بیرون نمی‌آید) یا در زمان نیاز به استفاده از فورسپس برای بیرون کشیدن نوزاد باشد. در چنین مواردی، احتمال وارد آمدن فشار بیشتر به پرینه و پارگی آن وجود دارد، در نتیجه برای پیشگیری از بروز این پارگی و برای ایجاد فضای بیشتر برای خروج نوزاد، شما به برش اپیزیوتومی نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن عمل جراحی سزارین، به این بخیه نیاز نخواهید داشت.

صرف‌ نظر از اینکه چرا ممکن است بخیه بخورید، مهمترین نکته این است که چگونه از آنها مراقبت کرده و به بهبودی سریع‌تر بخیه‌ها کمک کنید.

مطلب مرتبط
انواع ترشحات واژن، علل، علائم و درمان آن

اپیزیوتومی چیست و چرا ممکن است به آن نیاز داشته باشم؟

اپیزیوتومی (episiotomy) روشی است که برای جلوگیری از پاره شدن ناحیه پرینه و یا سرعت بخشیدن به فرآیند زایمان طبیعی صورت می‌گیرد. ماما یا متخصص زنان در صورتی که نیاز به زایمان سریع کودک باشد، یک برش کوچک در ناحیه پرینه ایجاد می‌کنند. برای انجام اپیزیوتومی یا همان بخیه زایمان طبیعی، از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن محل استفاده می‌شود تا هیچ گونه دردی در حین انجام آن احساس نشود.

بخیه زایمان طبیعی چند روزه خوب می‌شود؟

بهبودی بخیه زایمان

مدت زمان بهبودی بخیه‌ها به شرایط بدنی شما بستگی دارد. به‌طور متوسط، بهبودی بخیه زایمان طبیعی مابین واژن و پرینه بین ۲ تا ۴ هفته به طول می‌انجامد. اما همه زنان متفاوت هستند و در برخی هم ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد.

بخیه‌های اپیزیوتومی معمولاً در اولین ماه یا حدوداً پس از تولد کوچولوی شما بهبود می‌یابند، اما برای کبودی و ورم احتمالی آماده باشید، که هر دو بسیار طبیعی هستند.

بخیه بعد از چند روز جوش می‌خورد؟

به‌طور کلی، برای بهبودی بخیه زایمان سزارین به حدود ۶ هفته زمان نیاز دارید. اما باز هم در موارد خاص، ممکن است این فرآیند تا ۱۲ هفته طول بکشد که چندان غیر معمول نیست.

چه عواملی باعث ایجاد پارگی در هنگام زایمان طبیعی می‌شود؟

بدن هر زن نسبت به زایمان عکس‌العمل متفاوتی نشان می‌دهد و تشخیص اینکه آیا احتمال پاره شدن هنگام زایمان طبیعی وجود دارد یا نه، دشوار است. با این حال، عوامل زیر می‌توانند شما را مستعد پارگی پرینه کنند:

 • اگر اولین زایمان طبیعی خود را سپری می‌کنید.
 • اگر مرحله هل دادن زایمان شما بیش از حد انتظار طول کشیده.
 • اگر نوزاد شما برای به دنیا آمدن در وضعیت بریچ قرار گرفته.
 • اگر برای به دنیا آمدن نوزادتان نیاز به استفاده از تجهیزاتی مانند فورسپس است.
 • اگر قبلاً پارگی پرینه را تجربه کرده‌اید.
 • اگر وزن نوزاد شما بیش از ۴ کیلوگرم است.

بخیه زایمان طبیعی چگونه انجام می‌شود؟

در موارد پارگی جزئی پرینه، معمولاً در اتاقی که زایمان کرده‌اید، بخیه می‌خورید. ماما یا متخصص زنان از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن منطقه استفاده کرده و با استفاده از سوزن مخصوص، با دقت پارگی را بخیه می‌زند. خوب است بدانید که بیشتر بخیه‌های زایمانی از نوع بخیه‌های محلول است که نیازی به برداشتن آنها نیست.

در موارد پارگی شدیدتر پرینه، ممکن است به اتاق عمل بیمارستان ارجاع داده شوید. در آنجا تحت یک بی‌حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی، پزشک زنان برش‌های شما را بخیه خواهد زد.

اگر قصد انجام زایمان طبیعی در خانه دارید، در مورد گزینه‌های پیش روی خود با ماما یا مشاور زایمان صحبت کنید.

مشاوره آنلاین زایمان

چگونه از بخیه زایمان طبیعی مراقبت کنیم؟

بهترین روش مراقبت از بخیه‌ها، تمیز و خشک نگه‌داشتن آنها است. سعی کنید ناحیه پرینوم خود را با استفاده از آب گرم شسته و با دستمال توالت به آرامی محل را خشک کنید. همچنین باید هدف شما این باشد که نوار بهداشتی خود را مرتبا عوض کنید تا این منطقه خشک و راحت باشد.

چگونه درد بخیه زایمان طبیعی را تسکین دهیم؟

بخیه‌های بعد از پارگی در حین زایمان یا اپیزیوتومی، در ابتدا می‌توانند کاملاً دردناک باشند، اما مواردی وجود دارد که می‌توانید برای تسکین درد انجام دهید.

تسکین درد بخیه زایمان

دمای سرد به کاهش درد و ورم این ناحیه کمک می‌کند. یکی از روش‌های انجام این کار، نشستن در یک حمام کم عمق با آب سرد است. فقط بعد از انجام این کار باید از خشک کردن کامل بخیه‌ها با حوله تمیز مطمئن شوید. همچنین می‌توانید از یک بسته ژل خنک‌کننده که در یک پارچه تمیز بسته شده، برای سرد کردن موضع استفاده کنید. اما بیش از نیم ساعت آن را روی منطقه پرینه قرار ندهید و بین دوره‌های مصرف یک ساعت فاصله بدهید.

مطلب مرتبط
درباره شرایط بارداری مجدد بعد از زایمان بیشتر بدانید

داروهای مسکن قادر به کاهش ناراحتی هستند. بهتر است با پزشک خود در مورد بهترین مسکن‌ها صحبت کنید، چرا که برخی از آنها برای استفاده در هنگام شیردهی مناسب نیستند.

زمان دفع مدفوع ممکن است برای شما با درد همراه باشد، بنابراین سعی کنید یک بالشتک تمیز را روی برش قرار دهید و هنگام دفع مدفوع به آرامی آن را فشار دهید. اگر دفع ادرار شما دردناک است، سعی کنید زیر دوش بروید یا آب روان را روی منطقه بریزید تا سوزش آن را تسکین دهید.

اگر نشستن برایتان دردناک است، می‌توانید از یک بالشتک بدین منظور استفاده کنید. این بالشتک‌های بادی مخصوص، برای نشستن راحت‌تر طراحی شده‌اند.

بسیاری از تازه مادرانی که بخیه زایمان طبیعی دارند، رابطه جنسی چند ماه اول بعد از زایمان را دردناک می‌دانند. اگر چنین موردی در شما هم ایجاد شده، با شریک زندگی خود در این باره صحبت کنید و قبل از برقراری دوباره رابطه جنسی، مدت زمان لازم تا بهبودی کامل را صبر کنید. شما نباید در منطقه پرینه احساس فشار داشته باشید.

چگونه بخیه زایمان را سریع‌تر ترمیم کنیم؟

تمیز و خشک نگه‌داشتن منطقه بخیه به بهبودی سریع آن کمک می‌کند. یکی از راه‌های انجام این کار، شستشوی سریع خود با یک بطری اسپری، پر از آب است. نگران نباشید، روزانه چندین نوبت با بطری آب بخیه‌ها را اسپری کنید و سپس خود را به آرامی خشک کنید. همچنین بهتر است در هنگام تمیز کردن خود، این کار را به آرامی از جلو به عقب انجام دهید تا خطر عفونت کاهش پیدا کند.

تا جایی که می‌توانید تمرینات تقویتی کف لگن را انجام دهید، این کار باعث افزایش جریان خون در ناحیه شده و فرآیند بهبودی را تسریع می‌بخشد.

فیبر زیادی بخورید و با مایعات فراوان، آب بدن خود را تامین کنید. این کار از بروز یبوست جلوگیری کرده، بنابراین در هنگام دفع مدفوع نیازی به فشار بیشتر ندارید.

در آخر، پد بهداشتی خود را مرتبا تعویض کنید و مطمئن شوید که روی بخیه‌های شما ساییده نمی‌شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی اوقات، صرف نظر از اینکه به خوبی از بخیه‌ها مراقبت می‌کنید، ممکن است بخیه‌ها عوارضی مانند عفونت یا پاره شدن داشته باشند. اگر احساس درد، ناراحتی بیش از حد یا علائم زیر را تجربه کردید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک زنان یا ماما صحبت کنید:

 • درد غیر معمول یا بوی بد در منطقه بخیه
 • تب بالا
 • درد شدید زیر شکم
 • سوزش شدید در هنگام دفع ادرار
 • عدم کنترل در هنگام عبور نفخ
 • خونریزی بیش از حد انتظار، یا دفع لخته

مهم‌ترین مسئله‌ای که رعایت آن می‌تواند به شما کمک کند، استراحت کردن است. بنابراین سعی کنید در حالی که منتظر بهتر شدن بخیه زایمان خود هستید، توقع زیادی از خود نداشته باشید. چنان‌چه علائم نگران‌کننده‌ای مانند پاره شدن بخیه زایمان را در خود مشاهده کردید، می‌توانید با متخصصین زنان و زایمان پذیرش ۲۴ در این باره صحبت کنید.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان و زایمان

Advertisement
منبع
www.healthline.comwww.cgbabyclub.co.ukimages.app.goo.gl

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا